Posłowie Zespołu Przyjaciół Zwierząt chcą ograniczenia używania fajerwerków w sylwestrową noc.
W przyszłym miesiącu do Prezydium Sejmu ma wpłynąć projekt ustawy w tej sprawie. Zgodnie z jej zapisami osoby prywatne osoby nie mogłyby już odpalać fajerwerków, a zajęły by się tym specjalistyczne firmy - mówiła w naszej audycji interwencyjnej "Czas Reakcji" Katarzyna Piekarska, przewodnicząca zespołu i posłanka KO.
- Jak należy ograniczyć ten proceder? W zasadzie chyba tylko w ten sposób, żeby ograniczyć dostęp do fajerwerków czy petard hukowych przez osoby fizyczne - mówiła Piekarska.
Zdaniem parlamentarzystów, przez hałas odpalanych fajerwerków cierpią m.in. osoby starsze, chore na autyzm, a także zwierzęta.
- Pora już zastąpić pokazy pirotechniczne równie fantastycznymi pokazami światło-dźwięk, laserów, które nie są tak inwazyjne, a są niezwykle widowiskowe - mówiła Piekarska.
Nowe prawo ma jednak dać możliwość samorządom, by to one podejmowały ostateczną decyzję o dostępności fajerwerków.
- Jak należy ograniczyć ten proceder? W zasadzie chyba tylko w ten sposób, żeby ograniczyć dostęp do fajerwerków czy petard hukowych przez osoby fizyczne - mówiła Piekarska.
Zdaniem parlamentarzystów, przez hałas odpalanych fajerwerków cierpią m.in. osoby starsze, chore na autyzm, a także zwierzęta.
- Pora już zastąpić pokazy pirotechniczne równie fantastycznymi pokazami światło-dźwięk, laserów, które nie są tak inwazyjne, a są niezwykle widowiskowe - mówiła Piekarska.
Nowe prawo ma jednak dać możliwość samorządom, by to one podejmowały ostateczną decyzję o dostępności fajerwerków.
Zgodnie z jej zapisami osoby prywatne osoby nie mogłyby już odpalać fajerwerków, a zajęły by się tym specjalistyczne firmy - mówiła w naszej audycji interwencyjnej "Czas Reakcji" Katarzyna Piekarska, przewodnicząca zespołu i posłanka KO.
Dodaj komentarz 2 komentarze
P wiem szczerze, byłem !
spodziewałem się lepszej imprezy !
NIESTETY
BIEDA !
Iluminacje szczecin 2021
podświetlone kolorowymi lampkami drzewa i trawa..... !
Dlaczego Pani Poseł chce zablokować każdą grupę fajerwerków? Razem z nimi zostaną zablokowane również fajerwerki, które nie emitują hałasu. To świadczy o braku znajomości tematu oraz braku obiektywnego spojrzenia na fajerwerki jako na zbiór różnych produktów.
Gdy amatorzy nie będą mogli odpalać fajerwerków, to wtedy zwiększy się ilość profesjonalnych pokazów osiedlowych i dzielnicowych... czyli tym gorzej dla zwierząt, które będą przetrzymywane w bezpośrednim sąsiedztwie takich pokazów...
Fajerwerki nie powinny być zastępowane pokazami laserów, bo lasery są pod wieloma względami groźniejsze. Już lepiej byłoby zastąpić lasery pokazami cichych fajerwerków. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3140952.html
http://www.biomedical.pl/dziecko/zabawa-laserem-moze-u-dzieci-skonczyc-sie-utrata-wzroku-a1268.html
Przypominam, że na WOŚP 2021 były fajerwerki w cichej wersji: https://www.youtube.com/watch?v=LVS-gvBj1I4
Podsumowując inicjatywę Pani Poseł: jest to kolejna ustawka pod emocjonalnych wyborców, bo hałas fajerwerków w dużym stężeniu jest tylko kilka razy w roku: Sylwester, Nowy Rok, lokalne festiwale. Przedstawione argumenty we wniosku o delegalizację mijają się z logiką, bo psy w skali całego roku są bardziej uciążliwe niż fajerwerki, zatem w trosce o redukcję hałasu, to psy powinny być zdelegalizowane pierwsze, potem burze z piorunami, potem płaczące dzieci, następnie roboty budowlane i samochody, loty, pociągi w centrum miasta, koncerty muzyczne, a na końcu dopiero fajerwerki.
Fajerwerki można odpalać w mieście, ale również poza nim. Delegalizacja dotknie również tych, którzy specjalnie jadą za miasto na szczere pole, aby móc sobie postrzelać z dala od gospodarstw domowych (potencjalnie ze zwierzętami w środku tych gospodarstw).
Nie piszę tego, aby przekonać wnioskodawców, bo oni nie chcą dyskutować na temat zalet fajerwerków. Piszę, aby otworzyć oczy ludziom, których poglądy na temat fajerwerków można określić jako "z pogranicza".

Radio Szczecin