Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Gala IX Zachodniopomorskich Dni Techniki Pomorza Zachodniego odbyła się w Teatrze Polskim w Szczecinie.
Święto trwa od kilku dni - mówi Piotr Niedzielski, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-
Technicznych w Szczecinie.

- Jesteśmy w trakcie realizacji Dni Techniki. Gala ma za zadanie uświetnić i uhonorować te osoby, które w sposób istotny wkładają wysiłek w to, żeby stowarzyszenia branżowe i federacja funkcjonowała - mówi Niedzielski.

Warto wspomnieć o jednym z innowacyjnych rozwiązań.

- Firma SmartLab w oparciu o środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju realizuje jeden z podprojektów, w postaci symulatora do szkolenia służb lotniskowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Czyli ci, którzy prześwietlają bagaże na specjalnych urządzeniach. W Polsce nie mieliśmy takiego urządzenia do szkolenia. Korzystaliśmy z rozwiązań zachodnich. Uważamy, że jesteśmy w stanie zrobić lepiej i taniej - mówi prezes Federacji.

Przy okazji święta, w Muzeum Techniki oglądać można wystawę związaną z rocznicą odzyskania polskiej niepodległości pt. „Marki II Rzeczypospolitej”. Bo tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem „Wkład inżynierów i techników w odzyskanie niepodległości i budowę państwowości”.

- Taką ciekawostką, którą można zobaczyć, jest fakt, że w okresie II Rzeczypospolitej wykreowaliśmy markę Stomil, producenta opon. A polski przemysł chemiczny, który produkował na rzecz przemysłu oponiarskiego, opanował produkcję sztucznego kauczuku z ziemniaków - mówi Piotr Niedzielski.

Podczas gali uhonorowano Gryfami członków Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Przyznano też odznaczenia NOT oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Szczecinie. Przyznano też nagrody zwycięzcom branżowych konkursów.

W piątek w ramach Dni Techniki odbędzie się otwarta konferencja „Rady na odpady". To w godzinach 10-15 na Wydziale Budownictwa ZUT przy ul. Piastów 50.
Święto trwa od kilku dni - mówi Piotr Niedzielski, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych w Szczecinie.
Warto wspomnieć o jednym z innowacyjnych rozwiązań.
Przy okazji święta, w Muzeum Techniki oglądać można wystawę związaną z rocznicą odzyskania polskiej niepodległości pt. „Marki II Rzeczypospolitej”. Bo tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem „Wkład inżynierów i techników w odzyskanie niepodległośc

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty