Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
A audycji powróciliśmy do tematu parkowania w obrębie skrzyżowań - takich miejsc jest sporo w Szczecinie, publikujemy kilka przykładów, kilka podesłał nam pan Grzegorz Gruca ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Naszymi gośćmi byli Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz radny KO z Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Mobilności, Klimatu i Zwierząt w Radzie Miasta Andrzej Radziwinowicz.

Napisał do nas pan Andrzej: "proszę o interwencję w ZDiTM lub właścicieli sieci podziemnej. Coś niedobrego się dzieje na Ku Słońcu przy Księcia Witolda. Asfalt jest pofałdowany i zapadnięty na szerokości dwóch pasów jezdni, zapadnięcie pogłębia się". Naszym gościem był rzecznik ZDiTM Kacper Reszczyński, który mówił też o tym, kiedy zamontowane zostaną windy na kładce przy ul. Hangarowej.

Napisała do nas Słuchaczka w sprawie kolejek przy filii Urzędu Miasta przy ul. Rydla: "stoję właśnie w kolejce i przypominają mi się dawne czasy, gdy byłam dzieckiem. Skoro nie ma możliwości umawiania wizyt przez internet (rejestracja pojazdu) i petenci nie są obsługiwani na bieżąco, to może chociaż ławeczki przed urzędem?".
Zaprasza Janusz Wilczyński
W audycji Czas Reakcji odpowiemy na pytanie naszego słuchacza, który zwraca uwagę na problem z rejestracją pojazdów na terenie Goleniowa. Słuchacz zwraca uwagę na opóźnienia i kolejki w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego i pyta czy w związku zaistniałą sytuacją nie można zatrudnić więcej osób do obsługi interesantów. Do sprawy na antenie Radia Szczecin odniosła się sekretarz Powiatu Goleniowskiego Anna Stępień-Buryszek.

W Czasie Reakcji przypomnimy historie Pani Sofiji, młodej kobiety z Ukrainy która od lat nie może wyrobić dowodu tożsamości, który pozwoli jej legalnie i normalnie funkcjonować na terenie naszego kraju. Sofija z rodzicami przyjechała do Polski 11 października 2014 roku w wieku 11 lat. Dziś okazuje się że jako osoba pełnoletnia, aby pozostać w Polsce musi wrócić z rodzicami na Ukrainę i tam w ukraińskiej placówce przejść procedurę weryfikacji tożsamości, po czym dopiero będzie mogła wyrobić dowód osobisty i paszport. O swojej sytuacji Pani Sofija mówiła w Czasie Reakcji w piątek. Wtedy też na naszą antenę zadzwonił konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, który udzielił naszej bohaterce niezbędnych informacji, gdzie i jak skontaktować się z Konsulatem. Dziś w naszej audycji konsul honorowy Ukrainy opowiedział o tym, z jakimi problemami najczęściej do konsulatu w Szczecinie zgłaszają się osoby przyjeżdżające z Ukrainy, są to między innymi oszustwa.

W październiku 2024 roku na schodach budynku przy Alei Wojska Polskiego 46 w Szczecinie gdzie mieści się kultowy Bar "Pasztecik" została zamontowana mozaika która wygrała w konkursie Urzędu Miasta. To jedna z pięciu mozaiek które powstały we współpracy autora Kamila Winnickiego z seniorkami z Domu Kultury Dom Senior na Solwinie. Okazuje się że dzieło trzeba zdemontować na czas remontu schodów. Co na to autor dzieła i właścicielka Baru Pasztecik Bogumiła Polańska?

Za oknami od kilku dni czuć wiosnę. Czy taka słoneczna pogoda i coraz wyższe temperatury utrzymają się na święta i po weekendzie? Na to pytanie odpowiedział Grzegorz Walijewski z IMGW w Warszawie.
Zaprasza Adam Wosik
W Szczecinie będzie więcej defibrylatorów. O szczegółach mówił przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności w Radzie Miasta, radny KO Mateusz Gieryga.

Kilka pytań do rzecznika Szczecińskich Inwestycji Miejskich Piotra Zielińskiego - o harmonogram prac związanych z modernizacją ulic Krzemiennnej i Smoczej, o budowę Trasy Północnej i o bezpieczeństwo kierowców przejeżdżających remontowana Trasą Zamkową.

W czwartek szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji zamknie ulicę Unii Lubelskiej. Dlaczego"? O tym mówiła rzeczniczka spółki Hanna Pieczyńska.

Trwa budowa przy ul. Starzyńskiego, tuż przy Komendzie Wojewódzkiej Policji. Co tam powstanie? O szczegółach mówił przedstawiciel inwestora Arkadiusz Litwiński.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Dziś w Radzie Osiedla Śródmieście Zachód odbędą się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia w Szczecinie nocnej prohibicji. Naszymi gośćmi były wiceprzewodnicząca Rady Anna Marczyńska, a także przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej w Radzie Miasta Szczecina, radna KO Ewa Jasińska, która mówiła, na jakim etapie procedowania jest uchwała "prohibicyjna".

W audycji powróciliśmy do sprawy parkowania - w Szczecinie jest wiele miejsc, gdzie parking jest tuż przy skrzyżowaniu oraz przejściu dla pieszych i nie ma ustawowych 10 metrów odległości - np. przy ul. Bł. Królowej Jadwigi. Naszym gościem był członek Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Mobilności, Klimatu i Zwierząt w Radzie Miasta Szczecina, radny PiS Marek Duklanowski, który napisał do nas maila, wskazując na jeszcze jeden wątek: "tam jest moim zdaniem niezła luka w strefie parkowania. Otóż, nikt nie jest w stanie kontrolować 15-minutowego czasu postoju, bo musiałby tam stać patrol Straży Miejskiej przez cały dzień. Zakładam, że ten obszar objęty znakiem B-35 zapełnia się jako pierwszy w ciągu dnia, bo tam parkuje się wtedy kompletnie za darmo łamiąc oczywiście przepis".
Zaprasza Janusz Wilczyński
W związku z remontem Trasy Zamkowej w Szczecinie droga rowerowa została tymczasowo zamknięta. Jest jednak informacja, że aby dostać się na drugą stronę, należy pojechać do Mostu Długiego. W związku z tym napisał do nas słuchacz, który zwraca uwagę że o dziwo ta alternatywa jest zamknięta przez budowę. Jedyną opcją jest zjechanie na jezdnię i jazdę z samochodami. Dla wielu rowerzystów, w tym turystów z Niemiec może stanowić to problem i wyzwanie. Sprawę na naszej antenie wyjaśnił Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

W programie także odpowiedź na prośbę o interwencje kolejnego słuchacza Radia Szczecin, która napisał do nas, że 4 kwietnia ok. godziny 10.45 chciał odebrać list polecony w Urzędzie Poczty Polskiej przy ul. Mickiewicza. Ku jego zdziwieniu lokal był zamknięty, a przed budynkiem na otwarcie oczekiwało kilkanaście osób. Okazało się, że poczta otwarta jest od 11.00, a po jej otwarciu sprawy załatwić można było tylko przy jednym okienku. Na prośbie o otwarcie drugiego stanowiska petenci usłyszeli, że nie jest to możliwe ponieważ "nikogo więcej tu w pracy nie ma". Rzeczniczka Poczty Polskiej - Joanna Trzaska Wieczorek odpowiedziała nam na pytanie o zaistniałą sytuację.

W Czasie Reakcji także historia Pani Sofiji, młodej kobiety z Ukrainy która od lat nie może wyrobić dowodu tożsamości, który pozwoli jej legalnie i normalnie funkcjonować na terenie naszego kraju. Sofija z rodzicami przyjechała do Polski 11 października 2014 roku w wieku 11 lat. Od tamtej pory nigdy nie wyjeżdżała na Ukrainę. Co roku wyrabiała Polski Dokument Podróży jako dokument tożsamości. Dziś okazuje się że jako osoba pełnoletnia, aby pozostać w Polsce musi wrócić z rodzicami na Ukrainę i tam w ukraińskiej placówce przejść procedurę weryfikacji tożsamości, po czym dopiero będzie mogła wyrobić dowód osobisty i paszport. Jak podkreśla Pani Sofija - ze względu na panującą tam sytuację, wojnę i działania zbrojne obawia się podróży na Ukrainę. O swojej historii Pani Sofija opowiedziała w naszej audycji.

Skrócenie kadencji szczecińskich rad osiedlowych z pięciu do trzech lat - to propozycja zmian statutowych zaprezentowana w trakcie posiedzenia Komisji ds. Inicjatyw Obywatelskich rady miasta Szczecin. W proponowanych zmianach znalazł się zapis, który budzi kontrowersje samych radnych rad osiedli. Chodzi m.in. o pięcioprocentowy próg frekwencji przy wyborach do tego gremium. Na ten temat w trakcie audycji głos zabrali Elżbieta Flis, przewodnicząca rady osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka i Marian Adamowicz, przewodniczący rady osiedla Pogodno.

Wielkimi krokami zbliża się duża impreza na Jasnych Błoniach w Szczecinie – Wielkanocny Festyn Charytatywny dla Adasia Orlika! Adaś zmaga się z dystrofią mięśniową Duchenne’a (DMD), a jedyną szansą na zatrzymanie choroby jest niezwykle kosztowna terapia genowa w USA. Potrzeba na to jednak astronomicznej kwoty, bo aż 15 milionów złotych. Lek podaje się chłopcom powyżej czwartego roku życia. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 12 kwietnia. A o szczegółach i atrakcjach mówiłą na naszej antenie jedna z współorganizatorek festynu, ciocia Adasia - Aleksandra Pączkowska. By dać szansę swojemu dziecku rodzice Adasia zorganizowali zbiórkę na ten cel w internecie. Trwa ona na portalu siepomaga.pl.j
Zaprasza Janusz Wilczyński
Napisała do nas mieszkanka jednego z bloków w Stargardzie: "ostatnio przyszło do mnie 3 panów ze spółdzielni i kazali mi wymienić kran w łazience, który ma wpływ na działanie w innym mieszkaniu" - dochodzi do zakłóceń w przepływie i niektórzy zamiast ciepłej wody mają zimną i odwrotnie. Jak to w ogóle jest możliwe? Naszym gościem była z-ca prezesa ds. technicznych w Spółdzielni Mieszkaniowej w Stargardzie Ewa Pilarczyk.

W audycji powróciliśmy do sprawy budowy wind w blokach, które takich urządzeń nigdy nie posiadały - naszym gościem był zastępca prezesa ds. eksploatacji w Spółdzielni Mieszkaniowej "Dąb" w Szczecinie Mariusz Słowakiewicz.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poszukuje ratowników - naszym gościem był prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk.

Wczoraj poruszany temat paragonów ma wiele wątków - m.in. ekologiczny. Niektóre sieci rezygnują z papierowych wersji, ponadto jak się okazuje sam paragon pokrywany był kiedyś substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Naszym gościem była prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste Joanna Kądziołka.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Kilka pytań do rzeczniczki Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie Hanny Pieczyńskiej: o jakość wody na Os. Bukowym, o ołowiane rury, które jeszcze są w Szczecinie, o bałagan przy siedzibie spółki przy ul. Boryny oraz o zapadniętą jezdnię przy studzienkach na ul. Wielkiej Odrzańskiej - to temat nadesłany przez pana Jakuba.

Zdarza się, że sklepowe paragony nie zawierają pełnych informacji, ciężko je odszyfrować, są też zbyt ogólne, np. jest tylko opis "obuwie" czy "warzywa". Na ten temat rozgorzała na antenie długa dyskusja ze Słuchaczami. Naszym gościem była Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie.

Napisał do nas także stały Słuchacz: "ostatnio spotkałem się z rodziną ze Śląska, która mieszka na 4-tym piętrze w 4-piętrowymn bloku. Rozmawialiśmy o tym, jak ich wspólnota toczy boje ze spółdzielnią by zainstalować w budynku windę. Mieszkania otrzymali wiele lat temu, teraz są już na emeryturze i coraz większym problemem dla nich i ich znajomych jest wdrapywanie się na 4 piętro. Winda mogłaby powstać, mieli już wstępne wyceny i projekty. O dziwo zgodzili się też sami lokatorzy, by podnieść składkę na fundusz remontowy o ponad 200 procent. Okazało się też, że jest możliwość wzięcia kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego z oprocentowaniem poniżej 0,5%. Prezes spółdzielni jednak robiła sporo problemów, m.in. mówiła, że jak jeden blok wybuduje windę, to inni też będą chcieli. Dodatkowym problemem jest to, że ze względów konstrukcyjnych windę można wybudować jedynie od strony wejścia na klatkę, tak by wejście było na tzw. półpiętrze. Ale to jest do zaakceptowania. Ciekaw jestem jak to wygląda w Szczecinie, czy ktoś już podchodził do tego tematu - przecież np. na prawobrzeżu jest wiele takich bloków, zasiedlonych w latach 80, gdzie ich lokatorzy stali się seniorami. I czy jedynym rozwiązaniem dla nich jest po prostu przeprowadzka?". Naszym gościem był zastępca prezesa ds. Eksploatacji w Spółdzielni Mieszkaniowej "Dąb" w Szczecinie Mariusz Słowakiewicz.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do sprawy parkowania - w Szczecinie jest wiele miejsc, gdzie parking jest tuż przy skrzyżowaniu oraz przejściu dla pieszych i nie ma ustawowych 10 metrów odległości - np. przy ul. Bł. Królowej Jadwigi. Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Nasz Słuchacz korzysta z saun w Fabryce Wody, są one czynne od godz. 12, niestety o tej godzinie jak twierdzi są one jeszcze nie rozgrzane. Naszym gościem był rzecznik aquaparku Piotr Zieliński.

Kilka pytań do rzecznika Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie Kacpra Reszczyńskiego - jakość uzupełniania ubytków na ul. Derdowskiego i Ku Słońcu oraz wykonanie oznakowania poziomego na ul. Stołczyńskiej.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Kilka tematów dot. Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie - zanieczyszczona woda na Gumieńcach, nowy program edukacyjny dla przedszkolaków „Przyjaciele wody” oraz naprawa studzienek kanalizacyjnych. Naszym gościem była rzeczniczka spółki Hanna Pieczyńska.

Olbrzymie kolejki w starostwie w Goleniowie, nasi Słuchacze mają problem z rejestracją aut. Naszym gościem była sekretarz Powiatu Goleniowskiego Anna Stępień-Buryszek.

Napisał do nas pan Roman: "przesyłam zdjęcia z okolic dworca PKP przy ul. Owocowej. Nie jest to najlepsza wizytówka dla miasta. Może postawić kosz na śmieci i przenośną toaletę, bo ludzie zrobili z tego miejsca toaletę i śmietnik?". Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Ministerstwo infrastruktury chce obniżyć wiek uprawniający do posiadania prawa jazdy. Zmiany zakładają, że 17-latkowie będą dopuszczeni bez dodatkowych formalności do egzaminów na prawo jazdy kategorii „B”. Z pomocą przychodzą testy psychologiczne, które mogłyby ułatwić kursantom zrozumienie niektórych kwestii i zwiększenie ich pewności siebie. O tym czy to dobry pomysł mówił na naszej antenie Marek Konkolewski, pełniący obowiązki zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego, były policjant i ekspert w zakresie problematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W audycji także o sprawie ul. Dębowej w Dobrej Szczecińskiej. W dniu wczorajszym kolejny raz miał miejsce wypadek z udziałem samochodu i dzikiego zwierzęcia. Jak informuje nas nasza słuchaczka, co najmniej kilkanaście razy w roku dochodzi do takich zdarzeń. Spowodowane jest to tym, że kierowcy poruszają się po tej drodze powiatowej ze znacznym przekroczeniem dozwolonej prędkości. Mieszkańcy często zgłaszają ten problem policji, jednak nie odnosi to żadnych skutków. Oprócz wypadków z udziałem zwierząt kierowcy wjeżdżają w ogrodzenia, słupy energetyczne i drzewa. Głos w tej sprawie zabrał na naszej antenie zastępca wójta gminy Dobra Szczecińska - Paweł Malinowski.

Przyszła wiosna a wraz z nią... alergie! Okres wiosenno-letni jest dla alergików najtrudniejszy. Chociaż z pyłkami zmagamy się cały rok, właśnie wtedy przypada najsilniejsze pylenie oraz największa ilość różnych pyłków, które unoszą się w powietrzu. Co teraz pyli? W kwietniu pylą: brzoza, olsza, topola, jesion, dąb, Cladosporium i Alternaria. Jak radzić sobie z katarem, zatkanym nosem, świądem oczu i ich łzawieniem? Na te pytania odpowiedział nasz gość Paweł Gonerko, alergolog.
1234567