FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Władze Meklemburgii Pomorza Przedniego chcą zaostrzyć przepisy dla osób przyjeżdżających z Polski. Wjeżdżając do Niemiec będzie trzeba, co dwa dni, przedstawiać ujemny wynik testu na koronawirusa. Nowe zasady będą obowiązywać jeśli niemiecki Instytut Roberta Kocha(RKI) uzna Polskę za kraj wysokiego ryzyka.
Pierwszy punkt wykonywania szybkich testów na obecność SARS-CoV-2 otwarto w sobotę(13.03) na przejściu granicznym Linken-Lubieszyn w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Na początku przyszłego tygodnia ma zostać otwarty jeszcze drugi punkt do testów na przejściu Ahlbeck-Świnoujście.
Szybkie testy mają być jednak znacznie tańsze niż te dotychczasowe, przy czym osoby pracujące w Meklemburgii mogą liczyć na ich częściową refundację.
Utrudnienia w przekraczaniu granicy trwają już od roku. 15 marca 2020r. granicę, z powodu rozszerzającej się epidemii, zamknęły polskie władze. Przejścia otwarto po fali protestów Polaków mieszkających lub pracujących w Niemczech.
Przypomnimy dziś reportaż, który powstał w czasie tych protestów. Po nim porozmawiamy o obecnej sytuacji na pograniczu. Od wielu miesięcy(szczególnie w sąsiadującej z naszym województwem Meklemburgii), w Niemczech obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy utrudniające normalne funkcjonowanie mieszkańcom polsko-niemieckiego pogranicza.
Rok temu o tym co dzieje się na pograniczu rozmawiałam z organizatorkami protestu: Martą Szuster i Katarzyną Werth oraz mieszkańcami pogranicza: Radosławem Popielą, Martinem Hanfem, Marcinem Przybyszem i Przemysławem Jackowskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Joanny Skoniecznej „Pogranicze w kwarantannie" w realizacji dźwiękowej Krzysztofa Skoniecznego.
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
"Pogranicze w kwarantannie" reportaż Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Katarzyna Werth, Radosław Popiela, Bartosz Marosz
 

Zobacz także

2024-01-29, godz. 09:39 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Dziś przypada setna rocznica… » więcej 2024-01-25, godz. 06:00 "delecja 22q11" – reportaż Małgorzaty Furgi Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu… » więcej 2024-01-24, godz. 06:00 "Dom dla psiego seniora" - reportaż Małgorzaty Furgi Psy starsze oraz seniorzy stanowią duży procent psiaków w schroniskach. Trudno dla nich znaleźć dom bo większość osób zainteresowanych adopcją szuka… » więcej 2024-01-23, godz. 08:54 "Żaglonauta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czeski moreplavec, Ruda Krautschneider opowiada o... właściwie nie da się opisać jednym zdaniem, o czym opowiada Ruda. Tego trzeba posłuchać! Niech niesie… » więcej 2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej 2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej 2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej
56789