Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Ciepłownia Rejonowa Dąbska - fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Ciepłownia Rejonowa Dąbska - fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Sześć milionów złotych na budowę kotłów gazowych w ciepłowni Dąbska ma otrzymać od miasta niemiecka firma E.ON, która kontroluje Szczecińską Energetykę Cieplną.
- To niepotrzebne źródło ciepła w Szczecinie, ta inwestycja może spowodować zamknięcie jednej z naszych elektrociepłowni - mówi Sylwester Chruszcz, dyrektor Zespołu Elektrowni Dolna Odra, która należy do Polskiej Grupy Energetycznej. - Budujemy niepotrzebne źródło energii z naszych pieniędzy, z naszego budżetu. My jako Polska Grupa Energetyczna zainwestowaliśmy w miasto Szczecin ponad 600 milionów złotych w bardzo ekologiczne źródła energii i niepotrzebna jest taka inwestycja niemieckiej firmy. Jest ona zbędna dla Szczecina.

- Zmienimy tylko paliwo w istniejącej ciepłowni Dąbska z węgla na gaz - odpowiada Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. W ten sposób uzasadnia inwestycję. - Ta inwestycja i tak powstanie. Za nią jak wiemy odpowiada pośrednio nasz szczeciński SEC, który należy do koncernu E.ON. Tak czy siak tego typu inwestycja powstanie, bo jest ona dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jednocześnie jest wspierana przez Ministerstwo Klimatu.

- Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował przeciw tej inwestycji - mówi Marcin Pawlicki, przewodniczący klubu radnych PiS w szczecińskiej radzie miasta. - Jest to działanie na szkodę miasta, które będzie skutkowało poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi. Mam tu na myśli sytuację, w której może dojść do zamknięcia elektrociepłowni Pomorzany czy elektrociepłowni Szczecin. To będzie utrata setek miejsc pracy, a nawet podwyższenie cen ciepła dla mieszkańców Szczecina.

Polska Grupa Energetyczna, do której należą elektrociepłownie Pomorzany i Szczecin deklaruje, że ma nadwyżki mocy cieplnej, aby zastąpić ciepłownię Dąbska.

Spółka E.ON, do którego należy Szczecińska Energetyka Cieplna, ma 66 procent udziałów w SEC-u, pozostałe 33 procent ma gmina Szczecin.
- To niepotrzebne źródło ciepła w Szczecinie, ta inwestycja może spowodować zamknięcie jednej z naszych elektrociepłowni - mówi Sylwester Chruszcz.
- Zmienimy tylko paliwo w istniejącej ciepłowni Dąbska z węgla na gaz - odpowiada Łukasz Kolasa.
- Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował przeciw tej inwestycji - mówi Marcin Pawlicki.

Dodaj komentarz 11 komentarzy

Chruszczu! W Ostrołękę wpakowaliście ponad 1,5 miliarda złotych i co?
Efekt znany - KLAPA i pieniądze w pis...u poszły.
Nie sztuką jest wydać dużo. Sztuką jest wydawać MĄDRZE.
Redakcjo, można się zgadzać lub nie, można krytykować, konstruktywnie wręcz należy, ale trochę szacunku dla faktów i inteligencji Radiosłuchaczy. To jest transakcja kapitałowa, ekwiwalentna, w zamian nabywa się udziały, więc nie jest to dofinansowanie. To tak jakby stwierdzić, że kupując coś za rynkową cenę dofinansowuje się sprzedawcę.
Skoro PGE ma nadwyżki mocy ciepłowniczych to dlaczego ceny za ogrzewanie z roku na rok wzrastają ? Każdą nadwyżkę sprzedaje się taniej. Niech zrobią zimową wyprzedaż ciepła minus 50%.
będzie konkurencja , bankructwo lub monopol niemca !
@Michał Przepiera - nie liczmy na szacunek redakcji RS dla słuchaczy. Wydźwięk tego artykułu i zwłaszcza jego tytuł wskazuje na a) złą wolę autora lub b) debilizm autora.
Z komunikatu prasowego, wynika, że w Szczecinie ma powstać mała kogeneracja gazowa 5mw, która zastąpi w części wyeksploatowane źródło węglowe sprzedawcy. PGE chwali się na swoich stronach ze ma źródła węglowe o mocach ponad 400mw. Zastanawiam się jak takie małe źródło ma spowodować zamknięcie tak dużych źródeł?? I po co ta nadmierna troska?. Mój sąsiad kupił pompę ciepła w swoim domu i zrezygnował z ogrzewania gazowego, teraz czeka na pismo z PGNIG, ze przez niego będą musieli zamknąć terminal w Świnoujściu.;)
To już wiem po co ruskie z niemcami budują NS2 ! Dla zasilenia Dąbskiej ; bo nikt mnie nie przekona że gaz będzie z Baltic Pipe co do którego niemcy robią wszelakie przeszkody wykorzystując do tego UE. Hegemon w UE może być tylko jeden ! Oczywiście Szczecin wyda te pieniądze na niemieckie inwestycje bo to w końcu My jesteśmy Gośćmi na ich terenie - Panie Kolasa ; wstyd !
@Nomis - przyjmując emocje - zwróć uwagę, iż jednym z głównych problemów z NS2, jest to, że omija Polskę, w tym Szczecin. A właśnie w New Cogen obecnie jest jedyny udziałowiec, kapitałowo niemiecki a może być w związku z projektem uchwały Rady Miasta także polski, do tego publiczny czyli Miasto Szczecin. Będziemy współwłaścicielem tego przedsięwzięcia i współdecydentem. Czy to nie wpisuje się zatem we wpływ na to co się wokół dzieje i nie jest poniekąd w myśl idei, które wyrażasz w swych komentarzach. Warto mieć gorące serce, ale niech towarzyszy temu i chłodny umysł.
@ Michał Przepiera...
Po raz pierwszy spotykam się z reakcją Wiceprezydenta Szczecina na komentarz w Radiu Szczecin... Nie wiem jak; czy to konto "FAKE" czy nie. Jednak tak czy inaczej pozostaję przy swoim zdaniu a odpowiedź na Mój ( Wiceprezydenta) wpis jedynie utwierdza Mnie w przekonaniu swojej racji ! Panie Przepiera ; mając 30 % jest się "kwiatkiem do kożuszka". Oczywiście mając również 0,01 % udziałów można krzyczeć / chwalić się / być dumnym... na całą Polskę że jest się udziałowcem ! Tak więc wypomniane Mi emocje zachowajcie dla siebie , z uwzględnieniem że Naród to nie Idioci !! Miasto które oddaje w obce ręce infrastrukturę krytyczną to zdrada a Urzędnicy to zdrajcy !!
Nie pamiętam kiedy Miasto chwaliło się publicznie sprzedażą SEC-u ; może mi Pan Przepiera przypomni !?
@Nomis - napisałem w kolejnej odpowiedzi dość długi komentarz niestety zapewne ze względów technicznych nie opublikował się a Rodzina dalszej części wieczoru już mi nie daruje więc tym razem krócej i w punktach:
1) nie pierwszy to mój komentarz w RS i nie tylko;
2) raczej mi fakekonto nie grozi, sam zaś zwykłem podpisywać się pod swymi działaniami imieniem i nazwiskiem;
3) 30% a ściślej 33,43% to jednak nie 0,01% tak jak 33,43 złote ze stu złotych to nie jeden grosz;
4) oczywiście jest coś za coś, za więcej więcej a za mniej mniej - tu za 6 mln zł - 33,43% i wpływ a w alternatywie 0% i brak wpływu, ale bez zaangażowania 6 mln zł - to właśnie decyzja dla Rady Miasta;
5) tym razem to nabywanie a nie zbywanie, parafrazując infrastruktury @Nomis słowa i to próbowałem wytłumaczyć,
6) tak jak nie nabywa się co do zasady za nic, tak nie zbywa i za nic, nie pod tytułem darmym tylko w ekwiwalentności;
7) już przypominam - prywatyzacja SEC to 2002 rok, media szeroko informowały i komentowały.
Pozdrawiam, dziękując za komentarze i swoisty dialog, życząc udanej niedzieli.
@ Michał Przepiera... Bardzo Dziękuję za konstruktywną i miłą konwersację ; życząc również miłej niedzieli. Pozostanę jednak przy swoim stanowisku że wydawanie 6 mln. na niemiecką firmę jest co najmniej dziwne , w sytuacji kiedy Pan Prezydent Krzystek nawołuje Rząd RP do m.in. wspomagania lokalnego biznesu. Biorąc pod uwagę deklaracje polskiego operatora o możliwości zaopatrzenia w ciepło klientów Dąbskiej tym bardziej dla mnie staje się zagadką sens wykupu / zakupu tych 33% akcji w formie inwestycji przez Miasto.
Ale pozostańmy przy swoim zdaniu odrębnym i dbajmy o DDM. Pozdrawiam .

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty