Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
To chyba dziś temat nr 1 - ruszyły rejestracje seniorów na szczepienia przeciwko Covid-19. Nasi Słuchacze mieli sporo pytań m.in. czy decyduje rocznik czy dokładna data urodzenia. Naszym gościem była rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur. Swoimi spostrzeżeniami na temat akcji podzieliła się także specjalista medycy rodzinnej, właścicielka jednej ze szczecińskich przychodni dr n. med. Wiesława Fabian. Z kolei rzecznik MOPR w Szczecinie Maciej Homis mówił jak będzie rozwiązana sprawa szczepień i ewentualnych dowozów osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą dojechać czy dojść do punktów szczepień.

Szczecińska Straż Miejska szuka pracowników. Mamy 7 wakatów - mówiła rzeczniczka SM Joanna Wojtach.

Naszym gościem był nasz Słuchacz, pan Zbyszek, któremu zmarł brat. Zgodnie z przepisami przechowywanie zwłok do 72 godzin jest bezpłatne, pan Zbyszek jednak musiał zapłacić, "praktycznie od razu".

"Dlaczego w automatach z biletami w szczecińskich tramwajach można kupić tylko bilet z wydrukowanym czasem zakupu, od którego liczy się czas podróży ? W Warszawie bilet z automatu wyskakuje i należy go skasować. W ten sposób mogę kupi, dwa, trzy bilety na dalszą podróż i nie stać znowu w kolejce". Na ten zarzut odpowiadała rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska, która poinformowała, że zasady te nie zostaną zmienione.

Jeden ze szczecinian Damian Duchnik chciałby by w Szczecinie powstał tor wyścigowy. Pan Damian był naszym gościem.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Trwa awaria sieci ciepłowniczej w okolicach Ronda Uniwersyteckiego w Szczecinie. Naszym gościem była rzeczniczka Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Danuta Misztal.

O północy rusza rejestracja seniorów chcących się zaszczepić przeciwko Covid-19. Najprościej będzie zrobienie tego przez internet. Co jednak w przypadku gdy nie mamy do niego dostępu albo nie mamy profilu zaufanego - bo taki jest wymagany przy rejestracji? Na pytania naszych Słuchaczy odpowiadała rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur.

Nasi Słuchacze maja sporo pytań dot. nieprawidłowości i utrudnień w uzyskaniu odszkodowania z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych. Naszym gościem był rzecznik Rzecznika Finansowego Marcin Jaworski.

W Trzebiatowie trwa budowa fragmentu obwodnicy, nasz Słuchacz twierdzi, że wycinka drzew na trasie gdzie ma przebiegać droga odbywa się bez zezwoleń. Naszym gościem był dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie Michał Żuber.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W naszej galerii umieszczamy zdjęcia zafoliowanego parkomatu przy ul. Staromłyńskiej. Dlaczego ten teren przestał być obejmowany opłatą parkingową i na jak długo? - tłumaczy Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

W okresie jesienno-zimowym wiele osób chce pomagać dzikim zwierzętom poprzez dokarmianie. Najczęściej dotyczy to kaczek, łabędzi czy gołębi. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy pokarm jest odpowiedni dla ptaków! Skutkiem nieprawidłowego karmienia są choroby, m.in. "anielskie skrzydło". Na liście ZAKAZANYCH produktów jest pieczywo, którym najchętniej częstujemy ptaki, w przeciwieństwie do ryżu, płatków owsianych, ziaren, itd. Co jednak gdy w naszym gospodarstwie domowym zostanie nadmiar chleba? Jak nie marnować podstawowego żywienia i w jaki sposób wykorzystać je w kuchni lub ogrodzie? O tym mówi Marlena Pietrzak, doradca z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

"To jakie ludzie tworzą podziały zakrawa już o dramat" - taką wiadomość, wraz ze zdjęciem, które zamieszczamy poniżej przesłała nasza Słuchaczka, Pani Marzena. Tabliczka znajduje się na ogrodzeniu placu zabaw przy ul. Flaminga 2 i 4. Czy z osiedlowego placu zabaw powinni korzystać jedynie mieszkańcy? Na ten temat rozmawiamy z Dominiką Jackowski, prezeską Stowarzyszenia Lepszy Szczecin.
Zaprasza Przemysław Szymańczyk
W audycji powróciliśmy do wczoraj omawianej sprawy ubezpieczeń starszych aut. Naszymi gośćmi byli ponownie Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń a także rzecznik prasowy Rzecznika Finansowego Marcin Jaworski.

W ostatnich dniach część mieszkańców Szczecina miała wstrzymane lub też ograniczone dostawy ciepła. W piątek doszło do dwóch awarii - prawie jednocześnie - w Elektrociepłowniach Szczecin i na Pomorzanach. PGE udało się usunąć awarię. Naszym gościem był rzeczniczka SEC Danuta Misztal.

Pani Marzena zwróciła uwagę na plac zabaw dla dzieci przy ul. Flaminga, który nie jest dla wszystkich.
Zaprasza Przemysław Szymańczyk
Szczeciński oddział Polskiej Spółki Gazownictwa zwróci się do władz Szczecina, by przesadzono drzewa sprzed muralu upamiętniającego polskich wynalazców przy ulicy Chmielewskiego. Dlaczego w ogóle drzewa tam posadzono? To wyjaśniał rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.

Napisał do nas pan Leon: "Od dłuższego czasu można zauważyć w naszym mieście wysyp naklejek 'Kupię mieszkanie'. Reklamy pojawiają się na skrzynkach na listy, drzwiach wejściowych do budynku itp. często nie są łatwe w usunięciu bez użycia odpowiednich środków. Dzwoniłem pod jeden numer i prosiłem o usunięcie ze skrzynki na listy reklamy, ale osoba która odebrała telefon odpowiedziała, że reklamy roznoszą ulotkarze i na tym temat się zakończył. Czy miasto może jakoś z tym walczyć? Czy można zmusić kogoś do usunięcia niechcianych reklam?"

Napisała do nas także mieszkanka bloku przy ulicy Włościańskiej 57: "Od kilku lat mamy problem z sąsiadem, który zbiera wszystko co napotka i znosi to do domu. Człowiek nie nadaje się do życia wśród ludzi, od zawsze wiedzieliśmy, że może dojść do tragedii. Wiele instytucji było zawiadamianych ( m.in. sanepid, dzielnicowy itd. ) i z reguły kończyło się na tym, że przychodzili zrobili kilka zdjęć, nie dostali się do domu i... no właśnie i dalej nic. Dużo by tu pisać. 6 stycznia w Święto Trzech Króli ok. godziny 6 rano sąsiad uraczył nas... pożarem. Część osób z klatki została ewakuowana, część rodzin pozostała w domach. Odcięli nam prąd i gaz. Sąsiad został zabrany do szpitala, a u nas rozgrywał się koszmar. Od dwóch dni w dzień i w nocy przyjeżdża Straż Miejska żeby kontrolować... no właśnie co kontrolować? Czy sąsiad nie wrócił, a może to czy dalej coś się nie pali... Tego nie wiemy. Mieszkańcy tej klatki podejrzewali, co on może mieć w domu, ale to co zobaczyliśmy przerosło nas wszystkich. Nadal nie wiemy co z tym człowiekiem się stanie, czy czasem nie wróci i nie będzie jeszcze gorzej"

Przesyłam kilka zdjęć zrobionych parę miesięcy temu przedstawiających jak wyglądała sytuacja na klatce gdzie się rozbierał i zostawiał brudne śmierdzące rzeczy oraz jaki robił śmietnik przy garażach oraz zdjęcia z akcji strażaków, którzy musieli część jego "dobytku" wywalać, żeby gasić pożar.

W audycji powrócimy także do baneru z wulgarnym napisem, który wisi na jednej z kamienic.

Inwestowanie w dwudziesto- czy trzydziestoletnie auta jest coraz popularniejsze. Ich właściciele wydają na ich naprawy po kilka czy kilkanaście tysięcy zł. Problem jednak pojawia się w przypadku kolizji czy wypadku. Odszkodowanie często pokrywa naprawę w minimalnym stopniu. Naszym gościem był Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Wejście na plażę w Świętouściu, fot. S. Orlik
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nowa droga pomiędzy Wołczkowem i Bezrzeczem, a ulicą Szefera w Szczecinie coraz bliżej. Porozumienie zawarte przez samorządy Dobrej i Szczecina oraz przez Wojewódzki Sztab Wojskowy weszło w etap realizacji - o szczegółach mówił kierownik wydziału do spraw komunalnych i inwestycji Urzędu Gminy Dobra Tomasz Kakowski.

Napisał do nas Słuchacz z Goleniowa: "na Os. Helenów wybudowano drogę i chodnik. Przed rozpoczęciem inwestycji zbierano podpisy od mieszkańców - czy wyrażają zgodę na tą inwestycje. Kto by nie chciał??? Równocześnie nic nie wspominając o tym, że mieszkańcy będą obłożeni tzw. opłatą adiacencką, ponieważ po wybudowania drogi i chodnika, wszystkie nieruchomości przy tej ulicy, wg rzeczoznawcy majątkowego podniosły swoją wartość o 7520zł. Wysokość opłaty to 30% tej kwoty, czyli w moim przypadku ponad 2200zł. Do tego momentu wszystko jest OK, mam tylko pytanie, czy te 30% dotyczy wszystkich mieszkających przy tej drodze, bo słyszę o różnych kwotach, jak też o tym, że niektórych temat nie dotyczy." Zasady wyjaśniał Tomasz Szadkowski z Wydział Planowania Przestrzennego Nieruchomości i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Goleniów.

"Ukraińskie prawo jazdy bez wychodzenia z domu" - takiej treści ogłoszenia pojawiają się w internecie. Płacąc kilka tysięcy złotych można zdobyć dokument uprawniający nawet do prowadzenia ciężarówki lub autobusu. Czy posiadacz takiego prawa jazdy może legalnie wsiąść za kółko i poprowadzić autokar lub tir-a? Naszymi gośćmi byli Piotr Gonerko zastępca dyr. Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta Szczecina oraz zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Marcin Rąpała.

Jeszcze przed sezonem turyści będą mogli swobodnie korzystać z wejścia na plażę w Świętouściu, schody które zniszczył sztorm kilka lat temu zostaną odbudowane - zadeklarował na naszej antenie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Piotr Daniszewski. Teraz turyści łamiąc wszelkie zakazy i tak korzystają z "dzikiego" wejścia". Dyrektor Daniszewski mówił też o planach dot. "poluzowania" zakazu wprowadzania psów na teren Parku.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Dziś powróciliśmy do sprawy oznakowania dla niewidomych przed dworcem Szczecin Główny - o sprawie mówiliśmy we wtorek. Jak się okazuje wszyscy chcą sprawę rozwiązać, czekamy na efekty. Naszymi gośćmi byli dziś rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska oraz dyr. zachodniopomorskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych Józek Małosek.

W audycji mówiliśmy też o historii pewnego myszołowa... Ptak został znaleziony w kontenerze ze zwierzęcymi odpadami, był tam dwa tygodnie. Naszym gościem była Marzena Białowolska z Fundacji Dzikich Zwierząt.

Pozostając w "zwierzęcym" temacie - niestety coraz więcej zgłoszeń notuje "Dzika Ostoja Fundacja na rzecz Zwierząt". Chodzi o niesienie pomocy potrąconym przez samochody sarnom czy dzikom. Naszym gościem był prowadzący fundację Michał Kudawski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do nas pan Zbigniew, miłośnik aktywnego wypoczynku: "W Lasku Arkońskim nie za bardzo można po niech biegać, bo przewróconych drzew i drzewek nie można ominąć. Jazda rowerem staje się niemożliwa. Chodzi mi konkretnie o ścieżkę, która zaczyna się przy koszarach, a kończy na pętli Głębokie. Te drzewa leżą na ścieżkach od lata". Sprawdziliśmy, nie zauważyliśmy przewróconych drzew, ale prosimy o informowanie ZUK-u - mówił rzecznik miasta ds. miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.

W audycji powróciliśmy do tematu schodów wejściowych do budynku dworca Szczecin Główny i mylących oznaczeń dla niewidomych - link do filmu:
Za ułożenie tego oznakowania odpowiada ZDiTM - mówił rzecznik PKP S.A. Michał Stilger.

Kolejne protesty mieszkańców ulicy Bolesława Śmiałego. Szczecin chce przebudować ulicę, przy okazji ograniczy parkowanie w tym rejonie. Urzędnicy tłumaczą się tym, że chcą auta wyprowadzić z centrum. Część mieszkańców z tym się nie zgadza - naszym gościem był Władysław Uścinowicz, który zebrał już ponad 300 podpisów pod protestem.

Kilka dni temu odwiedziliśmy Świętouść. Zakazy zakazami, a spacerujący swoje. W audycji powrócimy do sprawy odbudowy schodów na plażę. Jak się wydaje nie byłaby to zbyt skomplikowana inwestycja. W piątek naszym gościem będzie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Jest - pierwszy śnieg w tym roku. I od razu powstaje podstawowe pytanie - czy zaskoczył drogowców? Mamy sporo informacji, że tak. Do tego dochodzą sprawy związane z nieodśnieżonymi chodnikami. Naszymi gośćmi były rzeczniczki ZDiTM Hanna Pieczyńska i Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.

Mieszkańcy szczecińskich Podjuch protestują przeciwko likwidacji tzw. transportu na żądanie. Pod petycja podpisało się już ponad 300 osób. Naszymi gośćmi byli przewodniczący Rady Osiedla Podjuchy Jarosław Warchoł oraz Paulina Łatka z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Nasz Słuchacz, który jest lekarzem zastanawia się, czy może przysługującą mu szczepionkę przeciwko Covid-19 przekazać oddać ojcu. Naszym gościem była lekarz specjalista mikrobiologii lekarskiej dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza.

Nasz Słuchacz wysłał - jak to określił - porażkę dla niewidomych przy dworcu Szczecin Główny. Szczegóły pod linkiem:
Czekamy na komentarz PKP S.A..

Pani Anna ostrzega przed nowa formą oszustwa: "Podszywając się pod Bank Millenium rozsyłają wiadomości z linkiem, który przekieruje nas nie wiadomo gdzie. Nie ma co liczyć na to, że będzie nam dane cieszyć się jakąś nagrodą, a raczej oskubią do ostatniego złotego!"

Z przyjemniejszych rzeczy - pan Tomasz zwrócił uwagę na bieliki, fruwające w okolicach Jeziora Miedwie.