FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Andrzej Reczyński i jego chleb
Andrzej Reczyński i jego chleb
"Biedna to kraina, gdzie się chleb kończy, a kamień zaczyna", "bez pracy niema kołaczy" czy "chleba naszego powszedniego" .... to tylko kilka zdań odnoszących się do ważnego w naszym życiu składnika diety. Jest tak powszechny, że często zapominamy ile trudu trzeba włożyć, aby upiec dobry, syty chleb. Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody z pracą piekarza i ciągle w tym samym miejscu ma za sobą Pan Andrzej. Pierwszego sierpnia 1979 roku rodzina Reczyńskich przejęła piekarnię od państwa Rucińskich, pierwszych po wojnie właścicieli tego miejsca. W piekarni stary przedwojenny piec i maszyny do robienia kwasu ciągle pracują. Ile to już ton mąki i pieczywa przeszło przez ręce pana Andrzeja Reczyńskiego? Chleb deskowy i w foremce, zwykłe bułki małe i duże, gładkie i zdobne... Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik - Sayny zatytułowanego "Ciężki kawałek chleba" w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Premiera dzisiaj po 21-ej.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Gośćmi Fonosfery są dzisiaj Andrzej Wojciechowski starszy Cechu Rzemiosł Spożywczych w Szczecinie, wiceprezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP i kpt. Maciej Krzeptowski.
 

Zobacz także

2023-12-04, godz. 17:05 "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin Kto odpowiada za śmierć Reginy Remus? "Krzywda" - nagrodzona książka Marka Stelara jeszcze przez kilka tygodni w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał… » więcej 2023-11-30, godz. 09:00 "Siga, siga" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Siga, siga" - to nasz czas na refleksję, rozmowę i zabawę mówią Grecy, którzy odwiedzają co roku Dziwnów. Po II wojnie światowej, na terenie bazy wojskowej… » więcej 2023-11-29, godz. 03:23 „Opowieść na otwartej ranie” – reportaż Agaty Rokickiej. W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2023-11-28, godz. 08:44 "Stać mnie na wiele" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zbudował siebie od nowa, swoje talenty zamienił w moc. Artystyczne działanie daje mu siłę do życia. Fotografuje, pisze wiersze i teksty piosenek, śpiewa… » więcej 2023-11-23, godz. 06:00 "Portugalczyk ze Szczecina" - reportaż Małgorzaty Frymus Emanuel Salwador to koncertmistrz ze Szczecina i najpopularniejszy Portugalczyk w naszym mieście. Nad Odrę przywiodła bohatera dzisiejszego reportażu - miłość… » więcej 2023-11-22, godz. 06:00 „Nie żałuję” – reportaż Anny Kolmer Wietnamska diaspora w Polsce zaczęła kształtować się pod koniec lat 50 ub. wieku, kiedy to do naszego kraju zaczęli przyjeżdżać Wietnamczycy, chcący… » więcej 2023-11-21, godz. 05:27 "Zrobione z miłością" – reportaż Małgorzaty Furgi Środek miasta z dużą ilością połączeń tramwajowych i autobusowych to dobre miejsce na stworzenie Centrum Integracji Polsko – Ukraińskiej w Szczecinie… » więcej 2023-11-20, godz. 23:00 „Odkrywcy Wyobraźni” Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka - już od piątku w Książnicy Pomorskiej Przed nami święto literatury w Szczecinie, już w piątek rozpocznie się kolejny Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Gośćmi XI edycji spotkań będą… » więcej 2023-11-20, godz. 09:59 "Krzywda" - audiobook w Radiu Szczecin Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-11-16, godz. 05:00 „Wąwóz pamięci” - reportażu Anny Kolmer Piaseczno -niewielka wieś położona w odległości ok. 7 km na południe od Trzcińska-Zdrój, na dawnym trakcie wiodącym do Dębna. Swoimi korzeniami sięga… » więcej
910111213