Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Graf. Łukasz Rabikowski [Radio Szczecin]
Graf. Łukasz Rabikowski [Radio Szczecin]
Zaledwie trzy dekady temu - to właśnie wtedy wojska sowieckie opuszczały Polskę odsłaniając jednocześnie zgliszcza terenów koszar i całe "morze" tajemnic.
Spod wielu pilnie strzeżonych obiektów zniknęły budki wartownicze - jak chociażby w Bornem Sulinowie - miejscowości, która zupełnie zniknęła z mapy na pół wieku i dopiero w latach 90 odzyskała prawa miejskie. Dziś w audycji "Nie tak dawno temu" postaramy się odnaleźć odpowiedzi na kilka pytań: po pierwsze, czy na terenie naszego regionu w okresie zimnej wojny znajdowały się sowieckie głowice nuklearne, a jeśli tak - to ile mogło ich być.

Z drugiej strony - przeciwko obecności sowietów w Polsce protestowała młodzież, która w tamtych czasach była określana jako "zbuntowana”. Z tą młodzieżą również rozmawialiśmy i pytaliśmy, ile odwagi kosztowały te protesty - pilnie obserwowane przecież przez bezpiekę. Opowiadał o nich jeden z zaproszonych gości - doktor Michał Siedziako ze szczecińskiego oddziału IPN.

- To są głównie manifestacje uliczne, dosyć dynamiczne, na których dochodzi też do starć z milicją. Manifestuje się m.in. przed konsulatem radzieckim w Szczecinie przy ulicy Piotra Skargi. Manifestuje się także przed koszarami Armii Radzieckiej - powiedział Siedziako.

Początek audycji tuż po Wiadomościach o godzinie 17.00. Znajdziecie ją też na radioszczecin.pl/nietakdawnotemu oraz na platformie Spotify.
Opowiadał o nich jeden z zaproszonych gości - doktor Michał Siedziako ze szczecińskiego oddziału IPN.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty