Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
„Ale chroń mnie Panie od pogardy. Od nienawiści strzeż mnie Boże”. Cytat z wiersza „Modlitwa o wschodzie słońca” Nataniela Tannenbauma dla całego pokolenia Polaków słuchających piosenek Jacka Kaczmarskiego był drogowskazem i przykazaniem. Dziś nikt nie czyta Tannenbauma i rzadko kto słucha Kaczmarskiego, a to czytanie i słuchanie przydałoby się nam, Polakom, w tej chwili najbardziej. Bo jak się wydaje, to właśnie pogarda dla wielu stała się emocją kierującą ich słowami i działaniami. W poruszającym wpisie na jednym z portali społecznościowych zwróciła na to uwagę Magdalena Filis, pełniąca obowiązki przewodniczącej Komitetu Obrony Demokracji.

"Żadna realna zmiana nie nastąpi bez uszanowania godności człowieka, nawet tego, albo szczególnie tego, który sobie gorzej radzi w życiu i nie poszedł na studia. Nie będzie żadnej rewolucji, będzie ewolucja. I od nas zależy, czy po drodze zostaniemy sami na samotnej wyspie ze swoimi hasłami o demokracji, czy urządzimy tą wyspę tak, żeby ludzie, których nie rozumiemy, też mieli na nie swoje miejsce" - podsumowała swój apel liderka KOD.

Ale przecież pogarda dla myślących i żyjących inaczej nie jest odkryciem ostatnich dni, tygodni czy lat. W eseju sprzed dwóch lat „Dialog w czasach pogardy” w czasopiśmie „Dialog' Ewa Chomicka, polonistka i antropolog przywołuje przykład izraelskiego filozofa Avishai Margalita, który stworzył pojęcie „przyzwoitego społeczeństwa”. „Znakiem owej przyzwoitości jest eliminacja upokarzania, pogardy – zarówno ze strony władz, jak i we wzajemnym odnoszeniu się do siebie przez ludzi” - pisze Chomicka.

Być może jako społeczeństwo znaleźliśmy się w tym momencie historii, w którym warto, trzeba i należy zacząć ze sobą rozmawiać - o co apelowała też Magdalena Filiks.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Magdalena Filiks - p.o. przewodniczącej Komitetu Obrony Demokracji
  • dr hab. Arkadiusz Jabłoński - Katedra Filozofii Społecznej, Katolicki Uniwersytet Lubelski
  • dr hab. Sławomir Sowiński - politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Jan Śpiewak - socjolog, aktywista miejski
 

Zobacz także

2024-03-14, godz. 13:53 Koniec zerowego VAT na żywność Rząd zdecydował o zniesieniu z końcem tego miesiąca zerowej stawki VAT na owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Jakie skutki dla naszych portfeli… » więcej 2024-03-13, godz. 15:30 Niezależna sztuka w Szczecinie Zakład Żeństwo – nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Przestrzeń bezpieczna i niezależna, gdzie młodzi twórcy mogą rozwijać się i prezentować… » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Świadomość konsumentów Wszyscy jesteśmy konsumentami! Przed Światowym Dniem Konsumenta o tym, kto i jak może nam pomóc w dochodzeniu konsumenckich praw? » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Efekty spotkania w USA Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się z Joe Bidenem. Jakie są echa i jakie mogą być efekty wizyty naszej delegacji - dla Stanów Zjednoczonych… » więcej 2024-03-12, godz. 14:34 Kondycja kultury ludowej Szczecinianie potrzebują świeżej krwi. Trwa nabór do grupy studenckiej Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Czy kultura ludowa jest atrakcyjna także dla… » więcej 2024-03-12, godz. 14:33 Jazda pod wpływem = utrata auta Od czwartku kierowcy, którzy mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, tracą samochody. Wchodzi bowiem w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Problem w tym, że… » więcej 2024-03-12, godz. 14:27 Podsumowanie "Tygodnia Zdrowia Kobiet" Kobiety mają dostęp do bezpłatnych badań, wiele leków i terapii jest refundowanych, prowadzone są akcje profilaktyczne. Takie, jak zakończony właśnie… » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 Oskary rozdane Za nami 96-ta gala rozdania Oscarów. Najwięcej statuetek zdobyli twórcy filmu „Oppenheimer”. Dwa Oscary, w tym w kategorii najlepszy film międzynarodowy… » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 Rola współczesnych sołtysów Są najbliżej mieszkańców wsi i znają ich problemy. W przypadający dziś Dzień Sołtysa zapytamy sołtysów, czy ta funkcja to tylko zawód, czy jednak … » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 25 lat Polski w NATO Jutro mija ćwierć wieku od dnia, w którym Polska weszła do NATO. Jak przez ten czas zmieniła się nasza armia oraz sytuacja geopolityczna w Europie? » więcej
56789