Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

To specjaliści z Polskiej Bazy Ofiar Totalitaryzmów zidentyfikowali "Inkę", sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK. Mat. IPN
To specjaliści z Polskiej Bazy Ofiar Totalitaryzmów zidentyfikowali "Inkę", sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK. Mat. IPN
71 lat temu zamordowano w komunistycznym więzieniu w Gdańsku Danutę Siedzikównę ps. Inka. Miała 18 lat. Była sanitariuszką w oddziale majora Łupaszki.
Do 2014 roku nie było znane jej miejsce pochówku. Szczątki zidentyfikowano rok później. Podczas pogrzebu Danuty Siedzikówny ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, który odbył się rok temu, prezydent Andrzej Duda mówił, że ten pogrzeb to wydarzenie, które już dawno powinno mieć miejsce.

- Nie mam przekonania, że my poprzez ten pogrzeb przywracamy im godność, bo oni jej nigdy nie stracili. My przywracamy poprzez ten pogrzeb godność państwu polskiemu - powiedział Prezydent RP.

Pogrzeb Danuty Siedzikówny ps. Inka miał charakter państwowy. Inkę pochowano wraz z rozstrzelanym w tym samym dniu Feliksem Selmanowiczem ps. Zagończykiem na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
Podczas pogrzebu Danuty Siedzikówny ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, który odbył się rok temu, prezydent Andrzej Duda mówił, że ten pogrzeb to wydarzenie, które już dawno powinno mieć miejsce.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty