Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Po otwarciu granic, wśród mieszkańców miejscowości przygranicznych, takich jak Osinów Dolny, zapanowała nadzieja na pełną normalność.
- Czekamy, jesteśmy podekscytowani. - Brakowało tego tłumu. Zawsze było kilkadziesiąt aut, teraz było po prostu pusto - mówili okoliczni mieszkańcy.

- Aż się wierzyć nie chce, do domu wchodzę, premier przemawia i mówi, że otwiera granice z Unią. Z zadowolenia poskoczyłem aż pod sam sufit - komentował Adam Zarzycki, burmistrz Cedyni.

Od tego momentu kontrole będą jedynie wyrywkowe. Podróżni nie będą musieli odbywać kwarantanny.

Do pełnej swobody podróży brakuje jednak jeszcze kilku dni, ponieważ na razie nie możemy swobodnie wjechać np. do Niemiec - mówi chorąży sztabowy Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, otwarcie dotyczy tylko wewnętrznej granicy po stronie Polskiej.

- Zniesienie obostrzeń tyczy się polskich służb i polskiej strony. Chociażby, strona słowacka utrzymała restrykcje związane z wjazdem polskich obywateli na jej terytorium - dodał Zakielarz.

Ruch w drugą stronę, czyli wjazd z Polski do Niemiec - na normalnych zasadach i na wszystkich niemieckich przejściach - ma wrócić 16 czerwca.

Granice zewnętrzne Unii Europejskiej pozostają jednak nadal zamknięte.
Relacja Dawida Hamery [Radio Szczecin]
- Zniesienie obostrzeń tyczy się polskich służb i polskiej strony. Chociażby, strona słowacka utrzymała restrykcje związane z wjazdem polskich obywateli na jej terytorium - dodaje Zakielarz.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty