Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Piesi mają bezwzględne pierwszeństwo nie tylko wtedy, gdy znajdują się już na pasach, ale także wtedy, gdy dopiero na nie zamierzają wkroczyć – taka jest najnowsze oficjalne stanowisko Ministerstwa Infrastruktury. Dotarł do niego jeden z internautów, a opublikował je portal brd24. To dla kierowców szok, bo jeszcze kilka miesięcy temu wykładnia prawa była zupełnie inna.

Piesi i kierowcy to na ulicy ogień i woda. Jedni oskarżają drugich o powodowanie zagrożeń w ruchu drogowym. Kierowcy opowiadają o przechodniach, wbiegających nagle na jezdnię, a piesi narzekają na kierujących, że przed pasami nawet nie zwalniają. Dodatkowy zamęt czynią przepisy prawa, wykluczające się nawzajem. Jedne stanowią, że pierwszeństwo ma pieszy na przejściu, inne – że pieszy, wkraczający na to przejście.

Z tego właśnie powodu egzaminu na prawo jazdy rok temu nie zdała kursantka, która grzecznie zatrzymała się przed przejściem dla pieszych i przepuściła czekających przechodniów. Odwołała się do sądu, a ten przyznał, że rzeczywiście dopuściła się wykroczenia, ale nie naraziła niczyjego życia.

W tym roku w naszym regionie już doszło do 54 wypadków na przejściach dla pieszych, w których zginęło 5 osób, a 52 zostały ranne. W całym ubiegłym roku na pasach w 73 wypadkach zginęło 8 osób, rannych zostało 68. To oznacza, że ten rok może być nieporównanie gorszy niż ubiegły.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Piotr Czypicki - Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina, które jest członkiem Koalicji Piesza Polska;
  • Filip Grega – socjolog bezpieczeństwa ruchu drogowego, Fundacja SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy;
  • Marek Młodożeniec – biegły sądowy w dziedzinie techniki samochodowej i bezpieczeństwa ruchu;
  • Janusz Popiel - prezes Alter Ego, Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.
 

Zobacz także

2023-11-30, godz. 13:54 Idee Maurycego Mochnackiego Gala „Gazety Polskiej” i laur im. Maurycego Mochnackiego skłaniają do pytań o współczesne wyzwania wolności, ale i o postać jej współzałożyciela… » więcej 2023-11-30, godz. 13:53 Debata nad handlowymi niedzielami Gorąca dyskusja w parlamencie w związku z Wigilią przypadającą w tym roku w niedzielę otworzyła na nowo dyskusję nt. formuł handlu w przyszłości w dni… » więcej 2023-11-30, godz. 13:53 Pierwsze oceny Marszałka Hołowni Sejmowe, nieustające show nowego marszałka to dla jednych dowód na nowoczesność i lepsze standardy przy Wiejskiej, dla drugich maskarada, która ma przykryć… » więcej 2023-11-29, godz. 13:38 Czy powinny wrócić zajęcia praktyczno–techniczne? Coraz więcej dzieci ma problemy z prostymi czynnościami manualnymi – nie potrafią np. przyszyć guzika albo wbić gwoździa. Czy szkoła ma na to odpowiedź… » więcej 2023-11-29, godz. 13:36 Co dalej z komisją ds. badania wpływów rosyjskich Sejm odwołuje skład komisji ds. badania wpływów rosyjskich, co oznacza de facto paraliż jej zaplanowanych prac. Kto chce, a kto nie chce zaglądać za kulisy… » więcej 2023-11-29, godz. 13:33 Kiedy decyzja Sejmu w sprawie traktatów? Najpierw marszałek sejmu nie dopuścił do głosowania uchwały PiS przeciwko zmianom w traktatach unijnych, teraz w zamrażarce trzyma ją sejmowa komisja ds… » więcej 2023-11-28, godz. 14:32 Będzie pomnik ofiar reżimu totalitarnego Konkurs na pomnik ofiar reżimu totalitarnego i walk o wolna i niepodległą Polskę w Szczecinie rozstrzygnięty. Jak wpisze się w naszą wrażliwość hist… » więcej 2023-11-28, godz. 14:31 Cyfryzacja pomocą czy zagrożeniem? Zachodni naukowcy alarmują, że nauka z tabletów i laptopów ogłupia uczniów. Jak ustrzec się i u nas podobnych zagrożeń, skoro ze ścieżki rozwoju technologicznego… » więcej 2023-11-28, godz. 14:31 Będą nowe komisje śledzcze Trzy komisje śledcze? Sześć? Więcej? Dziś głosowania w sprawie powołania pierwszych z nich, marszałek sejmu poleca szykować popcorn, a my pytamy, czy… » więcej 2023-11-27, godz. 17:09 SKM powoli rusza Znamy projekt rozkładu jazdy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pierwsze pociągi pojadą wiosną przyszłego roku. Jak przebiegają prace przy budowie SKM-ki… » więcej
12345