Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
O północy Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej.
Tym samym obywatele krajów Unii zyskali ponownie prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium Polski. Nie będą musieli także odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.

Na terenie naszego regionu od północy swobodnie przekraczać można wszystkie polsko-niemieckie przejścia graniczne. Jedno z nich, w Lubieszynie, o północy oficjalnie udostępnił Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc, wspólnie z Komendantem Placówki Straży Granicznej w Szczecinie majorem Zbigniewem Pałką.

- Sytuacja epidemiologiczna, po obu stronach granicy, wygląda w miarę optymistycznie. Tej transmisji choroby, po obu stronach granicy, nie powinniśmy się spodziewać, chociaż - to chciałbym podkreślić - wirus jest cały czas obecny. Wszelkie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego i i Ministra Zdrowia powinny być zatem bardzo precyzyjnie przestrzegane - mówił Tomasz Hinc.

Do Polski, bez obowiązkowej kwarantanny, będą mogli wjechać obywatele Polski i innych krajów UE. Nie działa to jeszcze w drugą stronę - na razie nie możemy swobodnie wjechać do Niemiec. Zależy to bowiem od władz poszczególnych krajów związkowych.

Do pełnej swobody podróży brakuje jeszcze dwóch dni - mówi major Zbigniew Pałka. - Trzeba mieć świadomość, że Niemcy to są kraje związkowe i te kraje związkowe mają nieco inne uregulowania. 16 czerwca zostanie dopuszczony pełny ruch, w Brandenburgii jeszcze ruch turystyczny jest niemożliwy, w Meklemburgii i Pomorzu Przednim - już tak. To wszystko w przeciągu dwóch dni ulegnie unormowaniu - dodaje Pałka.

Od soboty również przyjeżdżający ze Słowacji mogą swobodnie przekroczyć granicę z Polską. Słowacy nie wpuszczą jednak do swojego kraju obcokrajowców z grupy państw, w których nadal odnotowywane są przypadki koronawirusa - w tym z Polski.

Major Zbigniew Pałka przypomina, że zamknięte nadal pozostają wschodnie granice z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Wyjątek stanowi przekraczanie granicy polsko-litewskiej, na której wszelkie zakazy zostały zniesione już w piątek.

16 czerwca także do Czech, Francji i Grecji wjedziemy bez przeszkód. Na Cypr wybrać się można już od 20 czerwca. Obywatele Polski będą musieli jednak uzyskać wcześniej świadectwo zdrowia potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem.

Natomiast Portugalia otworzy granice na normalnych zasadach dopiero 30 czerwca. Dzień później ma zrobić to Hiszpania. Teoretycznie, turyści z państw unijnych już teraz mogą wjechać do Hiszpanii, ale wiąże się to z obowiązkiem przejścia 14-dniowej kwarantanny.

Wcześniej - pod koniec maja i na początku czerwca - granice otworzyły Włochy, Chorwacja i Bułgaria.
Relacja Adama Wosika [Radio Szczecin]
- Trzeba mieć świadomość, że Niemcy to są kraje związkowe i te kraje związkowe mają nieco inne uregulowania. 16 czerwca zostanie dopuszczony pełny ruch, w Brandenburgii jeszcze ruch turystyczny jest niemożliwy, w Meklemburgii i Pomorzu Przednim - już tak. To wszystko w przeciągu dwóch dni ulegnie unormowaniu - dodaje Pałka.
Relacja Pawła Pawlicy [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty