Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fontanna "Labirynt" w alei Wojska Polskiego. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fontanna "Labirynt" w alei Wojska Polskiego. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
"Labirynt" nadal będzie niszczał. Najpierw nie było chętnych do remontu, teraz nie ma na to pieniędzy.
O modernistyczną rzeźbę, która od ponad 25 lat znajduje się w centrum Szczecina pytała w interpelacji radna PiS Agnieszka Kurzawa.

Labirynt od wielu lat nie ma szczęścia. W 2017 roku władze miasta planowały jego wyburzenie. Dzieło autorstwa Ryszarda Wilka, które znajduje się nieopodal Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, zastąpić miał skwer. W budżecie zabezpieczono na ten cel 220 tysięcy złotych. Sprzeciwiał się temu autor.

- Od tylu lat była próba przywrócenia jej do stanu pierwotnego, ponieważ w międzyczasie uległa powolnej dewastacji. To materiał o wysokiej klasie artystycznej i wystarczy tylko dbać o niego i nie psuć - mówił Wilk.

Miasto wycofało się z tej decyzji i wybrano remont rzeźby. Jednak w kilku przetargach nie udało się znaleźć firmy, która podejmie się prac. Jak informuje zastępca prezydenta Michał Przepiera, w odpowiedzi na interpelację: w ubiegłym roku odbyły się 3 przetargi, które nie przyniosły rezultatu. A w tym roku miasto nie ma na remont pieniędzy.

Labirynt był kiedyś fontanną, od lat jednak nie tryska wodą. To z powodu problemów z instalacją.

„Labirynt” to modernistyczna fontanna-rzeźba w kształcie ściętego ukośnie prostopadłościanu. Zbudowana jest z kształtek, które układają się w kontury kobiety, drzewa i mężczyzny. Rzeźba „Labirynt” została wzniesiona w 1997 roku.
Relacja Joanny Gralki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty