Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Aktywistki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet złożyły w szczecińskim magistracie petycję do radnych z apelem, by nowo budowane rondo przy ul. Energetyków nazywało się rondem "Praw Kobiet".
Goście czwartkowej audycji "Radio Szczecin na Wieczór" dyskutowali o najnowszym pomyśle.

Styczniowy happening miał zwrócić przede wszystkim uwagęna to, że my takiego miejsca w Szczecinie, jak i innych miastach w Polsce potrzebujemy - mówiła Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy.

- Ta decyzja zmiany pokazuje ewidentnie, że nie jest to kwestia tego, że będziemy upamiętniać walkę o prawa kobiet. To nie jest walka, która toczy się od kilku lat, tylko w kontekście historycznym mówimy o ponad 100 latach walki o prawa kobiet. Myślę, że to bardzo dobra decyzja, by to miejsce zmienić i skupić się tym, co jest ważne - tłumaczyła Kotula.

Gdyby działaczki ruchów feministycznych podeszły do tematu poważnie, gdyby składały wnioski, zgłosiły poważne kandydatki do nazw ulic, to radni na pewno podeszliby do tego również poważnie - komentuje Małgorzata Jacyna-Witt, radna zachodniopomorskiego sejmiku, przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Natomiast, jeżeli dzieje się to w atmosferze awantury politycznej, którą wywołał Strajk Kobiet, w momencie, kiedy tak się zaczęło dziać, to też cała ta akcja jest niezbyt akceptowana społecznie. Skoro takie środowiska zgłaszają nazwę ronda "Praw Kobiet", to za chwilę - można powiedzieć - że środowiska osób niepełnosprawnych zgłoszą inicjatywę rondo "Praw Osób Niepełnosprawnych" - tłumaczy Jacyna-Witt.

Duże czterowlotowe, owalne rondo zaplanowano na wysokości skrzyżowania ul. Energetyków z ul. św. Floriana. Radni zajmą się sprawą na jednej z najbliższych komisji i sesji.
- Myślę, że to bardzo dobra decyzja, by to miejsce zmienić i skupić się tym, co jest ważne - tłumaczyła Kotula.
- Gdyby działaczki ruchów feministycznych podeszły do tematu poważnie, gdyby składały wnioski, zgłosiły poważne kandydatki do nazw ulic, to radni na pewno podeszliby do tego również poważnie - komentuje Małgorzata Jacyna-Witt.

Dodaj komentarz 9 komentarzy

Pani Jacyna-Witt trafnie punktuje "aktywistki". Nazwa jest niepoważna i każda świadoma kobieta nawet czułaby się urażona taką nazwą, bo jest ona dyskryminująca dla kobiet (taka nazwa sama w sobie sugeruje, że kobiety nie mają praw).
Tak jak kiedyś feministki wywalczyły mężczyznom równouprawnienie, tak teraz niestety Lewica nic nie potrafi i tylko chce się wypromować na ruchach społecznych. Dlatego też zagarnęła dla siebie Strajk Kobiet i go upolityczniła, przez co doprowadziła do degradacji tego ruchu.
Bardzo proszę, aby w ramach równouprawnienia przewidzieć od razu, gdzie znajdzie się miejsce na rondo "praw mężczyzn".
Gdyby kobiety nie miały praw, to nie musielibyśmy teraz czytać o tak idiotycznym pomyśle, a zdaje się, że jest inaczej.
@Tomek - DOMYŚL SIĘ! :P
xD
a tak poważniej, to wydaje się, iż "równouprawnienie" w praktyce jest mimo wszystko - bardziej deklaratywne niż rzeczywiste.
I to we wszystkich aspektach życia.
Fakt - ładnie brzmi w przepisach, nawet w konstytucji, ale w praktyce nie jest respektowane. Zaświadczają o tych choćby różne wołania i deklaracje o "parytety". Które tez nie są respektowane.
Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że BIOLOGIA tak zadecydowała.
Ale z drugiej strony NIE MOŻNA przez to traktować kobiet przedmiotowo i ODBIERAĆ IM PRAW do samostanowienia.
Przypominam, że prawo do głosowania kobiety otrzymały później niż zniesiono niewolnictwo!!! A w Polsce dopiero po 1918 roku.
Obecnie rządzący fundamentaliści religijni usiłują ograniczać prawa obywatelskie kobiet sprowadzając je znowu do KKK (Kinder-Küche-Kirche).
Stąd też jednak wydaje mi się, że TAKIE RONDO JEST POTRZEBNE
ja proszę o rondo dla - gnębionych kierowców- przez władze miasta
Ja...,ja herr Nowak. Naturlich.
SPADAĆ DZIADY JAHOWI Z BALKONU !!!!!!1
IDZ PAN/I DO LAMUSA
BEJBE
Z TYM PLAKTATEM !!!!
PAPA !
WSPÓLNOTA PO ZDEJMIE LUB WIatr !
HAHAHAAA

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty