Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Radio Szczecin dla Niepodległej
Radio Szczecin dla Niepodległej
Bilety na jego koncert z Ericiem Claptonem kosztowały nawet 10 tysięcy dolarów. Tym razem mistrz trąbki wystąpi w poniedziałek w studiu S1 Radia Szczecin na stulecie polskiej niepodległości. Wynton Marsalis zagra z Jazz at Lincoln Orchestra. W pierwszej części koncertu wystąpią Dorota Miśkiewicz, Sylwester Ostrowski, Jazz Band oraz Darius Brubeck. To wszystko w ramach koncertu "Radio Szczecin dla Niepodległej".
Urodzony w stolicy jazzu - Nowym Orleanie - Wynton Marsalis zaliczany jest dziś do panteonu jazzu. Nazywany jest mentorem, erudytą, kustoszem jazzu oraz strażnikiem jazzowej tradycji. Marsalis wraz ze swoją orkiestrą wykona swój program artystyczny "Swing is the thing".

- Najważniejszy w jazzie jest właśnie swing - opowiada szczeciński saksofonista Sylwester Ostrowski. - Kołyszące nuty, czyli to coś, co powoduje, że ta muzyka ma żar, a nogi same rwą się do tańca.

Podczas pierwszej części koncertu Dorota Miśkiewicz, Sylwester Ostrowski, Jazz Band oraz Darius Brubeck zaprezentują jazzowe aranżacje najwybitniejszych dzieł polskich twórców m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina czy Krzysztofa Komedy.

Saksofonista Sylwester Ostrowski zdradził, że przygotował dla słuchaczy i widzów coś specjalnego. - Nie zabraknie też utworu patriotycznego. Będzie to "My, Pierwsza Brygada", który sam zaaranżowałem. Jestem z tego dumny - przyznaje Ostrowski. - Polska muzyka jest wspaniała i piękna. Amerykańska również. Nie ma nic złego w tym, żeby korzystać z dorobku i bogactwa obu krajów.

W opinii redaktora naczelnego Radia Szczecin Przemysława Szymańczyka, jazz i polska niepodległość to piękne połączenie. - Jazz kojarzy się z wolnością. Jazz jest muzyką wolnych ludzi - mówi Szymańczyk.

Urodzony w Nowym Orleanie, syn pianisty Ellisa Marsalisa, jako jedyny ze swoich braci - którzy też zdecydowali się na karierę muzyczną - wybrał trąbkę. Z instrumentem wspiął się na szczyt jazzowego świata. Dowodem na to są zawsze pełne widzów sale: czy to w Chicago Symphony Center, czy też w Sydney Opera House. Wynton Marsalils występował m.in. z Herbie Hancockiem.

Orkiestra Marsalisa to 13 osób: klarnet, saksofon, puzon, fortepian i perkusja. Dyrygentem jest Wynton Marsalis, którego media nazywają wirtuozem, ale też dyktatorem. Marsalis od zawsze bowiem stara się wyznaczać trendy. Artysta podczas festiwalu w Vancouver, w trakcie koncertu Milesa Davisa wszedł na scenę i zażądał pojedynku trąbkowego. Wynton zagrał 30-sekundowe solo, ale Miles powtórzył je nuta w nutę.

Koncertu w studiu S1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin wysłucha 100 osób. Początek o 19.

Wydarzenie będzie transmitowane "na żywo" na antenie Radia Szczecin oraz na naszej stronie internetowej i profilu na Facebooku. To będzie jedyna transmisja "na żywo" koncertu Wyntona Marsalisa podczas jego tegorocznej trasy koncertowej.

Więcej informacji można znaleźć w naszej specjalnej zakładce "Radio Szczecin dla Niepodległej" .
Relacja Kamila Nieradki.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty