Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

źródło: https://twitter.com/KancelariaSejmu
źródło: https://twitter.com/KancelariaSejmu
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że Sejm uchwalił budżet na 2024 rok.
W głosowaniu wzięło udział 434 posłów, za przyjęciem budżetu głosowało 240, 191 posłów było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
- Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę budżetową na rok 2024 - powiedział marszałek Hołownia i dodał, że "konsekwencją przyjęcia niektórych poprawek będą odpowiednie zmiany w innych przepisach i załącznikach do ustawy budżetowej".

- Ja państwu serdecznie dziękuję i gratuluję pracy nad budżetem Radzie Ministrów - mówił Szymon Hołownia.

Marszałek poinformował również, że kolejne, czwarte posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszły czwartek.

W 2024 roku dochody mają wynieść 682 miliardy złotych, wydatki - 866 miliardów, co oznacza deficyt budżetowy na poziomie 184 miliardów złotych. Założono w nim 3-procentowy wzrost PKB oraz inflację na poziomie 6,6 procent.

Ponadto w budżecie zapewniono 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowe dla sfery budżetowej. Są też środki na finansowanie świadczenia 800 plus, 13. i 14. emerytury oraz podwójną waloryzację rent i emerytur, jeśli inflacja przekroczy 5 procent. Wydatki na obronność mają przekroczyć 3% PKB.

Premier Donald Tusk zapewnił, że budżet trafi do podpisu prezydenta i zostanie przyjęty na czas.

Szef rządu podkreślił, że w budżecie więcej pieniędzy zapisano na wydatki społeczne.

- Koalicja i rząd walczyły o to, żeby ten budżet maksymalnie dużo pieniędzy przekierował na potrzeby ludzi i potrzeby pacjentów, potrzeby dzieci. Te ostatnie chwile to była dyskusja, czy więcej ma dostać IPN, Krajowa Rada Radiofonii, Kancelaria Prezydenta czy więcej pieniędzy ma pójść na dzieci, na choroby rzadkie, na telefon zaufania dla dzieci i na te wielkie zadania finansowe, czyli zagwarantowanie wypłaty 800 plus, podwyżki dla nauczycieli czy podwyżki dla sfery budżetowej - wyliczał.
Ustawa trafi teraz do Senatu, który ma kontynuować posiedzenie 24 i 25 stycznia. Jeśli wyższa izba parlamentu wniesie do budżetu poprawki, ustawa będzie musiała ponownie wrócić do Sejmu i - zgodnie z harmonogramem prac przyjętym przez sejmową komisję finansów - miałyby zostać one rozpatrzone 26 stycznia na posiedzeniu plenarnym.

Z harmonogramu wynika również, że powinien otrzymać ustawę budżetową do podpisu do 29 stycznia.
Szef rządu podkreślił, że w budżecie więcej pieniędzy zapisano na wydatki społeczne.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty