Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / DarkoStojanovic
Fot. pixabay.com / DarkoStojanovic
Długie kolejki do specjalistów i na badania sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z prywatnej opieki medycznej - mówi prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, Dorota Korycińska.
Według raportu Fundacji Watch Health Care za 2024 rok Polacy czekają na wizytę u specjalisty w ramach NFZ średnio ponad 4 miesiące, a na badania - ponad 3 miesiące. To o 2 miesiące dłużej, niż 12 lat temu.

Dorota Korycińska powiedziała Polskiemu Radiu, że jeżeli kogoś stać i nie chce czekać w kolejce, po prostu płaci za badania.

- To jest tak oczywista rzecz dla wielu Polaków, że trzeba mieć zasoby finansowe, żeby móc sobie zdrowotnie pomóc. Jest to niewyobrażalnie przykra sytuacja, ponieważ mamy koszyk świadczeń gwarantowanych, że te świadczenia może i są gwarantowane, natomiast nie ma gwarancji czasowej i niestety w jakim terminie powinny być zrealizowane te świadczenia - mówi Korycińska.

Dorota Korycińska dodała, że również dostęp do badań diagnostycznych jest różny w zależności od województwa.

- Widać bardzo duże zróżnicowanie regionalne jeżeli chodzi o rezonans magnetyczny, czyli są miejsca, gdzie ten czas oczekiwania jest stosunkowo krótki i są miejsca, gdzie ten czas oczekiwania jest bardzo długi - dodaje Korycińska.

Według raportu najdłużej - prawie 14 miesięcy trzeba czekać do angiologa i endokrynologa - ponad rok. Z kolei specjaliści, do których czas oczekiwania był najkrótszy - to pediatrzy, neonatolodzy, onkolodzy i ginekolodzy-położnicy.

Według badań prowadzonych przez organizacje pacjentów, prawie 80 procent pacjentów deklaruje, że korzysta z prywatnej opieki medycznej.

Edycja tekstu: Kacper Narodzonek

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty