Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasi Słuchacze z jednej z miejscowości leżącej na terenie działania Związku Gmin Dolnej Odry skarżą się na zbyt wysokie ceny za wywóz odpadów - stawki naliczane są na podstawie zużycia wody, także ogrodowej. Jednym z rozwiązań jest zainstalowanie podlicznika właśnie na ten typ wody. Naszym gościem był wiceprzewodniczący Związku i jednocześnie wójt Dolic Grzegorz Brochocki.

W audycji powróciliśmy do sprawy jakości funkcjonowania komunikacji miejskiej pomiędzy Szczecinem a ościennymi gminami. Pozytywnie oceniła ją wójt gminy Dobra Teresa Dera.

Mamy sukces - 20 grudnia mówiliśmy o dwóch miejscach, gdzie mogło dojść do skażenia wody - chodziło o okolice Mostu Brdowskiego oraz okolic ul. Logistycznej na Ostrowie Grabowskim (http://radioszczecin.pl/125,14962,23122019). Byli tam pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i potwierdzili skażenie - m.in. najprawdopodobniej ktoś podłączył instalację kanalizacyjną do deszczowej. Naszym gościem był Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Miluch.

Nowe śmieci w lesie przy Olszynki Grochowskiej - niestety - o czym informuje pan Marek.
Dzik i pojemnik na odpady "bio"
Zaprasza Janusz Wilczyński
Mamy mały sukcesik, dot. poniedziałkowego tematu - teren w okolicach parkingu na ulicy Jaśminowej został uprzątnięty - o czym poinformowała nas rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.

A propos śmieci - w audycji powróciliśmy do tematu zalegających śmieci przy ul. 5 Lipca. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.

Nasza Słuchaczka poinformowała nas o wycince drzew w Parku Chopina. Obejmie ona 34 drzewa, w tym 19 topoli - mówiła radna Rady Miasta, przewodnicząca Rady Osiedla Arkońskie - Niemierzyn Maria Myśliwiec.

Nasza Słuchaczka na drodze dojazdowej z ul. Kablowej do Osiedla Załom uszkodziła felgę w aucie. Kto jest zarządcą? Na razie nie wiadomo, do drogi nikt nie chce się przyznać, ani Lasy Państwowe ani ZDiTM.

Pojemniki z odpadami "bio" stały się jadalnią dla dzików. Dla tych co żyją w Szczecinie Dąbiu wywrócenie pojemnika nie stanowi żadnego problemu - informuje nas pani Magda, przy okazji przesyłając ciekawy filmik. Naszym gościem był Ryszard Czeraszkiewicz, pełniący funkcje łowczego miejskiego.

W audycji powróciliśmy tez do temat quadów i crossowych motocykli, które rozjeżdżają szczecińskie lasy. Naszymi gośćmi były kom. Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.

Z przyjemniejszych przyrodniczych tematów - pan Tomasz z Mierzyna wysłał nam zdjęcie kwitnącego kwiatka. W trakcie audycji zadzwoniła pani Urszula - zdradziła jego nazwę - to ciemiernik biały, który kwitnie właśnie teraz.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Remont starej "10" na odcinku Kobylanka-Węzeł Stargard Zachód nie tak szybko. Powiat na remont nie ma pieniędzy. Droga z roku na rok jest w coraz gorszym stanie, a korzysta z niej kilka tysięcy mieszkańców gminy, a także turyści przyjeżdżający w sezonie nad jezioro Miedwie. Na wykonanie gruntownej przebudowy potrzebny jest projekt, na który również nie ma pieniędzy - mówił w naszej audycji dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Stargardzie Ryszard Hadryś. Projekt może kosztować ok. 200 tys. złotych, pieniądze na ten cel mają się znaleźć w przyszłorocznym budżecie starostwa, dopiero potem urząd może starać się o dofinansowanie np. z Funduszu Dróg Samorządowych. Z kolei koszt przebudowy 5-kilometrowego odcinka, według szacunków, to kilkanaście milionów złotych.

Wszawica w jednej ze szczecińskich szkół podstawowych. Co może zrobić rodzic, którego dziecko chodzi do klasy, gdzie jeden z uczniów jest chory? Naszymi gośćmi byli rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan oraz wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Medycyny Szkolnej Małgorzata Piejak.

Szczecińscy radni chcą przyjrzeć się umowom corocznie podpisywanym przez miasto Szczecin ze spółką PKS Szczecin. Na jakość usług narzekają nasi Słuchacze, m.in. mieszkańcy gmin Dobra i Kołbaskowo. Z przetargu w ostatnich dniach wycofał się jedyny konkurent, spółka Arriva Polska, która uznała, że warunki przetargu wykluczają zorganizowanie sprawnej komunikacji. Sprawą ma zająć się komisja gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Rady Miasta Szczecina. Naszym gościem była radna KO z komisji Dominika Jackowski. Radna mówiła też o nowym, okrojonym kosztowo schronisku dla zwierząt, jakie ma powstać przy ul. Południowej.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Centrum Szczecina tonie w egipskich ciemnościach - informuje nasz Słuchacz. Jako dowód przesyła nam zdjęcia wykonane w okolicach Placu Grunwaldzkiego. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Nasz Słuchacz, pan Michał zwrócił uwagę na drzewa rosnące przy pętli w Lesie Arkońskim - wygląda to niczym pole ryżowe. To czarne olchy, gatunek któremu takie warunki nie przeszkadzają - mówił rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.

Część dzieci ze szkoły podstawowej w Dołujach ma lekcje w prowizorycznym pomieszczeniu, jest tam zimno, uczniowie by tam przejść z głównego budynku muszą wyjść na zewnątrz - informuje nasz Słuchacz. Naszym gościem była zastępca dyr. placówki Lidia Krakowiak.

Rybackie kutry i maszyny zgromadzone na tyłach budynku Muzeum Narodowego w Szczecinie nie trafią do budowanego na Łasztowni Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. O sprawie mówiliśmy kilka dni temu. Na łodzie w Centrum nie będzie niestety miejsca - mówił w naszej audycji dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski.
Motory w lesie, aut. Słuchacz
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Lasy w okolicach Przęsocina i szczecińskiego Skolwina regularnie są rozjeżdżane przez motory crossowe i quady - alarmują Słuchacze. Rajdy zostały uwiecznione. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.
Nie udało się niestety ograniczyć działalności bobrów na wyspie na Stawie Wędkarskim- o czym informuje pan Michał. Z kolei pan Tomasz zwrócił uwagę na śnięte ryby na Stawie Brodowskim. O tym również mówił Andrzej Kus.

Nasz Słuchacz otrzymał karę za parkowanie w SPP bez ważnego biletu - jak tłumaczył, nie zdążył wymienić drobnych. W biurze Strefy poinformowano go, że na opłacenie ma tylko minutę. W regulaminie nie ma tak określonego czasu mówił rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim.

Mija pół roku od utworzenia rond półturbinowych m.in. na Placu Grunwaldzkich i Rondzie Uniwersyteckim. Czas na podsumowanie - czy to rozwiązanie się sprawdziło, czy i jeśli tak to kiedy żółte oznakowanie zostanie zastąpione białymi? Naszym gościem był kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w UM Szczecin Marcin Charęza.

Nasi Słuchacze regularnie wysyłają nam zdjęcia przepełnionych koszy na śmieci - m.in. z ul. 5 Lipca oraz 26 Kwietnia. Czy to przypadek, czy może po prostu szczecinianie produkują coraz więcej śmieci i trzeba zwiększyć częstotliwość ich wywozu? Naszym gościem był prezes Remondis Szczecin Ronald Laska.

Z przyjemniejszych rzeczy - pani Katarzyna, nasza Słuchaczka z Anglii wysłała nam zdjęcia angielskiej wiosny..
Sznur ptaków na Bezrzeczu, aut. Piotr Tolko PR Szczecin
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Jeden z bloków przy u. Bandurskiego - zdaniem naszej Słuchaczki - zaatakowały "rybiki". Sprawa jest znana co najmniej od 2 lat, koszty ich zlikwidowania w całym budynku oszacowano na ponad 20 tys. zł. Na to jednak nie ma zgody wspólnoty i zarządca niewiele może zrobić. Naszymi gośćmi były Joanna Spychalska z firmy Inpro oraz adw. Monika Plisecka-Wajdziak.

Mamy sporo pytań naszych Słuchaczy nt. mikrokont, mamy też informację, że w Urzędach nie ma druków PIT-11. Naszym gościem była rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej Małgorzata Brzoza.

Prawdopodobnie PKS Szczecin po raz kolejny wygra przetarg dot. obsługi nocnej komunikacji w Szczecinie oraz tras do ościennych gmin - m.in. Dobra i Kołbaskowo. Ten przewoźnik nie ma dobrej opinii, ale z postępowania wycofała się konkurencyjna firma Arriva. Naszym gościem była rzeczniczka spółki Joanna Parzniewska.

Dziś termometry wskazują 10 stopni Celsjusza, dostajemy zdjęcia i filmy z oznakami wiosny. Czy to już? Naszym gościem będzie Anna Sierpińska z portalu naukaoklimacie.pl
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz Słuchacz, pan Włodzimierz był dziś po godzinie 7-mej w I Urzędzie Skarbowym w Szczecinie - niestety odszedł z kwitkiem. Okazuje się, że w całym kraju Urzędy zmieniły godziny przyjęć interesantów. Naszym gościem była rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Małgorzata Brzoza.

ZDiTM już trzeci raz przełożył termin otwarcia ofert na świadczenie usług przewozów - chodzi m.in. o linie nocne i do Dobrej i Kołbaskowa. Czy radni Rady Miasta w Szczecinie mają na to wpływ? Naszym gościem była radna KO z komisji ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Dominika Jackowski.

W dzisiejszej audycji odpowiemy na pytanie - dlaczego część nowej jezdni krajowej "10, w okolicy Kobylanki jest wyżej od istniejącej drogi. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.

W audycji powrócimy do temat uciążliwego lokatora z bloku przy ul. Klemensiewicza 17. Naszym gościem był prezes SM Kolejarz Mirosław Bajzert.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Słuchaczka skontaktowała się z nami w sprawie niesprawnego pieca gazowego. Pani Elżbieta jest osobą niepełnosprawną, a przez problemy z ogrzewaniem w jej domu temperatura utrzymuje się na poziomie 18 stopni Celsjusza. Janina Sanocka mówi o działaniach Centrum Usług Społecznych w Resku, które zajęło się sprawą Słuchaczki.

Dźwięk uderzanego o ścianę młotka regularnie przez 55 dni znoszą mieszkańcy ulicy Klemensiewicza 17 w Szczecinie. Administracja wysyła jedynie hydraulików do sprawdzenia rur, część osób boi się agresywnego sąsiada, zaś Rada Osiedla uważa, że osoby zamieszkujące blok nie mogą mieć wpływu na zmianę sytuacji. Jednak mieszkańcy nie poddali się i wzięli sprawę we własne ręce. W jaki sposób poradzić sobie z uciążliwym i nerwowym sąsiadem? W tej kwestii wypowiada się pan Michał, mieszkaniec budynku przy ulicy Klemensiewicza.

Błąd w kartach do głosowania Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego wpłynął na wyniki rejonu Płonia–Śmierdnica–Jezierzyce.

„Jeżeli w ostatnim dniu składania projektów do SBO prezydent wydaje zarządzenie i przedłuża ten termin, to wydaje mi się, że również nic nie stało na przeszkodzie, aby przedłużyć termin zliczania głosów, mając informację o tym, że z powodu błędu urzędu mogło nastąpić unieważnienie kart do głosowania. Trzeba było podjąć wszelkie starania, żeby te głosy uczynić głosami ważnymi” – tak w temacie wypowiada się Arkadiusz Lisiński, przewodniczący Zespołu Odwoławczego Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Natomiast Marek Duklanowski, przewodniczący Rady Osiedla Świerczewo zaznacza „Byliśmy świadkami od dłuższego czasu spadającej frekwencji. (…) Może też dlatego, że mieszkańcy widzą, że część projektów nie jest realizowana albo nie jest realizowana w taki sposób jaki by chcieli”.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Przy ul. Wilczej w Szczecinie od wielu tygodni leżą ścięte drzewa. Dlaczego to tak długo trwa? Naszym gościem był Przemysław Zieliński z PKP PLK.

Pan Zenon zastanawia się, dlaczego gabaryty często są ustawiane przez mieszkańców pod ścianami budynków - ocieplonych np. styropianem - łatwo przecież o pożar. Naszym gościem był rzecznik Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej Przemysław Majer.

Nasz Słuchacz kupił telewizor, niestety urządzenie źle wyświetla kolory, sprzedawca odmawia przyjęcia reklamacji. Naszym gościem była Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumenta.

Spacer odbudowaną promenadą w Trzebieży nie w tym sezonie. Jak wynika z szacunków urzędników, odtworzenie spalonego deptaka będzie kosztować 4 mln złotych.
- Firma ubezpieczeniowa chce wypłacić 1,7 mln, resztę na razie musimy znaleźć w swoim budżecie - mówił w naszej audycji zastępca burmistrza Polic Jakub Pisański. - Promenada była ubezpieczona od całkowitej wartości, ale najpierw żeby dochodzić i rościć pretensje o różnice między kosztem wytworzenia, a kosztem odbudowy, trzeba wyłożyć pieniądze na odbudowę. O tym, czy gmina z budżetu wyłoży ponad 2 mln zł zadecydują radni na sesji na przełomie marca i kwietnia.

Nasz Słuchacz, pan Michał na ulicy Żyznej zauważył swoistej urody prezent. Jak nas poinformowała rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach, dziś rano śmieci zostały uprzątnięte przez miejskie służby.

Pan Marek zwrócił uwagę na osoby śpiące w autobusie - czy jest w tym coś złego?

Z kolei jeden z naszych Słuchaczy wysłał zdjęcia z toalety na pętli na Prawobrzeżu.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz Słuchacz zwrócił uwagę, że często w marketach główne alejki są zastawione przez palety z towarami - jak to ma się do bezpieczeństwa np w trakcie ewakuacji? Naszym gościem był Franciszek Goliński, z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Nasi Słuchacze maja dodatkowe pytania dotyczące BDO - mówiliśmy o tym wczoraj. Czy przedsiębiorca zostanie ukarany, jeśli dopełnił obowiązek, ale urzędnik nie zdążył wpisać go do rejestru przed upływającym terminem? Naszym gościem był dyr. Wydz. Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Mariusz Adamski.

W audycji powrócimy do tematu odpowiedzialności i wypłaty odszkodowań w przypadku kolizji czy wypadku, gdzie sprawcą jest kierowca używający samochodu w leasingu? Jak nas informowali Słuchacze często są z tym problemy, bo firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty gdy policja nie ustali sprawcy. Naszym gościem był ekspert w biurze rzecznika finansowego Marcin Bielecki.

Trwa rozbudowa obwodnicy Kobylanki na trasie krajowej "10". Dlaczego druga jezdnia jest wybudowana wyżej - zastanawia się nasz Słuchacz, pan Przemek. Pozostając w okolicy, na tej samej obwodnicy - co najmniej od wczoraj przez cały dzień świecą się tam lampy. Do obu tematów powrócimy we wtorek.
12