Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
To decyzja wbrew interesom mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców - czytamy w oświadczeniu Polskiej Grupy Energetycznej.
Chodzi o decyzję o dokapitalizowaniu przez Szczecin kwotą 6 milionów złotych niemieckiej spółki, która chce wybudować nowe kotły gazowe w mieście. Uchwałę w tej sprawie poparła większość rady, czyli radni Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjni Piotra Krzystka.

W Szczecinie nie ma potrzeby budowy kolejnej elektrociepłowni. Istniejące, nowoczesne zakłady PGE posiadają duże rezerwy, które mogą wygenerować ciepło dla Szczecina - czytamy w komunikacie polskiego koncernu. Pełne wykorzystanie naszych zasobów nie wymagałoby żadnych dodatkowych nakładów ze strony miasta - zaznacza PGE. Tym samym węglowa ciepłownia Dąbska powinna zostać wygaszona z uwagi na jej szkodliwość. Nawet po inwestycji w kotły gazowe ciepłownia będzie produkować ciepło i energię z węgla.

Według Polskiej Grupy Energetycznej, niemiecka spółka New Cogen chce zrealizować inwestycję, aby uniknąć spełnienia kosztownych wymagań dotyczących ograniczenia emisji. Natomiast Szczecińska Energetyka Cieplna należąca do Niemców, która jest dystrybutorem ciepła w mieście cyklicznie zmniejsza wykorzystanie ciepła przez nas produkowanego - tłumaczą władze PGE - i podkreślają, że w ostatnich latach Polska Grupa Energetyczna wydała blisko 700 milionów złotych na modernizację swoich elektrociepłowni w Szczecinie.

Pełny tekst oświadczenia PGE.
Relacja Kamila Nieradki.
Oświadczenie PGE.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty