Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Polska zmaga się z suszą hydrologiczną. Zima w tym roku okazała się wyjątkowo sucha i bezśnieżna. Obserwacje Greenpeace oraz marcowe dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obrazują niepokojący stan sytuacji hydrologicznej w Polsce. Eksperci alarmują, że skromne opady, które są prognozowane na najbliższe dni, nie są w stanie naprawić sytuacji. Susza, która dotyka Polskę już na przedwiośniu, może przynieść poważne konsekwencje dla dzikiej przyrody, ludzi oraz rolnictwa. Istnieje realne zagrożenie dla upraw, takich jak ziemniaki czy zboża. Polska stoi w obliczu najpoważniejszej suszy hydrologicznej od 10 lat. Ekstremalnie sucha zima i brak opadów śniegu doprowadziły do dramatycznego obniżenia poziomu wód w rzekach na terenie kraju. O tym jak sytuacja wygląda w Zachodniopomorskiem na naszej antenie mówiła specjalistka z IMGW w Warszawie Emilia Szewczak.

W związku z trudną sytuacją hydrologiczną przydatne porady dla działkowców i osób zajmujących się roślinami miał dla Państwa dr Krzysztof Wraga z Akademii Działkowca Radia Szczecin, Gospodarstwo Ogrodnicze.

Niemal 100 tysięcy samochodów w Szczecinie ma więcej niż 20 lat. Na ulicach trudno naliczyć wiele nowych i prawie nowych samochodów. Najnowsze zweryfikowane dane dotyczące liczby samochodów zarejestrowanych w Szczecinie, pokazują, że zdecydowana większość z tych pojazdów była wyprodukowana ponad 10 lat temu. Z czego wynikają te dane? Na to pytanie odpowiedział na naszej antenie Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dziś pierwszy dzień wiosny. Jednak przyroda od jakiegoś czasu już budzi się do życia, a wraz z nią na świat przychodzą młode zwierzęta m.in ptaki, zające, jeże czy sarny. Co zrobić gdy w lesie czy przy drodze znajdziemy takie oseski lub podloty "w potrzebie"? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia nowonarodzonego młodego zwierzęcia? O tym na naszej antenie mówiła Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt.

Pomorski Uniwersytet Medyczny zaprasza na wystawę pt. „Sekretne piękno zębów”, która wydobywa na światło dzienne urodę fascynującego świata ukrytego we wnętrzu zębów, której czasem zupełnie nie jesteśmy świadomi. Organizatorzy przekonują, że będzie to wyjątkowa okazja, by spojrzeć na zęby w zupełnie nowy sposób. Otwarcie wystawy odbędzie się 22 marca o godzinie 10:30 w Bibliotece Głównej PUM w Szczecinie. Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. O szczegółach na naszej antenie mówi dr n.med. Helena Gronwald z Zakładu Propedeutyki, Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej PUM, kierowanej przez prof. Danuta Lietz-Kijak.

Każdy odwiedzający wystawę może dołożyć małą cegiełkę do wsparcia akcji charytatywnej i licytacji dla dwuletniego Adasia w walce z dystrofią mięśniową Duchenne'a, w której promocję zaangażowali się studenci STN PUM i IFMSA Poland, oddział Szczecinie. Adaś to syn naszego redakcyjnego kolegi Sławka Orlika. By dać szansę swojemu dziecku rodzice Adasia zorganizowali zbiórkę na ten cel w internecie. Trwa ona na portalu siepomaga.pl.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W połowie marca miał się zakończyć remont wind na kładce przy ul. Hangarowej. Pasy są od ponad miesiąca wygrodzone, na budowie niewiele się jednak dzieje. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński, który mówił też o tym, dlaczego remont Trasy Zamkowej ma potrwać aż 2 lata.

Nasz stały Słuchacz pan Tomasz był dziś naszym gościem, ponieważ ma propozycję, by priorytetem inwestycyjnym w małych miejscowościach był transport publiczny i remont lokalnych dróg. Przy okazji powiedział o wygranej sprawie sądowej z pieszą, która wtargnęła na pasy.

W audycji powróciliśmy do sprawy budowy piaskowni w okolicach Stobna Małego i Bobolina w gm. Kołbaskowo. Naszym gościem był właściciel działki gdzie ma być wydobywany piasek i jednocześnie przedstawiciel inwestora Mateusz Watral.

Słuchacz pisze: "dzisiaj, tj. 20.03.25 czwartek, postanowiłem odwiedzić pl.Orła Białego i wypić kawę na słoneczku i ławeczce. Niestety, pomimo tego, że plac jest w remoncie i nic się nie dzieje, jest ogromny bałagan na niewielkim skwerku dostępnym dla ludzi. Jest to miejsce często uczęszczane również przez turystów. Aż wstyd że nikt tego rejonu nie sprząta. Gdzie jest gospodarz? Jaka to wizytówka miasta?".
Zaprasza Janusz Wilczyński
Napisał do nas Słuchacz: "doszły mnie słuchy, że Szczecińska Energetyka Cieplna będzie wymieniać liczniki zużycia ciepła na swoje, które będą wysyłały informacje drogą radiową. Czy moglibyście się dowiedzieć więcej? Kogo to będzie dotyczyło?". Naszym gościem była rzeczniczka SEC Danuta Misztal.

Spółka Play wymienia swoim klientom dekodery telewizyjne, część odbiorców narzeka na ich jakość. Naszym gościem był zastępca Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie Łukasz Peryt.

Napisała do nas także pani Dorota: "pięć razy w tygodniu jeżdżę rowerem do pracy i z powrotem przy Przychodni Portowej. Staram się unikać tego miejsca po prawej stronie, ale czasem się zdarza, że jednak pojadę przy niej. Unikam, ponieważ tak jak zdarzyło mi się to jadąc od Mostu Długiego na prawobrzeże przy ulicy Energetyków auto skręciło na parking pod przychodnią - z impetem nie zwracając uwagi na pierwszeństwo dla pieszych i rowerzystów. Tym razem myślałam, że znajdę się pod kołami auta. Podeszłam do pani bez awantury, tylko pomyślałam żeby zwrócić jej uwagę, aby komuś nie zrobiła krzywdy - wyśmiała mnie, że nie znam przepisów". Naszym gościem był instruktor nauki jazdy, były kierowca jednostki "Grom" Tomasz Kulik.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Rozpoczął się długo oczekiwany remont nitki wyjazdowej z centrum Trasy Zamkowej. Są zmiany w organizacji ruchu - czy kierowcy mają z tym problemy? Naszym gościem był rzecznik spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie Piotr Zieliński.

Napisali do nas rodzice uczniów z jednej ze szczecińskich szkół: "do klasy uczęszcza uczeń, który uprzednio nie otrzymywał promocji do kolejnych klas. Przeciw temu uczniowi toczy się postępowanie w Sądzie Rodzinnym w związku z jego zachowaniem w szkole. Inne dzieci doświadczają ciągłej przemocy ze strony tego ucznia. Często dochodziło/dochodzi m.in. do podduszeń, uporczywego popychania na schodach, prób rzucania o podłogę, ściskania młodszych uczniów za szyję, siadania na plecy, używanie gróźb pozbawienia życia lub pobicia, podrapań, rzucania przedmiotami, szantażu i wymuszeń". Wysłaliśmy pytania o te sprawę do policji i do szkoły, dziś naszym gościem była rzeczniczka Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie Agnieszka Lisowska.

Szczeciński radny Piotr Kęsik z klubu OK Polska zapytał m.in. o interwencje związane ze spożyciem alkoholu i w których dzielnicach jest ich najwięcej. Radny był dziś naszym gościem, a pełna odpowiedź tu:

Nasz Słuchacz wymieniał kurtyny powietrzne w swoim aucie - od mechanika otrzymał naboje ze starych kurtyn. Dodajmy, że zawierają one materiał wybuchowy i Słuchacz nie wie co ma dalej z nimi zrobić. Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do nas pan Arkadiusz w sprawie tzw. przejść sugerowanych: "czy to właściwe podejście, aby przy Szkole Podstawowej nr 63 na rondzie ulic Grodzka i Farna były przejścia sugerowane bez pasów?". Naszym gościem był kierownik referatu ds. organizacji ruchu w UM Szczecin Marcin Charęza.

W audycji powróciliśmy do sprawy budowy ścieżki rowerowej Wisełka - Międzyzdroje. Naszymi gośćmi byli dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Wioletta Nawrocka, starszy specjalista w Wydziale Budowy i Nadzoru w Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Koszalinie Anna Radziwonowicz oraz sekretarz Międzyzdrojów Adam Szczodry.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Rozpoczyna się remont nitki wyjazdowej Trasy Zamkowej w Szczecinie. Ruch zostanie ograniczony do dwóch pasów. Pierwsze prace zaczęły się już w ubiegłym tygodniu a właściwa część remontu rozpocznie się 17 marca. Co się zmieni i jak do tych zmian się przygotować? O tym na naszej antenie mówił Piotr Zieliński, rzecznik Szczecińskich Inwestycji Miejskich.

Apel o pomoc. Mateusz Piech ma 13 lat. Urodził się z wadami układu nerwowego. Ma mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie, padaczkę, obniżone napięcie mięśniowe i opóźnienie psychoruchowe. Wymaga opieki przez całą dobę oraz leczenia i stałej rehabilitacji, które są bardzo kosztowne. Trwa zbiórka pieniędzy na wózek inwalidzki dla Mateusza. Jego rodzina prosi ludzi dobrej woli o wsparcie, w tym Pani Wiesława Olkiewicz Piech, mama Mateusza która była naszym gościem.

„Kup 8 piw, a kolejne 8 odbierz w gratisie” - ministerstwo zdrowia zamierza zabronić sieciom handlowym posługiwania się tego typu hasłami. Obowiązujące dziś przepisy zakazują promocji alkoholu, ale już nie piwa. Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakłada włączenie piwa do ogólnego zakazu promocji napojów alkoholowych. Naszym gościem była posłanka Polski 2050 Wioleta Tomczak, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia.

Koszty budowy mieszkań i robocizny rosną lawinowo a wraz z nimi rośnie koszt samych nieruchomości. Czy deweloper już po podpisaniu umowy z klientem może podnieść cenę mieszkania lub domu m.in. o wyższe koszty materiałów budowlanych? W tej sprawie głos w naszej audycji zabrał Przemysław Wojnarowski z Instytutu Studiów Regionalnych.

314 pożarów traw i nieużytków od początku tego roku w województwie zachodniopomorskim. To prawie 3 razy więcej niż w ubiegłym roku. Kary za wypalanie traw to areszt, grzywna a nawet pozbawienie wolności do 10 lat. O skali problemu i karach jakie grożą za nielegalne wypalanie traw mówił na naszej antenie asp. Dariusz Schacht z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Czy ulica Do Rajkowa doczeka się w najbliższym czasie remontu? Naszym gościem był rzecznik ZDiTM Kacper Reszczyński, który mówił też o zmianach dot. tymczasowego przystanku Szpitalna.

Branża transportowa protestuje, są jednak różnice zdań dot. form protestu. Naszym gościem był prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Dariusz Matulewicz.

Mimo segregowania i coraz lepszego wykorzystania surowców wtórnych odbiór odpadów jest coraz droższy - dlaczego - zastanawia się nasz Słuchacz. Naszym gościem był prezes Stowarzyszenia Polski Recykling Sławomir Pacek.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Mieszkańcy kamienic przy ul. Ściegiennego w Szczecinie mają problem z odbiorem śmieci - nie ma tam bramy i pracownicy Remondisu muszą nosić kosze po schodach. Naszym gościem był prezes Remondis Szczecin Ronald Laska.

W audycji powróciliśmy do sprawy uchwały, która ma wprowadzić nocną prohibicję w Szczecinie. Przeciwko uchwale była m.in. rada Osiedla Pogodno. Naszym gościem był jej przewodniczący Marian Adamowicz.

Napisał do nas pan Adrian: "chodzi o tymczasowy przystanek 'Szpitalna', który został utworzony 8 marca. Oprócz tego, że brakuje na nim rozkładu jazdy, to przede wszystkim w mojej i znajomych opinii przystanek sprawia wrażenie niezbyt bezpiecznego. Barierkami wydzielono pas o szerokości 1,5-2 m, dwa wózki dziecięce się nie wyminą. Pasażerów od ulicy dzieli w sumie tylko wymalowana żółta linia. W godzinach wieczornych kierowcy nie robią sobie nic z remontu i cisną na moje oko powyżej 50 km/h, mimo że jest tam teraz ograniczenie bodajże do 30. Przypominam, że jest to przystanek, na którym codziennie wsiadają setki dzieci wracające z pobliskiej szkoły i przedszkola, matki z małymi dziećmi i wózkami. Czy można zrobić coś z podniesienie bezpieczeństwa na tym przystanku?". Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który mówił też, czy na skrzyżowaniu ulic Balińskiego i Szosa Stargardzka można zawracać oraz jak kierowcy mają zachować się na skrzyżowaniu ul. Krasińskiego i Niemcewicza - czy gdy świeci się czerwone czy mogą skręcić w prawo.

Od ok. 2 tygodni przy wjeździe do Szczecina od strony Stargardu stoi wrak. Najprawdopodobniej dziś w nocy został podpalony. Sprawa zainteresowaliśmy służby.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Szczecińskie Rady Osiedla nadal opiniują uchwałę w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji. Na razie spośród 37 wypowiedziało się w 11, w tym 2 były przeciwko. Naszym gościem był członek komisji ds. zdrowia i pomocy społecznej Łukasz Tyszler z klubu KO w Radzie Miasta Szczecina.

W piątek na prawobrzeżu latał policyjny helikopter - nasi Słuchacze zastanawiają się dlaczego. Naszym gościem była rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadkom. Mirosława Rudzińska.

Nadal w szczecińskim Domu Kultury Słowianin nie ma windy. Dotyka to nie tylko niepełnosprawnych, ale ekipy muzyczne, które muszą po schodach wnosić ciężkie sprzęty. Naszym gościem był dyrektor placówki Jacek Janiak.

Pan Dariusz zwrócił uwagę na zaniedbany pomnik Adama Mickiewicza w Parku Żeromskiego w Szczecinie. Zapytaliśmy Miasto o ewentualną konserwację - dziś naszym gościem był szczeciński przewodnik Michał Rembas.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisała do nas pani Agnieszka: "mamy wyremontowany piękny Plac Batorego, który obecnie przypomina wysypisko śmieci i liści. Wydane zostały nasze pieniądze, a idąc na spacer widzimy zaniedbane trawniki, zasypaną liśćmi fontannę i nieopróżniane śmietniki od tygodni. Szkoda". Z kolei pan Patryk zwrócił uwagę na parkowanie przy ul. Leśmiana: "tak codziennie wygląda chodnik na ul. Leśmiana koło budynku nr 7, odkąd sklep Biedronka wprowadziła opłaty za parkowanie". Napisał do nas także pan Paweł: "proszę o apel do Straży Miejskiej i właścicieli piesków. Sobotni spacer z rodziną na Jasnych błoniach. Wybrałem się z rodziną na spacer by pograć w piłkę z synkiem na trawce. Po kilku minutach gra się skończyła - piłka w kupie, buty i ręce. Miejsce na środku Jasnych błoni to wybieg dla psów biegających bez smyczy. A może ma ktoś lek przed psami? Poza tym krokusy piękne, ale deptane przez ludzi, którzy robią zdjęcia wchodzą na sam środek. W tych tematach wypowiadała się rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.

Napisała do nas Słuchaczka: "jestem przerażona, bo byłam w piątek świadkiem, jak na Górnym Bezrzeczu dzieci z prywatnego żłobka/przedszkola same chodziły po ulicy! Zatrzymałam auto wraz z drugim i odprowadziliśmy dzieci do placówki". Naszymi gośćmi były dyrektor przedszkola „Nasza bajka” Małgorzata Błaszkiewicz i zastępca wójta gm. Dobra Iwona Kłosowska.

Polscy przewoźnicy drogowi zapowiadają kolejne protesty. Naszym gościem był jeden z przewoźników, organizator akcji Piotr Krzyżankiewicz.
123456