Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
To dramatyczna, ale zarazem piękna rodzinna historia. Film "Milczące Pokolenie" przedstawia losy łączniczki Armii Krajowej major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka Michała. Reżyserem dokumentu jest nasz dziennikarz Paweł Domański, a operatorem i producentem Marcin Majerski.
Prapremiera filmu odbędzie się w najbliższy piątek w studiu koncertowym S-1 - Radia Szczecin.

Major Danuta Szyksznian-Ossowska ps. "Sarenka" w czasie II wojny światowej była nastolatką. Uczestniczyła w słynnej operacji "Ostra Brama", przeżyła piekło śledztwa NKWD, trafiła do łagru.

- Nie mogłam zrozumieć, że mając 19-lat ja muszę umierać - opowiada w filmie łączniczka AK, która po wojnie trafiła na Pomorze Zachodnie.

Swoją historię musiała zachować jednak dla siebie, bowiem nie była ona na chwałę komunistycznemu reżimowi.

W filmie wnuk "Sarenki" Michał, dokładnie poznaje przeżycia babci - mówi reżyser Paweł Domański.

- Ten film ma po prostu trafić do jak najszerszego grona osób i opowiedzieć: a może w twojej rodzinie było podobnie - mówi reżyser.

Zdjęcia do dokumentu kręcono w Szczecinie, w Białymstoku i Wilnie. Są emocje: radość i łzy - dodaje Marcin Majerski z Mavision.

- Myślę, że emocje Michała, które trzeba było uchwycić i trzeba to było zrobić w sposób umiejętny, żeby widz trochę poczuł, jakby tam był - mówi Majerski.

Trailer filmu "Milczące Pokolenie" w kilka dni w internecie miał ponad 60 tysięcy odsłon.

Na naszej antenie można wygrać zaproszenia na prapremierę filmu "Milczące Pokolenie", ta odbędzie się w najbliższy piątek w naszym studiu koncertowym.

Relacja Kamila Nieradki
Fot. Błażej Grabka, Mavision
Fot. Błażej Grabka, Mavision
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty