Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Mat. Organizator
Mat. Organizator
W niedzielę rozpoczną się archidiecezjalne obchody jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Niemiecki biskup doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan w XII wieku.
Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej biskup Zbigniew Zieliński zaprasza od niedzieli do szczecińskiej katedry.

- Rozpoczynamy niedzielą zesłania Ducha Świętego. To dzień, w którym we wszystkich kościołach naszej archidiecezji w uroczystych liturgiach akcentujemy inaugurację roku ottonowego, poprzez modlitwy, głoszone słowo - mówi Zieliński.

Jednocześnie tłumaczy, dlaczego misja św. Ottona się powiodła.

- Wyczuł doskonale oczekiwania, zapotrzebowania, mentalność ludzi mieszkających nad Odrą i Bałtykiem - mówi biskup.

Jednym z punktów obchodów będą trzydniowe spotkanie młodych w Wolinie - mówi ks. Marcin Miczkuła, koordynator Archidiecezjalnych Dni Młodych w Szczecinie.

- Wolin był miastem już właśnie 900 lat temu upatrzonym przez Ottona na stolicę biskupią. I my także chcemy to miasto odkrywać - mówi Miczkuła.

Obchody potrwają do czerwca przyszłego roku.

Zaproszony przez księcia Bolesława Krzywoustego przeprowadził dwie wyprawy misyjne. Otton z Bambergu wyruszył z misją ewangelizacyjną w latach 1124-1125 odwiedzając dziewięć miejscowości: Pyrzyce, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Gardziec, Lubin, Kłodzień, Kołobrzeg i Białogard. W tym czasie ochrzcił ponad 22 tysiące osób, co stanowiło 1/5 tutejszych mieszkańców. W tym czasie założył 11 kościołów.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty