Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

W nocy rozpocznie się Wigilia Paschalna. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W nocy rozpocznie się Wigilia Paschalna. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wielka Sobota to dla katolików dzień żałoby, ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół, a wierni modlą się przy grobie Jezusa.
Obchody Wigilii Paschalnej rozpoczynają się w noc poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania. Liturgicznie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania.

- Liturgia wigilii paschalnej jest najważniejszą i najstarszą liturgią chrześcijańską. Wokół tej liturgii koncentruje się cały rok liturgiczny. Całe nasze życie duchowe i doświadczenie wiary zamyka się w tej jednej liturgii sprawowanej w nocy z Wielkiej Soboty na niedzielę wielkanocną - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek.

Na początku odbędzie się poświęcenie ognia. Paschał wniesiony do kościoła symbolizuje Jezusa Chrystusa. Potem wierni słuchają długiej serii czytań, które opisują całą historię zbawienia. W trakcie tej liturgii Kościół udziela też sakramentów wtajemniczenia.

- Sakramentów chrztu, bierzmowania i pierwszej komunii świętej osobom dorosłym. To niezwykle mocny znak tego, że ze śmierci i zmartwychwstania Chrystusa w każdym człowieku rodzi się nowe życie - dodaje ks. Maciej Szmuc.

Liturgia kończy się procesją rezurekcyjną, w której uczestnicy świętują Zmartwychwstanie.

Wigilia Paschalna w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o godzinie 21. Przewodniczyć będzie jej metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga.

W tym samym czasie, co katolicy rzymscy, świętować będą protestanci.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty