FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Dorota Maria Hańczyk – ikonopisarka. Fot. Julia Marconi
Dorota Maria Hańczyk – ikonopisarka. Fot. Julia Marconi
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikona autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikona autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Kadr z warsztatów ikonopisania. Fot. Paweł Szewłoga
Kadr z warsztatów ikonopisania. Fot. Paweł Szewłoga
Geneza ikony wywodzi się z późnoantycznego malarstwa portretowego. Najstarsze, które przetrwały do czasów dzisiejszych pochodzą z VI wieku. Dużą ich część podziwiać możemy w klasztorze św. Katarzyny na Synaju, między innymi wizerunek Chrystusa Pantokratora.

Dorotę Marię Hańczyk ikony pochłonęły niemal całkowicie, stając się nieodłączną częścią jej życia. Tworzy je z potrzeby serca oraz chęci przekazywania dobra. Jak mówi, każda z prac posiada nie tylko wymiar artystyczny i wizualny, ale przede wszystkim duchowy. Od kilku lat malarka dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami ze wszystkimi, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Warsztaty z ikonopisania prowadzi w salce szczecińskiej parafii pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Pawła Szewłogi "Ikona. Moje powołanie" w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.
Posluchaj reportażu Pawła Szewłogi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dr Barbarą Patlewicz, politolożką i wschodoznawczynią z Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 00:17 „Wolontariacka wyprawa - Boliwia” - reportaż Małgorzaty Furgi Alicja Grygiel i Michał Woźny są studentami Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Poznańskim i zawsze marzyli o dalekich podróżach. Pojawiła się okazja… » więcej 2024-05-06, godz. 06:00 "Szóstka" powieść Przemysława Kowalewskiego w Radiu Szczecin Jak potoczą się losy taksówkarzy, którzy ratowali rannych w katastrofie tramwajowej w Szczecinie? O tym m.in w najbliższym tygodniu w audiobooku, którego… » więcej 2024-05-02, godz. 23:00 "Beksa" - najnowsza powieść Marcina Grzelaka "Beksa to opowieść o ludziach i o tym, jak los potrafi spleść ich historie. Zaskakująca, smakowita i napisana pięknym językiem. Precyzyjna jak mechanizm… » więcej 2024-05-02, godz. 06:00 „Junak Konieczek” - reportaż Pauliny Zaremby Moc, precyzja, niezwykłe osiągi... Przez lata ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wyjeżdżały kultowe maszyny rozsławiające region i kraj. Na szosach królował… » więcej 2024-05-01, godz. 06:00 "Kraina poplątanych dróg" – reportaż Małgorzaty Furgi Chcemy państwa zaprosić do tajemniczego świata, a mianowicie do Krainy poplątanych dróg. Bywają w niej często Teresa T. Maja i Jaro Reski. Tworzą stronę… » więcej 2024-04-30, godz. 10:48 "Zabawa dla dużych chłopców" - reportaż Anny Kolmer W województwie zachodniopomorskim jest 650 zamków ,dworów i pałaców ( w tym 288 obiektów wpisanych do rejestru zabytków) i prawie 1000 założeń parkowych… » więcej 2024-04-27, godz. 18:00 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Dlaczego w grudniu 1967 roku doszło w Szczecinie do tragedii i w wypadku tramwajowym zginęło wielu mieszkańców miasta? Prawdziwa historia stała się kanwą… » więcej 2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej
12345