Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Donald Tusk. źródło: https://twitter.com/Platforma_org
Donald Tusk. źródło: https://twitter.com/Platforma_org
Francuski prezydent Emmanuel Macron przyjmie jutro w Paryżu polskiego premiera. To pierwsza oficjalna wizyta Donalda Tuska we Francji po objęciu funkcji szefa rządu.
W Paryżu odbędzie się też spotkanie szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego - czyli Polski, Francji i Niemiec.

Emmanuel Macron i Donald Tusk spotkają się na roboczym obiedzie w Pałacu Elizejskim. „Obaj przywódcy podkreślą wolę otwarcia nowego rozdziału w relacjach między Francją a Polską” - napisano w komunikacie zapowiadającym wizytę polskiego premiera, opublikowanym przez biuro francuskiego prezydenta. Rozmowa ma dotyczyć wsparcia dla Ukrainy, obrony i suwerenności Unii Europejskiej oraz rozwoju energetyki jądrowej. Pałac Elizejski poinformował, że poruszona też zostanie kwestia przyszłości branży rolniczej w Europie.

W tym samym czasie na zamku La Celle Saint-Cloud pod Paryżem rozpocznie się spotkanie ministerialne w formacie weimarskim. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski będzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji - Annaleną Baerbock i Stéphane’em Séjourné. Szef francuskiej dyplomacji powiedział, że konsultacje mają dotyczyć wsparcia dla Ukrainy, rosyjskiej dezinformacji, a także bezpieczeństwa Europy w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Po spotkaniu z prezydentem Macronem, Donald Tusk poleci do Berlina, gdzie będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty