Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Czy pieszy zawsze powinien mieć pierwszeństwo - zastanawiali się eksperci "Radia Szczecin na Wieczór".
Piesi mają bezwzględne pierwszeństwo na pasach, ale także, gdy się zbliżają do zebry - to najnowsze stanowisko Ministerstwa Infrastruktury. Dotarł do niego jeden z internautów, a opublikował je portal brd24. To dla kierowców szok, bo jeszcze kilka miesięcy temu wykładnia prawa była zupełnie inna.

To nie zmieni sytuacji - ocenia Janusz Popiel, prezes Alter Ego, Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. Jego zdaniem potrzeba przede wszystkim uspokojenia ruchu i akcji edukacyjnej.

- Ani piesi, ani wielu kierujących nie jest świadomych tego, jaki odcinek drogi w ciągu sekundy pokonuje pieszy. To jest około półtorej metra. Samochód jadący 50 km/h przemieszcza się 14 metrów na sekundę. Jeżeli będziemy metr od przejścia dla pieszych i wejdziemy, to dochodzi do wypadku - mówi Popiel.

Potrzeba edukacji jest najważniejsza - potwierdził Marek Młodożeniec, biegły sądowy w dziedzinie techniki samochodowej i bezpieczeństwa ruchu. Ale jest coś jeszcze.

- Jezdnia jest dla pojazdów. Pieszy jest tam gościem, nawet na przejściu. I on nie może wejść bezpośrednio przed samochód, bo auto się nie zatrzyma w miejscu. Pieszy tak - mówi Młodożeniec.

Dodatkowy zamęt czynią przepisy prawa, wykluczające się nawzajem. Jedne stanowią, że pierwszeństwo ma pieszy na przejściu, inne - że pieszy wkraczający na to przejście. W całym ubiegłym roku na pasach w 73 wypadkach zginęło 8 osób, rannych zostało 68.
To nie zmieni sytuacji - ocenia Janusz Popiel - prezes Alter Ego, Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. Jego zdaniem potrzeba przede wszystkim uspokojenia ruchu i akcji edukacyjnej.
Potrzeba edukacji jest najważniejsza - potwierdził Marek Młodożeniec, biegły sądowy w dziedzinie techniki samochodowej i bezpieczeństwa ruchu. Ale jest coś jeszcze.

Dodaj komentarz 3 komentarze

"Piesi mają bezwzględne pierwszeństwo na pasach, ale także, gdy się zbliżają do zebry - to najnowsze stanowisko Ministerstwa Infrastruktury. (...) To dla kierowców szok, bo jeszcze kilka miesięcy temu wykładnia prawa była zupełnie inna." Kilka lat temu można było oblać egzamin na prawo jazdy, jeśli pieszy zbliżający się do przejścia musiał się zatrzymać (zaniechać dalszej drogi), bo jadące pojazdy nie chciały ustąpić mu pierwszeństwa, czyli tzw. "wymuszenie". Nie wiem, jak jest dzisiaj. Jedno jest bezwarunkowo pewne, że pieszy idąc swoim kursem także nie zatrzyma się w miejscu i do tego nie ma ABS, a chcąc uzyskać pierwszeństwo przejścia musi wejść przed pędzące pojazdy, czyli popełnić samobójstwo. Proszę się zastanowić nad wypowiedzianymi słowami. Pozdrawiam tutaj wszystkich wyprzedzających w okolicy przejść dla pieszych.
Od zawsze uczono, aby przed postawieniem stopy na przejściu dla pieszych najpierw się przed nim zatrzymać, następnie spojrzeć w lewo, potem w prawo, ponownie w lewo i dopiero przekraczać jezdnię.
Jeżeli ktoś z marszu wchodzi na jezdnię, bo uważa, że tak może, jest zwykłym samobójcą.
Za przykład w tej dyskusji podawało się rozwiązania z zachodniej europy. Tam pieszy ma świadomość, że tak jak on może popełnić błąd tak samo kierowca może... Tam pieszy ma świadomość, że jednia nawet na przejściu dla pieszych może być niebezpieczna. W Polsce wmawia się, że za całe zło odpowiadają kierowcy. Jest wiele zachowań kierowców nagannych (parkowanie przy przejściach dla pieszych w Szczecinie jest nagminne, ale są też inne), ale niestety piesi najczęściej nie mają dość wyobraźni. Ile razy miałem sytuację kiedy człowiek wbiegał na pasy tuż przed moją maską (mając po chwili do mnie pretensje), a można podejść do przejścia i poczekać chwilę. Ile razy hamowałem ostro bo mi pieszy wylatywał zza autobusu albo dostawczaka... Ile razy zdążę zahamować jak wmówicie ludziom, że są świętymi krowami? A jak raz nie zdążę? Ja dostanę sankcje a pieszy dozna krzywdy być może trwałej... Nie tędy droga. Pieszy tak jak kierowca zanim wejdzie na jednię (nawet na pasach) ma obowiązek upewnić się, że jest bezpiecznie. I kierowca i pieszy i rowerzysta ma możliwość popełnienia błędu. Zamiast faworyzować jedną z grup użytkowników budujmy system wzajemnej asekuracji...

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty