Czas Reakcji
Radio Szczecin » Czas Reakcji » Czas Reakcji 2019

26.07.2019

Kilkunastu kolonistów wracających z Zakopanego do Szczecina półtorej godziny spędziło na peronie w Katowicach, w oczekiwaniu na podstawienie wagonu. Była druga w nocy, młodzież - wg relacji naszej Słuchaczki - została wyrzucona z pociągu przez innych pasażerów. Dziś naszym gościem była pani Ewa, jedna z wychowawczyń, która była na miejscu. Wczoraj wysłaliśmy maila do PKP Intercity z prośbą o komentarz. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź, że spółka wyjaśnia sprawę i odniesie się do niej w poniedziałek.

Na jeziorze Miedwie obowiązuje zakaz pływania jednostek z silnikami motorowymi (poza kilkoma wyjątkami). Niestety - co widać na filmie - nie wszyscy tego przestrzegają. Co gorsze obok przepływa ponton ze strzegącymi bezpieczeństwa strażakami, którzy nie reagują. Naszymi gośćmi byli dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance Teresa Jasińska i rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Michał Kaczmarek.

Trwa montaż słupków uniemożliwiających parkowanie przy Placu Grunwaldzkim - wszystko przez wprowadzenie tam tzw. ronda półturbinowego. Naszym gościem był kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w UM Szczecin Marcin Charęza. Jak mówił - to dopiero początek, w centrum miasta będzie mniej miejsc parkingowych. W planach jest też ograniczenie parkowania na Placu Lotników, decyzja ma zapaść w przyszłym miesiącu.

Z dobrych informacji - nasz Słuchacz, pan Michał zauważył, że kierowcy uważają na "yellowboxy".
Jacht na jeziorze Miedwie
Jacht na jeziorze Miedwie
Jacht na jeziorze Miedwie i przepływający niedaleko ponton OSP Bielkowo
Zaprasza Krzysztof Kukliński

25.07.2019

Mieszkańcy Żabnicy w gminie Gryfino nie chcą u siebie kopalni kruszyw - chce taką założyć prywatny inwestor. Naszym gościem był zastępca burmistrza Gryfina Tomasz Miler, który zapewniał, że gmina weźmie pod uwagę głos mieszkańców.

Pani Agata informuje o szczurach przy placu zabaw przy Stawie Brodowskim - na dowód wysłała ich nory. Sprawę zna rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Andrzej Kus zapowiedział deratyzację.
W Szczecinie trwa koszenie... siana, o czym informują nas Słuchacze m.in. z ulicy Dembowskiego i Osiedla Zawadzkiego. Miasto wczoraj wstrzymało koszenie - zapewniał Andrzej Kus.
Rzecznik mówił też o likwidacji pojemników na bio-odpady ustawionych na Cmentarzu Centralnym. Zostały wywiezione, bo po prostu nie sprawdziły się. Zamiast gałęzi, zwiędłych kwiatów czy liści trafiały do nich plastikowe butelki, reklamówki czy znicze.

Mieszkańcy jednej z kamienic przy Al. Piastów narzekają na uciążliwe sąsiedztwo - w jednym z mieszkań w oficynie, regularnie urządzane są pijackie imprezy, często przez cały dzień gra głośna muzyka. Miejsce to jest zaznaczone na krajowej mapie zagrożeń, najemca ma wyrok eksmisji, ale od wielu lat nie jest wykonany. Naszymi gośćmi byli nadkom. Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz jeden z mieszkańców kamienicy.
Zaprasza Janusz Wilczyński

24.07.2019

Niestety łabędź, o którym mówiliśmy w ub. czwartek zdechł. Ptak zatruł się ołowiem, którego używają myśliwi, nie pomogło m.in. płukanie żołądka - mówił Ryszard Czeraszkiewicz, pełniący funkcję łowczego miejskiego.

Nasi Słuchacze mają sporo pytań i wątpliwości dot. ostatnich nowości na szczecińskich ulicach - chodzi o tzw. yellow-boxy i ronda turbinowe. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM w Szczecinie Marta Kwiecień - Zwierzyńska.

Dwa lata temu sztorm zniszczył zejście na plażę w Świętouściu, miejscowości leżącej na wyspie Wolin, pomiędzy Kołczewem a Międzywodziem. Z zejścia tego korzystało kilkuset turystów dziennie, mimo braku schodów schodzili oni po ponad 5 metrowym klifie. Ostatnio strażnicy Wolińskiego Parku Narodowego zaczęli pouczać i wypisywać mandaty turystom. - Sprawa jest skomplikowana pod względem prawnym - za zejście odpowiadają Woliński Park oraz Urząd Morski w Szczecinie. Korzystają z niego natomiast głównie turyści i mieszkańcy gminy Wolin. Stąd wczorajsze rozmowy z burmistrzem - mówił p.o. dyr. Wolińskiego Parku Narodowego Stanisław Felisiak. Dodał, że nie ma szans na otwarcie zejścia w tym roku.

Nasza Słuchaczka z Osinowa Dolnego, która wysyła swoje dziecko do szkoły średniej do Szczecina narzeka na małą liczbę miejsc w bursach i internatach. Naszym gościem był Piotr Zieliński z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.
Zaprasza Janusz Wilczyński

23.07.2019

Nasz stały Słuchacz pan Marek ma działkę na wyspie Grodzkiej. W ub. weekend na terenie Miejskiej Strefy Letniej na wyspie odbywały się występy kabaretowe, tzw. "stund-upy". Przekleństwa sypały się jak z rękawa, słychać je było wieleset kilkaset metrów od miejsca imprezy - informuje Słuchacz. Naszym gościem był organizator imprezy Damian "Viking" Usewicz.

Nasza Słuchaczka chciała oddać krew, a ma rzadką, poszukiwaną grupę. Okazało się jednak, że jest to utrudnione - osoby, które przebywały na egzotycznych wakacjach, np. w Tajlandii czy Kongo muszą poczekać pół roku. Istnieje spore ryzyko zarażenia wirusem czy bakterią - mówił nasz gość, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej i dyr. Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.

Powracamy do poruszonej 10 lipca sprawy zakłócania ciszy przez ekipy budujące osiedle Ostrowska Park. Mamy oświadczenie inwestora.
Zaprasza Janusz Wilczyński

22.07.2019

W programie sprawa Słuchacza, który w ostatnim czasie był kontrolowany przez Straż Rybacką na łowisku Cegielinka. Został ukarany mandatem za użycie przynęty gumowej przy spinningowaniu.
„Pan został poinformowany o tym, że popełnił wykroczenie, ponieważ złamał zasady zawarte w zezwoleniu, które opłacił, a kupując takie zezwolenie zgadza się na warunki w nim określone. (…) My takie błahe sprawy moglibyśmy zakończyć pouczeniem, ale tylko w przypadku kiedy taka osoba może nie była świadoma popełnienia wykroczenia, wyraża czynny żal i ewentualnie oświadcza nam, że w przyszłości będzie się starała unikać tego typu czynności” - tłumaczy Artur Przybylski, komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej.
Odpowiada również na pytania zadawane przez radiosłuchaczy – wędkarzy

Dlaczego pojawiły się na jezdni oznakowania barwy żółtej, których nie można zidentyfikować w polskim prawie drogowym?
Czy można ograniczyć tworzące się na trasie zamkowej w kierunku centrum korki ?
Yellow Boxy są przydatne i dobrze oznakowane czy też sprawiają kierowcom problem?
Co robią taksówki na postoju „Kiss and Ride” przy dworcu ?
O tym wszystkim w rozmowie z Marcinem Charęzą, kierownikiem Zespołu ds. Organizacji Ruchu Urzędu Miasta.

Pojawia się również temat Opolanki, czyli miejsca rekreacji i zabaw przy ulicy Opolskiej w Gryfinie. Od samego początku inwestycja napotyka różne problemy, takie jak opóźnienie otwarcia, przesuwanie terminu umieszczenia elementów placu zabaw czy brak prac porządkowych na tym terenie. Obecny stan Opolanki oraz plany z nią związane podaje Paweł Nikitiński, zastępca burmistrza Gryfina.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

19.07.2019

Na ulicy Wyszyńskiego w Policach zmarł niepełnosprawny mężczyzna. Od zgonu do przewiezienia ciała do kostnicy minęło co najmniej kilka godzin. W tym czasie wózek inwalidzki ze zwłokami stał na chodniku. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Rozmowa z dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach Beatą Karlińską.

Parawany na plaży: jedni są za, inni przeciw. Gmina Darłowo prowadzi kampanię pod hasłem Kapitan Parawan, która ma zniechęcić do używania parawanów. Rozmowa z rzecznikiem prasowym burmistrza Darłowa Leszkiem Walkiewiczem.

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petcji jednogłośnie opowiedzieli się za dalszymi pracami nad zmianami dotyczącymi bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Chodzi o to, aby pieszy miał pierwszeństwo już przed przejściem, a nie jak obecnie dopiero na przejściu. Czy takie zmiany są konieczne? Mówi Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Bałagan, że aż strach!
Pan Krzysztof pisze: Od 2 miesięcy prosimy służby miejskie o posprzątanie terenu w centrum Szczecina. Pomimo obietnic, nikt nic nie zrobił. To znany plac przy dawnej tzw. Ścianie Płaczu przy Alei Wojska Polskiego, z drugiej strony dochodzi do ul. Królowej Jadwigi. To miejsce jest uczęszczane przez wiele osób, cały czas przechodzą tędy też pracownicy Straży Miejskiej i zupełnie nie zauważają takiego bałaganu w centrum. Dodam, że stary, brudny fotel, który ktoś kilka tygodni temu zostawił w tym miejscu służy lokalnym amatorom piwa do biesiadowania, a chyba nie o taki wizerunek miasta chodzi.

Farbą po pomnikach przyrody?!
Pani Kasia pisze: Zawsze wydawało mi się, że pomniki przyrody to coś, o co należy szczególnie dbać. Tymczasem nasi leśnicy znaleźli zadziwiający sposób na ich oznaczanie - farbą, którą oznaczają drzewa do wycinki, bazgrzą na pomnikowych drzewach neonowy napis PP. Nigdzie wcześniej z czymś takim się nie spotkałam - pomniki albo są oznaczane specjalnym małym, zielonym znaczkiem na samym drzewie, często też są tablice edukacyjno-informacyjne obok. Żarówiaste PP tylko straszy. Na zdjęciach Lipa Pokoju (tym bardziej dziwi PP, że obok przecież jest kamień z napisem informującym, że jest to właśnie to drzewo) oraz Dąb Jerzy.

Komu czajnik, komu?
Pani Teresa pisze:
"W środę w sklepie Netto przy ul. Firlika w Szczecinie chciałam kupić czajnik elektryczny. Przed zakupem zajrzałam do środka pudełka i oto co znalazłam oprócz czajnika: dokument zgłoszenia reklamacyjnego z opisem wady i danymi osoby składającej reklamację, paragonem... Skandal, że sprzęt uszkodzony po reklamacji trafia z powrotem do dalszej sprzedaży."
Jak poinformowała nas Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager w Netto Polska, "...jest to błąd pracownika. Czajnik nie powinien trafić do sprzedaży. Wyjaśnię tę sprawę niezwłocznie z kierownikiem sklepu. Przepraszam klientkę i dziękuję za zgłoszenie tej sprawy."


Zaprasza Janusz Wilczyński

18.07.2019
Nasz Słuchacz twierdzi, że Mielno to miejscowość, w której po ulicach chodzi dużo osób z piwem w rękach, a rano na ulicach leży wielu pijanych. Skarży się także na hałas. Z takim postrzeganiem tej nadmorskiej miejscowości nie zgadza się burmistrz Olga Roszak-Pezała, która zaprasza wszystkich do Mielna. W Mielnie jest coraz bezpieczniej - zapewnia podkom.Monika Kosiec, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Wzdłuż trasy kolejowej nr 406 ze Szczecina do Polic prowadzona jest wycinka drzew. Czy jest konieczna? O tym mówi Marta Burczyk z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Czy bank słusznie zablokował naszemu słuchaczowi internetowe konto bankowe z powodu nieważnego dowodu osobistego? Miejski Rzecznik Konsumentów Longina Kaczmarek uważa, że decyzja banku była słuszna.

Chory łabędź przy jednym z Syrenich Stawów. Była interwencja łowczego miejskiego Ryszarda Czeraszkiewicza. Łabędź ma ołów w przewodzie pokarmowym. Rokowania nie są pomyślne. Chociaż ptak jest leczony przez weterynarza. Film nagrany przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie.
Zaprasza Janusz Wilczyński

16.07.2019

Słuchacz skarży się na złą jakość wody. rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Tomasz Makowski informuje, że do końca tygodnia woda jest czerpana z rezerwowych ujęć, ale jest badana i bezpieczna.

Późnym wieczorem w sobotę, 13 lipca br., przy ul.Gryfa Pomorskiego w Międzyzdrojach doszło do pożaru na budowie. Częściowo spłonął dach wznoszonego budynku. Świadkowie twierdzą, że tuz przed pożarem widzieli chiński lampion, który wylądował na dachu... Taki lampion został także znaleziony w miejscu pożaru pawilonu gastronomicznego, do którego w Międzyzdrojach doszło tego samego dnia Chińskie lampiony nie są w Polsce zakazane, a powodują ogromne zagrożenie. Rozmowa z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim kpt.Michałem Wiaderskim.

Kto powinien zadbać o stan zieleni wokół nieruchomości przy ul.Portowej 6 w Dąbiu? Odpowiada rzecznik władz Szczecina ds.mieszkalnictwa Tomasz Klek. Rzecznik informuje także, że jest za późno na ulokowanie w domku znajdującym się w oficynie przy ul.Królowej Jadwigi 4 siedziby polsko-niemieckiego stowarzyszenia. Wniosek w tej sprawie wpłynął zbyt późno, prace rozbiórkowe już trwają, a budynek jest w złym stanie technicznym - poinformował T.Klek.

Pan Dariusz informuje, że mBank zablokował mu dostęp do konta w internecie. Powód? Nieważny dowód osobisty. Do sprawy odniósł się dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Tłumaczy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo klienta i jego pieniędzy. Słuchacze są zdania, że nieważność dowodu nie ma wpływu na bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Słuchacze informują o wycince drzew i krzewów wzdłuż torów kolejowych w okolicach stacji Szczecin Żelechowo. Kto i dlaczego prowadzi wycinkę, o tym w jednym z najbliższych programów.

Nasz Słuchacz pisze z Międzyzdrojów:
Piszę do was z prośbą zajęcia się problemem dotyczącego oświetlenia promenady w Międzyzdrojach. Ostatnie dwa weekendy spędziłem spacerując po ciemnej promenadzie latarnie świeca wybiórczo. A przy nowo powstałym apartamentowcu nawet całkowicie jest ciemno. Czemu miasto nic z tym nie robi?

Zaprasza Janusz Wilczyński
2345678

FOTOGALERIA

25.07.2019
19.07.2019
12.08.2019
13.09.2019
13.09.2019
16.09.2019
26.07.2019
08.08.2019
03.09.2019
20.08.2019
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.