Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 20.09.20
Elżbietę i Timma Stütz nie raz gościliśmy w Migawce. Tym razem była okazja, aby spotkać się przy okazji premiery ich najnowszych książek: Elżbiety „Obrazy kwiatem malowane” i Timma „Szczecinianie/Stettiner” 1980-2020. W pierwszej z wymienionych publikacji obrazowi towarzyszy słowo. Jak czytamy to projekt "łączący fotografie kwiatów z krótkimi formami literackimi. Wbrew pozorom zderzenie tych dwóch światów estetycznych ma pełną rację bytu, gdyż ulotność piękna możemy łatwo skojarzyć z kruchością człowieczej egzystencji". Tytuł drugiej publikacji oczywiście mówi sam za siebie, oto obraz Szczecinian na przestrzeni 40 lat w obiektywie fotografa, który mówi o sobie, że jest humanistą.
MIGAWKA-Program z 13.09.20
Macie jeszcze tydzień od premiery tej audycji, bo do 20 września w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni będzie można oglądać wystawę przygotowaną przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Jak opowiadali Tomasz Seidler oraz Natasza Wolska z STF-u, ekspozycja "Przyjaciel na całe życie" dotyka nie tylko samej fotografii. Byłem też w szczecińskiej filharmonii - o wystawie Ecce Homo Krystyny Łyczywek już opowiadaliśmy, ale wreszcie można ją zobaczyć. Na jakich zasadach, posłuchajcie, sprawdźcie też stronę instytucji. A na koniec wernisaż w kawiarni/księgarni Między Słowami przy Jasnych Błoniach - Jarosław Dulny sportretował ludzi, którzy nie wahali się pomagać innym w czasie pandemii w ekspozycji "Epidemia Dobra w Szczecinie" zorganizowanej przez Koło nr3 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie.
MIGAWKA-Program z 06.09.20
Gdy spotkaliśmy się pięć lat temu (tu znajdziecie tę rozmowę w Archiwum Migawki), już wtedy Marian Chytka nie był anonimowym fotografem w świecie motosportu. A że przez cały ten czas szukał dla siebie kolejnych wyzwań i ciekawych wydarzeń, to jego portfolio bardzo się rozrosło. Zerknijcie zresztą na jego stronę. Z czeskim fotografikiem rozmawiałem (tak samo było pięć lat temu) w studiu foto-team.pl - była okazja, aby posłuchać, na przykład, jak wygląda weekend F1 czy jak trudne (acz bardzo satysfakcjonujące) wyzwanie stoi przed fotoreporterem w czasie takiej imprezy.
MIGAWKA-Program z 30.08.20
Tylko musicie się pospieszyć - jeżeli słuchacie Migawki w dniu premiery 30 sierpnia, to właśnie najpóźniej w tę niedzielę zobaczycie jeszcze ekspozycję w Starej Rzeźni na Łasztowni. Andrzej Łazowski gościł nieraz w tej audycji, zgodził się, że można o nim mówić "portrecista". O swojej najnowszej wystawie pisze tak w portalu społecznościowym: "Z tęsknoty za dobrym człowiekiem stałem oko w oko z moim sportretowanym, pomieszane czasy, coś co było chwilą stało się przeszłością a jest nośnikiem, depozytem przyszłości". A jak opowiada o tej ekspozycji? Posłuchajcie sami.
MIGAWKA-Program z 23.08.20
Właściwie to za wielkie zdjęcie, panoramę Torunia odpowiedzialny jest nie tylko Marek Czarnecki (mieliśmy już okazję kiedyś rozmawiać w Migawce), ale również jego żona, Jadwiga Czarnecka. Wspólnie, jako twórcy fundacji "For Photography" poświęcili mnóstwo czasu, aby przygotować doprawdy ogromne zdjęcie swojego rodzinnego miasta. Link znajdziecie na tej stronie. A w tej Migawce była okazja porozmawiać o doprawdy fascynujących szczegółach technicznych, jak i do pasji do fotografii panoramicznej. Której pra-początku można szukać jeszcze w XIX. wiecznych pracach malarskich.
MIGAWKA-Program z 16.08.20
Impulsem, aby zaprosić do rozmowy fotografika z Warszawy była informacja o zdobyciu przez niego nagrody w poświęconym czarno-białej fotografii konkursie MonoVision. Monumentalne zdjęcia gór to specjalność naszego Gościa. Jak opowiada Tomasz Przychodzień, jego fotograficzna pasja wzięła się właśnie z wędrówek po niedostępnych szczytach. A robienie zdjęć krajobrazu to wcale nie jest taki łatwy "kawałek chleba". Począwszy od nieprzewidywalnej w górach pogody, poprzez dźwiganie kilogramów sprzętu na szczyt - bez żadnej gwarancji, że uda się złapać jakiś ciekawy kadr. To trochę sposób na "fotograficzne życie" i jeżeli się Wam to spodoba, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.