Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemiecki minister gospodarki w najbliższy wtorek odwiedzi Polskę. W czasie pierwszego spotkania z przedstawicielami rządu Donalda Tuska, Robert Habeck chce szukać rozwiązań dla przygranicznej rafinerii, należącej obecnie do Rosjan.
Wicekanclerz Habeck spotka się w Warszawie z szefami czterech polskich resortów związanych z gospodarką. Jego ministerstwo zapowiada, że ratowanie rafinerii w Brandenburgii będzie głównym tematem, obok kurtuazyjnych spotkań. Z Schwedt płynie duża część paliw dla wschodnich Niemiec, w tym Berlina, ale też dla zachodniej Polski. Orlen już wcześniej zgłaszał zainteresowanie rafinerią, Niemcy chcą przejść do konkretów.

Większościowym udziałowcem w Schwedt nadal jest rosyjski Rosnieft, ale rząd Olafa Scholza planuje wywłaszczenie. Tuż po agresji Rosji na Ukrainę rafineria przeszła w zarząd komisaryczny. W marcu mija termin tego zarządu. Może on zostać przedłużony, ale minister gospodarki chce jak najszybciej zamknąć sprawę. Dlatego rozmawia z Polską, ale też z Kazachstanem.
Relacja Adama Górczewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty