Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Senat definiuje polską rację stanu wbrew Sejmowi i rządowi, część sędziów nie uznaje praw stanowionych przez konstytucyjne organy, opozycyjni samorządowcy apelują, żeby Bruksela - dzieląc unijny budżet - pominęła polski rząd i płaciła bezpośrednio gminom. Czy to jeszcze się mieści w demokratycznych ramach unitarnego państwa, czy rośnie nam alternatywne parapaństwo?

Samorządowcy z Polski i Węgier wystosowali do przewodniczącej Komisji Europejskiej – Ursuli von der Leyen list, w którym przedstawili wspólne stanowisko w związku z planowanym wetem rządów w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz kwestią funduszy pomocowych. - Naszym obowiązkiem, jako włodarzy wybranych w wolnych i demokratycznych wyborach, jest dbanie o dobro mieszkańców naszych małych ojczyzn. Dlatego też, razem z burmistrzem Budapesztu oraz ponad 200 innymi członkami rodziny samorządowców w Polsce i na Węgrzech, zdecydowaliśmy się napisać wspólny list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Samorządy postulują, aby fundusze na odbudowę po pandemii, które mogą utracić w konsekwencji planowanych działań rządu, mogły być przekazane na inwestycje i projekty realizowane na poziomie regionalnym i lokalnym. List podpisali przedstawiciele 275 polskich i węgierskich samorządów.

- Za parę srebrników chcecie sprzedać Polskę – tak sprawę tę komentuje Bartosz Kownacki, poseł PiS. W jego ocenie samorządowcy chcą "ominąć państwo i dogadać się dla korzyści politycznej i kasy". List samorządowców porównuje do zachowania księcia Bogusława Radziwiłła, "który dla swojego księstewka na Litwie był w stanie spalić i sprzedać Polskę Szwedom".
Zaprasza Piotr Kobalczyk.
Goście:
  • Jan Mosiński – poseł PiS
  • Paweł Zalewski – poseł KO
  • prof. Maciej Drzonek – politolog Uniwersytet Szczeciński
  • dr Maciej Zakrzewski - politolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
 

Zobacz także

2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Polityka senioralna Szczecina 31,5% mieszkańców Szczecina stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Jaka jest polityka senioralna miasta? Czym są takie programy jak: „Korpus Wsparcia Seniorów”… » więcej 2024-03-20, godz. 16:47 Światowy Dzień Poezji Jutro pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w szczecińskim parku Stefana Żeromskiego na drzewach zaszeleszczą… » więcej 2024-03-20, godz. 16:46 Dezinformacja w internecie Sieć polskich blogów dezinformacyjnych serwuje treści z prokremlowskich mediów - wynika z raportu przygotowanego przez naukowców. Jak propaganda Władimira… » więcej 2024-03-20, godz. 16:46 Podsumowanie pierwszych 100 dni rządu W tym tygodniu mija 100 dni od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Jak ekonomiści i politolodzy oceniają ten okres? Czy, pomimo różnic, „Koalicja 15 października”… » więcej 2024-03-19, godz. 13:40 Dzień Kolorowej Skarpetki Szacuje się, że 1 z tysiąca urodzonych dzieci może mieć zespół Downa. Osoby takie mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Artyści walczą o swoje Co dalej z protestem aktorów Teatru Współczesnego? Czy miasto pochyliło się nad ich problemami finansowymi, czy jeden z najlepszych teatrów w Polsce zostanie… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Jak walczyć z depresją u młodzieży? Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z depresją. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Czym będziemy ogrzewać po 2040 r.? Od 2040 roku w krajach Wspólnoty można będzie montować wyłącznie pompy ciepła zamiast pieców na węgiel i gaz. Parlament Europejski przegłosował tzw… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Wstrzymana wycinka w Puszczy Bukowej Dobra wiadomość dla Puszczy Bukowej. Leśnicy zdecydowali o wstrzymaniu wycinek drzew starszych niż 80-letnie. Dlaczego taka decyzja nie została podjęta… » więcej
45678