Czas Reakcji
Radio Szczecin » Czas Reakcji

19.07.2019

Na ulicy Wyszyńskiego w Policach zmarł niepełnosprawny mężczyzna. Od zgonu do przewiezienia ciała do kostnicy minęło co najmniej kilka godzin. W tym czasie wózek inwalidzki ze zwłokami stał na chodniku. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Rozmowa z dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach Beatą Karlińską.

Parawany na plaży: jedni są za, inni przeciw. Gmina Darłowo prowadzi kampanię pod hasłem Kapitan Parawan, która ma zniechęcić do używania parawanów. Rozmowa z rzecznikiem prasowym burmistrza Darłowa Leszkiem Walkiewiczem.

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petcji jednogłośnie opowiedzieli się za dalszymi pracami nad zmianami dotyczącymi bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Chodzi o to, aby pieszy miał pierwszeństwo już przed przejściem, a nie jak obecnie dopiero na przejściu. Czy takie zmiany są konieczne? Mówi Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Bałagan, że aż strach!
Pan Krzysztof pisze: Od 2 miesięcy prosimy służby miejskie o posprzątanie terenu w centrum Szczecina. Pomimo obietnic, nikt nic nie zrobił. To znany plac przy dawnej tzw. Ścianie Płaczu przy Alei Wojska Polskiego, z drugiej strony dochodzi do ul. Królowej Jadwigi. To miejsce jest uczęszczane przez wiele osób, cały czas przechodzą tędy też pracownicy Straży Miejskiej i zupełnie nie zauważają takiego bałaganu w centrum. Dodam, że stary, brudny fotel, który ktoś kilka tygodni temu zostawił w tym miejscu służy lokalnym amatorom piwa do biesiadowania, a chyba nie o taki wizerunek miasta chodzi.

Farbą po pomnikach przyrody?!
Pani Kasia pisze: Zawsze wydawało mi się, że pomniki przyrody to coś, o co należy szczególnie dbać. Tymczasem nasi leśnicy znaleźli zadziwiający sposób na ich oznaczanie - farbą, którą oznaczają drzewa do wycinki, bazgrzą na pomnikowych drzewach neonowy napis PP. Nigdzie wcześniej z czymś takim się nie spotkałam - pomniki albo są oznaczane specjalnym małym, zielonym znaczkiem na samym drzewie, często też są tablice edukacyjno-informacyjne obok. Żarówiaste PP tylko straszy. Na zdjęciach Lipa Pokoju (tym bardziej dziwi PP, że obok przecież jest kamień z napisem informującym, że jest to właśnie to drzewo) oraz Dąb Jerzy.

Komu czajnik, komu?
Pani Teresa pisze:
"W środę w sklepie Netto przy ul. Firlika w Szczecinie chciałam kupić czajnik elektryczny. Przed zakupem zajrzałam do środka pudełka i oto co znalazłam oprócz czajnika: dokument zgłoszenia reklamacyjnego z opisem wady i danymi osoby składającej reklamację, paragonem... Skandal, że sprzęt uszkodzony po reklamacji trafia z powrotem do dalszej sprzedaży."
Jak poinformowała nas Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager w Netto Polska, "...jest to błąd pracownika. Czajnik nie powinien trafić do sprzedaży. Wyjaśnię tę sprawę niezwłocznie z kierownikiem sklepu. Przepraszam klientkę i dziękuję za zgłoszenie tej sprawy."


Zaprasza Janusz Wilczyński

18.07.2019
Nasz Słuchacz twierdzi, że Mielno to miejscowość, w której po ulicach chodzi dużo osób z piwem w rękach, a rano na ulicach leży wielu pijanych. Skarży się także na hałas. Z takim postrzeganiem tej nadmorskiej miejscowości nie zgadza się burmistrz Olga Roszak-Pezała, która zaprasza wszystkich do Mielna. W Mielnie jest coraz bezpieczniej - zapewnia podkom.Monika Kosiec, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Wzdłuż trasy kolejowej nr 406 ze Szczecina do Polic prowadzona jest wycinka drzew. Czy jest konieczna? O tym mówi Marta Burczyk z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Czy bank słusznie zablokował naszemu słuchaczowi internetowe konto bankowe z powodu nieważnego dowodu osobistego? Miejski Rzecznik Konsumentów Longina Kaczmarek uważa, że decyzja banku była słuszna.

Chory łabędź przy jednym z Syrenich Stawów. Była interwencja łowczego miejskiego Ryszarda Czeraszkiewicza. Łabędź ma ołów w przewodzie pokarmowym. Rokowania nie są pomyślne. Chociaż ptak jest leczony przez weterynarza. Film nagrany przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie.
Zaprasza Janusz Wilczyński

16.07.2019

Słuchacz skarży się na złą jakość wody. rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Tomasz Makowski informuje, że do końca tygodnia woda jest czerpana z rezerwowych ujęć, ale jest badana i bezpieczna.

Późnym wieczorem w sobotę, 13 lipca br., przy ul.Gryfa Pomorskiego w Międzyzdrojach doszło do pożaru na budowie. Częściowo spłonął dach wznoszonego budynku. Świadkowie twierdzą, że tuz przed pożarem widzieli chiński lampion, który wylądował na dachu... Taki lampion został także znaleziony w miejscu pożaru pawilonu gastronomicznego, do którego w Międzyzdrojach doszło tego samego dnia Chińskie lampiony nie są w Polsce zakazane, a powodują ogromne zagrożenie. Rozmowa z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim kpt.Michałem Wiaderskim.

Kto powinien zadbać o stan zieleni wokół nieruchomości przy ul.Portowej 6 w Dąbiu? Odpowiada rzecznik władz Szczecina ds.mieszkalnictwa Tomasz Klek. Rzecznik informuje także, że jest za późno na ulokowanie w domku znajdującym się w oficynie przy ul.Królowej Jadwigi 4 siedziby polsko-niemieckiego stowarzyszenia. Wniosek w tej sprawie wpłynął zbyt późno, prace rozbiórkowe już trwają, a budynek jest w złym stanie technicznym - poinformował T.Klek.

Pan Dariusz informuje, że mBank zablokował mu dostęp do konta w internecie. Powód? Nieważny dowód osobisty. Do sprawy odniósł się dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Tłumaczy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo klienta i jego pieniędzy. Słuchacze są zdania, że nieważność dowodu nie ma wpływu na bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Słuchacze informują o wycince drzew i krzewów wzdłuż torów kolejowych w okolicach stacji Szczecin Żelechowo. Kto i dlaczego prowadzi wycinkę, o tym w jednym z najbliższych programów.

Nasz Słuchacz pisze z Międzyzdrojów:
Piszę do was z prośbą zajęcia się problemem dotyczącego oświetlenia promenady w Międzyzdrojach. Ostatnie dwa weekendy spędziłem spacerując po ciemnej promenadzie latarnie świeca wybiórczo. A przy nowo powstałym apartamentowcu nawet całkowicie jest ciemno. Czemu miasto nic z tym nie robi?

Zaprasza Janusz Wilczyński

12.07.2019

I znów kolizja na skrzyżowaniu ulic Reduty Ordona z Łukasińskiego. 11 lipca, godz. 12.24. Dziękujemy kierowcy autobusu za nadesłanie filmu


Pani Magdalena przesłała zdjęcia zaniedbanego terenu przy ul. Portowej 6. Jej zdaniem prace przy uporządkowaniu zieleni powinien wykonać TBS Prawobrzeże...

Stan nawierzchni Pl.Grunwaldzkiego pozostawia wiele do życzenia. Zdjęcia nadesłał pan Adrian. Czas na naprawę!

Bramy "do tego" nie służą. Stąd takie tabliczki. Jak ta przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie.

Koniec problemów z separatorami na Węźle Kijewo, słuchacz Czasu Reakcji donosi, że wszystko zostało uporządkowane. Nad morze A6 pomiędzy węzłami Dąbie i Rzęśnica jedziemy już dwoma pasami. Do Szczecina dwa pasy - od 15 lipca.

Miasto Szczecin zaopatrywane jest w wodę z jeziora Miedwie przy użyciu dwóch rurociągów (1200 mm i 700 mm). Renowacja większego z nich jest ujęta w kontrakcie, jednak w chwili obecnej jest on zdemontowany i tym samym wyłączony z użycia. W planach jest zastąpienie go nieco mniejszym, o średnicy 900 mm. Na dzień dzisiejszy miasto jest zasilane jedynie jednym z rurociągów. Czy to oznacza brak wody dla mieszkańców Szczecina? „Przez ponad 30 lat Szczecin zasilany był przez jedną magistralę (1200mm) i dawaliśmy radę, w tej chwili faktem jest, że na rurze 700 mm pracujemy, to ona dostarcza wodę do mieszkańców Szczecina i nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo, jeśli chodzi o wodę w naszych kranach(...) Roboty są prowadzone codziennie, mało tego – bez żadnych przeszkód, dlatego, że woda jest najważniejsza” - uspokaja Tomasz Makowski, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Starsi ludzie niestety nadal padają ofiarami oszustw finansowych, przypominamy by nie dać się zwieść namowom oszustów. Problem dotyka również osób zapraszanych na pokazy marketingowe. „Firmy teraz tłumaczą, że ponieważ umowa jest zawarta na pokazie nie mają prawa od odstąpienia od umowy i to jest jawne oszustwo. Każdy kto zawrze umowę poza siedzibą firmy ma prawo do odstąpienia od tej umowy w ciągu 14 dni. Warunkiem jest napisanie odstąpienia od umowy, wysłanie go listem poleconym i w ślad za tym po kilku dniach odesłanie rzeczy, które się nieświadomie zakupiło” - informuje Longina Kaczmarek, miejski rzecznik konsumentów w Szczecinie

Nasz słuchacz zamontował tzw. fotowoltaiki, czyli panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię pochodzącą ze słońca na energię elektryczną. Od ich zamontowania minęły trzy tygodnie, a Enea jeszcze ich nie podłączyła, czy jest to powód obaw? Na ten temat odpowiada Danuta Tabaka, rzecznik prasowy obszaru dystrybucji w firmie Enea: „Od momentu zgłoszenia czy złożenia kompletnej dokumentacji na przyłączenie mamy 30 dni, więc jeszcze poprosimy o chwilę cierpliwości, warto sprawdzić czy dokumentacja, która została złożona jest kompletna” - mówi na antenie Danuta Tabaka.
Zaprasza Janusz Wilczyński

11.07.2019

Od 2 lipca więcej płacimy za wodę, o 35 groszy. Jaka jest podstawa prawna i przyczyna podwyżki? Mówi Tomasz Makowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Nasz gość mówił także o tym, jak należy po awarii przygotować wodociąg do napełnienia.

Nasza redakcyjna koleżanka, Małgorzata Furga, zauważyła na liściach platanów na Jasnych Błoniach jakieś zmiany chorobowe. Czy będzie interwencja służb odpowiedzialnych za utrzymanie tych pomników przyrody? Tak, po konsultacji z fachowcami z Zach.Uniwersytetu Technologicznego zapadnie decyzja, czy drzewa zostaną opryskane leczniczym preparatem. Jednak, jak poinformowała kierownik Referatu Ochrony Środowiska UM Szczecin Barbara Stępień, choroba, mączniak prawdziwy, nie zagraża życiu drzew.

Nasz Słuchacz nadesłał zdjęcie foodtrucka zaparkowanego przy Urzędzie Miejskim. Takiego parkowania nie pochwalamy, jest niebezpieczne dla klientów i stwarza zagrożenie. O tym mówi ekspert ruchu drogowego Filip Grega. Była interwencja Straży Miejskiej. Foodtruck ma zostać przeparkowany - informuje Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej.
Zaprasza Janusz Wilczyński

10.07.2019

Pan Zbigniew, któremu diler chce sprzedać nowe auto z uszkodzeniami po gradobiciu może żądać naprawy, wymiany auta, obniżenia ceny. Zwrot pieniędzy za auto i odstąpienie od kupna jest możliwe, gdy wada jest istotna. Takie informacje przekazała dziś Miejski Rzecznik Konsumentów Longina Kaczmarek.

Czym jest immisja? Jak w Niemczech funkcjonują przepisy dotyczące prawa do wypoczynku i spokoju? Wracamy do sprawy dewolepera i firmy budowlanej zakłócających spokój naszej słuchaczce na terenie osiedla Park Ostrowska. Gośćmi audycji są adwokat Katarzyna Bereda i Bartosz Dudek z Redakcji Polskiej Radia Deutsche Welle w Bonn.

Będą kary nałożone przez sąd na kierowców, którzy ominęli stojący na przystanku autobus miejski, przejechali podwójną ciągłą linię i wymusili pierwszeństwo na pieszych. O tym informuje Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego informuje o tym, że wystąpi do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego o zamontowanie między pasami ruchu separatorów, które utrudnią takie manewry.

W programie także apel pani Anity, która mieszka u zbiegu ulic Łukasińskiego i Reduty Ordona. Regularnie dochodzi tam do stłuczek i wypadków. Arkadiusz Kuzio widzi sens w ustawieniu tam znaków STOP na fluorescencyjnym tle.
Zaprasza Janusz Wilczyński
1234567

FOTOGALERIA

19.07.2019
19.07.2019
19.07.2019
16.07.2019
16.07.2019
16.07.2019
16.07.2019
12.07.2019
12.07.2019
12.07.2019
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.