Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska złożył kwiaty pod Pomnikiem Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, odsłoniętymi z okazji Rewolucji Październikowej.
- Warto czasem nadawać nowe sensy miejscom, które na etapie planowania miały troszeczkę inny wymiar - tłumaczył wybór miejsca wiceprezydent Krzysztof Soska.

Choć w Szczecinie jest popiersie marszałka Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów, władze Szczecina postanowiły oddać hołd w innym miejscu. Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska wraz z przewodnicząca Rady Miejskiej Renatą Łażewską złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem odsłoniętym z okazji Rewolucji Październikowej.

Wiceprezydent Szczecina tak tłumaczył wybór tego miejsca:

- Musimy mieć świadomość, że także w Bitwie Warszawskiej brali udział nie tylko po Polacy. Po stronie Polskiej choćby Ukraińcy, więc można w pewnym sensie mówić także o braterstwie broni. Wydaje mi się, że symbolika tego miejsca się zmienia, tak jak zmienia się nasz kraj. I warto chyba czasem nadawać nowe sensy tym miejscom, które być może na etapie planowania miały troszeczkę inny wymiar - tłumaczył Soska.

W rezultacie przewrotu zbrojnego nazywanego Rewolucją Październikową w 1917 roku do władzy w Rosji doszli bolszewicy. Dwa lata później najechali na Polskę, a w 1920 r. zostali pokonani w decydującej Bitwie Warszawskiej.
Relacja Tomasza Duklanowskiego.

12 komentarzy

Rewolucji obyczajowej i kulturowej ciąg dalszy - to co jest nie jest tym czym było...bo może być czymś (kimś)innym. Michał może być Margot a pomnik sowiecki może być pomnikiem wojny bolszewickiej...
Najlepiej jak by złożyli kwiaty pod pomnikiem LK !
"nowy sens"??? Raczej NONSENS! IDIOTYZM po prostu.
Czemu nie od razu pod jakimś pomnikiem np. Rokossowskiego? On też uczestniczył w tych walkach....
ehhh... Te tłumaczenia mają taki sam nowy "sens" jak świętowanie zakończenia II Wojny Światowej pod pomnikiem Brygady Świętokrzyskiej!
PiSowska nowomowa święci trumf.
A przecież niedaleko jest pomnik upamiętniający tych, co zostali zamordowani w Katyniu i sowieckich łagrach. Zapewne wielu z nich uczestniczyło w wojnie 1920 roku.....
WSTYD.
ŻENADA i WSTYD
Rokossowski przynajmniej uważał się za Polaka, cały jego życiorys to prawie wallendrodyzm. Ale tak napluć we własne gniazdo jak zrobił to widoczny na zdjęciach osobnik zasługuje na pozew sądowy o zniewagę narodu polskiego!
Natychmiastowa dymisja, tej nieszczęsnej pary, to za mało - dodatkowo, dożywotni zakaz pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych.
Widać że doradcy którzy powinni być na emeryturze w UM wzkiol jeszcze mają coś do powiedzenia.
My nie mamy ani Prezydenta ani Wiceprezydenta, te stanowiska nazywaja sie "wakat", co nie daje tym wakatowcom prawa do osmieszania mieszkancow Dumnego Grodu Gryfa, tlumaczenie pana Soski jest po prostu glupie.
Wstyd i hańba ,że takim ludziom pozwolono nas reprezentować.
.. Szok po prostu odebrało mi mowę..... Kto wybiera tych ludzi? Co będzie następne, gloryfikowanie morderców i gwałcicieli? Uuuuuu Zaczynam baci się naszego samorządu i opozycji!!.
Idąc tym tropem proponuję aby Ci państwo nadając miejscom inny sens 1 września odwiezili groby poległych żołnierzy Wermachtu a 17 września groby poległych żołnierzy radzieckich. I tylko bez tekstów o mowie nienawiści i hej ie, po prostu więcej taktu i rozumu. ŻENADA!!!
Komentujący napisali już wszystko ... Ja tylko dodam że "dres kod" Przewodniczącej Rady Miasta jest w stylu - jadę za chwilę na działkę ! Więc może i dobrze że nie pojawiła się w tej sukience przed pomnikiem Piłsudskiego !
Czepiacie się, a co miał biedny zrobić? Kupił kwiaty (pewnie z przetargu, płacąc z kasy miasta) i już wsiadał do samochodu, gdy zorientował się, że nie ma w Szczecinie pomnika Bitwy Warszawskiej, ani Piłsudskiego (popiersie, to nie pomnik), ani Witosa, ani Dmowskiego, ani Rozwadowskiego, ani Rydza-Śmigłego, ani... mam dalej wymieniać? Co, miał złożyć kwiaty pod pomnikiem konia na placu Lotników? Krzysztof Jarzyna też chyba jeszcze nigdzie nie stoi?

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty