FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Stepniczanie, fot z archiwum zespołu
Stepniczanie, fot z archiwum zespołu
Zespół "Stepniczanie" powstał w kwietniu 1984 roku. Początkowo działał pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy. Założycielką zespołu była pani Eugenia Kielik. Ona także zaprojektowała piękne i wielobarwne stroje w których wszystkie elementy i zdobienia wyszywane były ręcznie. Zespół współtworzy kulturę regionalną Pomorza Zachodniego. Wbrew powszechnie panującym opiniom, że na Ziemi Szczecińskiej nie ma muzyki ludowej „Stepniczanie” stworzyli repertuar o regionalnym charakterze, na który składają się oryginalne teksty słów, nawiązujące w swej treści do wszystkiego co składa się na życie w Stepnicy i szerzej na Pomorzu Zachodnim. Zespół w swoim zasobie posiada kilkaset pieśni. Najdłuższe z nich liczą nawet po 8 lub 9 zwrotek. Odrębny charakter utworów wykonywanych przez „Stepniczan” to również muzyka, w której słychać i śpiew kresowy i przyśpiewki z Centralnej Polski oraz rytmy taneczne z wielu regionów naszego kraju. Początki zespołu wspominają: Mirosława Baczek, Barbara Kasica, Leokadia Szulc , Józef Każmierczak i Mirosława Nowak.
Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Wspomnienia Stepniczan" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej, dzisiaj po 22-ej.
Red. Zdzisław Tararako - miłośnik polskiego folkloru
Red. Zdzisław Tararako - miłośnik polskiego folkloru
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Po reportażu rozmowa z red. Zdzisławem Tararako, naszym redakcyjnym kolegą, miłośnikiem i znawcą folkloru na Pomorzu Zachodnim.
Zapraszamy solistów - śpiewaków lub instrumentalistów, zespoły folklorystyczne (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), kapele ludowe, twórców i twórczynie rękodzieła i sztuki ludowej, animatorów kultury do wzięcia udziały w konkursie „Jawor u źródeł kultury”.
„Jawor u źródeł kultury” to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.
Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. Jurorzy oceniający kandydatów zgłaszanych do konkursu to profesjonaliści w swoich dziedzinach. Wśród jurorów zasiadają zarówno znawcy muzyki ludowej jak i sztuki ludowej. Od lat doceniani są także animatorzy kultury bez których twórcy nie mieli by tak dużych możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć.
Już dziś wypełnij formularz i zgłoś siebie lub swój zespół do reprezentowania województwa Zachodniopomorskiego na Festiwalu Kultury Ludowej Jawor! Nie zapomnij dopisać kategorii, w której chciałbyś/łabyś wystartować, dołącz również plik lub link ze swoim portfolio, czy występem.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie radia szczecin.
Termin zgłaszania kandydatur do nagrody „Jawor – u źródeł kultury” edycja 2022r. upływa w dniu 15 kwietnia.

Więcej informacji na stronie PR Szczecin - szukaj hasła -Jawor Festiwal Kultury Ludowej
 

Zobacz także

2023-10-17, godz. 05:39 "Akademia Przyszłości - projektowanie dobrego świata" - reportaż Małgorzaty Furgi Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej realizuje w województwie zachodniopomorskim ciekawy projekt pilotażowy zatytułowany „Akademia Przyszłości”, wspierający… » więcej 2023-10-16, godz. 09:42 "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał tego autora na naszej antenie. Akcja powieści rozgrywa się w Nowym… » więcej 2023-10-11, godz. 21:56 "Szachista" - reportaż Agaty Rokickiej 32 lata pracy w Radiu Szczecin, 24 lata na stanowisku redaktora naczelnego, po zmianach organizacyjnych w 1980 roku szef Polskiego Radia i Telewizji w Szczecinie… » więcej 2023-10-11, godz. 06:00 "Hit konkursu" – reportaż Anny Kolmer Nastolatki mają wiele problemów, których nie doświadczyli ich rodzice. Warto wiedzieć z czym zmagają się nastolatki, aby lepiej je zrozumieć i móc im… » więcej 2023-10-10, godz. 06:00 "Lepiej nie słuchać na czczo" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Gieno Mientkiewicz uprawiał ponad 30 różnych profesji i każdą z ogromnym zaangażowaniem. Teraz przystanął na… » więcej 2023-10-09, godz. 20:49 "Krzywda" - nowy audiobook w Radiu Szczecin "Krzywda" - nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał tego autora na naszej antenie. Akcja powieści rozgrywa się w… » więcej 2023-10-05, godz. 06:00 "Nieodkryta komandoria" - reportaż Anny Kolmer Myślibórz i Templariusze? Jaki związek mają ze sobą te dwa słowa? Templariusze czyli Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Salomona, byli założycielami… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pracownie modelarstwa zawsze przyciągały młodzież. To tam można było się nauczyć jak używać narzędzi i jak tworzyć modele. Pałac Młodzieży w Szczecinie… » więcej 2023-10-03, godz. 05:29 "Redaktorka od muzyki" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Teresa Podesławska była redaktorem muzycznym w PR Szczecin. Jej głos i drobną sylwetkę znało wielu melomanów. Często widywano ją na koncertach i festiwalach… » więcej 2023-10-02, godz. 09:16 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie. Autorka, od… » więcej
1213141516