Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie
Fot. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie
Zespół z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie transportował pacjenta do szpitala w niemieckim Schwedt. To przykład transgranicznej współpracy między.
Pogotowie dostało zgłoszenie w czwartek po południu. 60-letnia obywatelka z Niemiec poważnie złamała nogę.

Na miejsce przyjechał zespół z Chojny i odwiózł ją do najbliższego szpitala, czyli placówki w Schwedt - mówi ratownik Arkadiusz Bednarz.

- Za względu na to, że do Gorzowa Wielkopolskiego mieliśmy 100 kilometrów, tyle samo do Zdunowa w Szczecinie, po ustaleniu z dyspozytornią medyczną w ramach współpracy transgranicznej pacjentka została przetransportowana do Schwedt. Została tam przekazana ichniejszym medykom. Pacjentka w stanie dobrym i kontakcie logicznym - mówi Bednarz.

Było to możliwe dzięki porozumieniu o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, które podpisano rok temu. Dzięki niemu polscy ratownicy mogą interweniować po niemieckiej stronie i odwrotnie.

Pomógł też program „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii", który działa od stycznia 2018 roku. Ratownicy z Niemiec i Polski uczyli się współpracy ze sobą przy interwencjach na pograniczu. Mieli między innymi lekcje języka obcego.
ratownicy z Polski zawieźli do Niemiec

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty