Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Za cztery lata, jeśli nic się nie wydarzy - kierowcy pojadą do Świnoujścia tunelem. W poniedziałek, w obecności członków rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele - została uroczyście podpisana stosowna umowa.

Nowa przeprawa ma połączyć wyspy Uznam i Wolin. Obecnie mieszkańcy i turyści muszą korzystać z połączenia promowego, które – choć swego rodzaju atrakcja dla przyjezdnych – jest kosztowne i zawodne, szczególnie przy kiepskiej pogodzie. Wysłużone Karsibory czas byłoby odesłać na emeryturę.

Przeprawę ma wykonać austriacko-turecko-polskie konsorcjum, stronę polską reprezentuje w nim szczeciński Energopol. Inwestycja odbędzie się w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Jej koszt to prawie miliard złotych, z czego większość - to unijne dofinansowanie. Przeprawa będzie miała prawie 3,5 kilometra długości, z czego sam tunel pod Świną nieco ponad półtora.

O konieczności budowy stałej przeprawy w Świnoujściu mówiło się od wielu lat. I choć obietnic nie brakowało, to i na nich się kończyło. Teraz są pieniądze i jest umowa. Trzeba się tylko zmieścić w terminach, ze względu na unijne rozliczenia.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Janusz Żmurkiewicz - prezydent Świnoujścia;
  • Andrzej Lebdowicz - prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu;
  • Adam Łosiński - pełnomocnik prezydenta ds. budowy tunelu (budował tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku);
  • Piotr Piwowarczyk - Świnoujska Organizacja Turystyczna;
  • Julita Borkowska - kierownik projektu z Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie;
  • Mateusz Grzeszczuk - rzecznik prasowy z Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie;
  • prof. Anna Siemińska- Lewandowska - kierownik Zakładu Geotechniki i Budowli Podziemnych Politechniki Warszawskiej, członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowy Tuneli oraz Przestrzeni Podziemnej.
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej
12345