FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Archiwum Państwowe w Szczecinie
Archiwum Państwowe w Szczecinie
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej. Goście: Weronika Fibich i Natalia Szostak, artystki, autorki projektu "Wprawka".
W tym roku minęła 80. rocznica dokonanej przez Niemców deportacji Żydów ze "Stettina" do Generalnej Guberni. Była to pierwsza w Niemczech deportacja Żydów - obywateli Rzeszy. Stanowiła preludium do tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
Zanim do niej doszło, od 1933 r. po objęciu przez Adolfa Hitlera władzy, sytuacja Żydów uległa w Niemczech znacznemu pogorszeniu. Po fali prześladowań, Żydom - obywatelom niemieckim wydano specjalne dowody tożsamości (kenkarty) z wbitą literą J (Jude). Fala antysemickich represji wzmogła się po 9 listopada 1938 roku, kiedy nastąpiły wydarzenia zwane „kryształową nocą". Podpalono synagogę szczecińską i dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim, zdemolowano liczne sklepy i warsztaty.
Z 12 na 13 lutego 1940 roku do mieszkań Żydów ze Szczecina wtargnęli kierowani przez Gestapo członkowie SS, SA i NSDAP, wręczając domownikom policyjne zarządzenie dotyczące wyjazdu. Deportowanym dano kilka godzin na spakowanie jednej walizki i nakazano opuścić domy. W pierwszej deportacji wywieziono ponad 1100 osób, holokaust przeżyło zaledwie 19-cie.
Kim byli szczecińscy Żydzi, co o nich możemy powiedzieć dzisiaj w 80 lat po ich deportacji? Czy zachowane w Archiwum Państwowym kenkarty i karty identyfikacyjne pokazują choć skrawek ich życia? Małgorzata Frymus opowiada o szczecińskich rodzinach żydowskich w swoim reportażu zatytułowanym "Zachowani w kenkartach" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur -Woronieckiej.

"Własnoręcznie przepisujemy treść listów już raz napisanych. Na ulicach Niebuszewa, pod odzyskanymi adresami szczecińskich Żydów, markujemy miejsca policzalnych nieobecności. "Sarah" i "Israel" posiadali imiona własne, swoje domy i jeden los". Tak o akcji "Wprawka" opowiadają autorki - Weronika Fibich i Natalia Szostak. Artystki opowiedzą o tej akcji po reportażu.
 

Zobacz także

2023-04-05, godz. 11:10 "Z Sąsiadowic do Bielkowa - podróż sentymentalna" - reportaż Małgorzaty Furgi Nigdy nie byłam w Sąsiadowicach, ale to miejscowość, z której pochodzi moja rodzina... Chciałabym poznać Krewnych bliższych i dalszych... Szukamy znajomych… » więcej 2023-04-04, godz. 06:00 „Za drutami był las” - słuchowisko dokumentalne, dziś po godzinie 22 Słuchowisko Waldemara Modestowicza i Ryszarda Wołągiewicza, powstało na podstawie dzienniczków i listów jeńców obozu w Kozielsku, którzy zostali zamordowani… » więcej 2023-03-30, godz. 09:34 „Wilcze piętno” - reportaż Małgorzaty Furgi To było dla nich niezapomniane doświadczenie. Młodzi artyści, słuchacze i absolwenci Szkół Artystycznych Top-Art w Szczecinie otrzymali szansę poznania… » więcej 2023-03-29, godz. 13:48 "Skąd jesteśmy" - reportaż Małgorzaty Furgi "Skąd jesteśmy" - to tytułowe pytanie postawili sobie członkowie Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Zauważyli, że w naszym regionie mieszkańcy… » więcej 2023-03-28, godz. 06:00 "Odebrane dzieci" – reportaż Małgorzaty Furgi Od wielu lat Zachodniopomorskie TPD pracuje z rodzinami będącymi w kryzysie, a wszystko po to, aby pomóc dzieciom. Specjalistom współpracującym z tą organizacją… » więcej 2023-03-27, godz. 09:58 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-03-23, godz. 05:35 "Świat za szybą" - reportaż Małgorzaty Furgi Autyzm jest trzecim najczęściej spotykanym zaburzeniem rozwojowym. Częstszym nawet niż zespół Downa czy cukrzyca. Mimo to rozpoznanie tej poważnej choroby… » więcej 2023-03-22, godz. 06:00 „Natura zwyciężyła” – reportaż Anny Kolmer Badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of Environmental Psychology” wyraźnie potwierdziły, że obcowanie z naturą wpływa na poprawę sił witalnych… » więcej 2023-03-21, godz. 05:37 "Świat malowany tkaniną" - reportaż Anny Kolmer "Tkanina artystyczna", "tkanina unikatowa", "polska szkoła tkaniny" - określenia można mnożyć. Pewne jest jedno: tkanina to materiał o dużym potencjale… » więcej 2023-03-16, godz. 06:00 „Koty na tymczasie” – reportaż Małgorzaty Furgi Osoby zajmujące się bezdomnymi kotami potrzebują domów tymczasowych prowadzonych przez wolontariuszy. W takim domu leczy się chore bezdomne koty, obejmuje… » więcej
23456