Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W Brukseli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów podejmą w czwartek kolejną próbę porozumienia w sprawie certyfikatów, które mają ułatwić podróżowanie tego lata bez konieczności poddawania się kwarantannie.
Chodzi o dokumenty cyfrowe, które będą zawierały informacje o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu, lub przebytym już zakażeniu koronawirusem.

To czwarta runda negocjacyjna i czasu na porozumienie jest coraz mniej. Powinno być ono osiągnięte przed rozpoczynającym się w poniedziałek unijnym szczytem, na którym europejscy przywódcy mają zatwierdzić certyfikaty. W przeciwnym razie wprowadzenie dokumentów w całej Unii pod koniec przyszłego miesiąca stanie pod znakiem zapytania.

"Sprawa jest pilna, terminy nas gonią. Będziemy musieli znaleźć kompromis możliwie szybko” - skomentowała Ana Paula Zacarias, minister do spraw europejskich Portugalii, która kieruje teraz pracami Unii Europejskiej.

Sporne są dwie kwestie. Po pierwsze testy - Parlament Europejski chce, by były darmowe, skoro darmowe są szczepienia. Państwa członkowskie odpowiadają, że to są kompetencje krajowe i nie można tego regulować na poziomie unijnym.

Druga nierozwiązana sprawa to dodatkowe ograniczenia. Europosłowie uważają, że przy certyfikatach dodatkowe restrykcje, jak na przykład kwarantanna, nie będą potrzebne. Unijne rządy mówią, że nie zamierzają ich wprowadzać, ale chcą mieć taką możliwość w sytuacji kryzysowej.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty