Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Miała trafić na Cmentarz Centralny w Szczecinie - od czterech lat zalega jednak na parkingu miejskim przy Hangarowej. Chodzi o rzeźbę z Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, który znajdował się na placu Żołnierza Polskiego. Przedstawia trzymających się za ręce robotnika i żołnierza.
Pomnik zlikwidowano w 2017 roku, rok wcześniej zgodę na to wydali miejscy radni. Według pierwotnych planów, rzeźba miała trafić do Centrum Dialogu Przełomu.

- Ostatecznie zdecydowano się na przeniesienie go do kwatery wojennej cmentarza - mówiła wtedy Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta w Szczecinie. - Płaskorzeźby z tego pomnika trafią na Cmentarz Centralny. Reszta nie, poniewaz podczas demontażu, część pomnika, sama kolumna zapewne ulegnie częściowemu zniszczeniu.

Plany nigdy jednak nie zostały zrealizowane, a miasto nie ma planu, co z pomnikiem zrobić - mówi Paulina Łątka z magistratu. - Analiza przepisów prawa dokonana przez Instytut Pamięci Narodowej wykazała, że umieszczenie elementów pomnika w jakiejkolwiek przestrzeni publicznej byłoby niezgodne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innych systemów totalitarnych.

Oprócz płaskorzeźb, do kwatery wojennej na Cmentarzu Centralnym miały trafić herby miast, do których w 1945 roku wkroczyli radzieccy żołnierze, czyli m.in. Szczecina, Kołobrzegu, Elbląga czy Gdańska. Pomnik Wdzięczności stał na pl. Żołnierza Polskiego od 1950 r. Rozbiórka kosztowała 350 tysięcy złotych.
Relacja Joanni Gralki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty