Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 05.04.20
Skoro mamy siedzieć w domu - to oglądajmy zdjęcia. Oczywiście różnych stron z fotografiami jest niemalże nieskończona ilość, a my tym razem polecamy coś z polskiej historii. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajdziemy zeskanowanych ponad 15 milionów fotografii. Oczywiście nie wszystkie z nich podziwiamy ze względu na walory artystyczne - ale to także jedna z funkcji zdjęć, gdy po latach stanowią źródło wiedzy o danych czasach i ludziach wtedy żyjących. O zbiorach NAC - i jak je odnaleźć na stronie z wyszukiwaniem rozmawiamy z Katarzyną Kalisz, kierownikiem Oddziału Zbiorów Fotograficznych.
MIGAWKA-Program z 29.03.20
Na początku marca ogłoszono wyniki prestiżowego amerykańskiego konkursu Pictures of the Year International. Wśród nagrodzonych znalazło się także zdjęcie polskiego fotografa-podróżnika Macieja Dakowicza. Już wcześniej pokazał się światu, gdy o jego cyklu fotografii o nocnym życiu Cardiff głośno dyskutowano na Wyspach. Prowadzi warsztaty, ciągle wyjeżdża w dalekie kraje, ale jak zapewnia w rozmowie z Migawką, egzotyka to jedno, a praca to drugie. Kadry naszego Gościa możecie oglądać na jego stronie. Najlepiej byłoby, gdybyście posłuchali naszej rozmowy i oglądali te kadry.
MIGAWKA-Program z 22.03.20
W normalnych okolicznościach słuchalibyście relacji z wernisażu wystawy "Ecce Homo" Krystyny Łyczywek, prezentowanej w niezwykłej scenerii galerii na najwyższym piętrze szczecińskiej filharmonii. Ale, jak wiadomo, sytuacja normalna nie jest, na razie ekspozycja w tym miejscu jest zamknięta. Dlatego zadzwoniliśmy do szefowej szczecińskiego okręgu ZPAF, kuratorki wystawy, córki. Ewa Łyczywek-Pałka opowiada o wielu latach fotograficznej przygody i zdjęciach Krystyny Łyczywek, w których zawsze najważniejszy jest człowiek. Zresztą, dzięki uprzejmości naszej rozmówczyni, część prac (a nawet niektóre nie pokazane w filharmonii) możecie oglądać w tym akapicie.
MIGAWKA-Program z 15.03.20
To miała być inna Migawka - plan był taki, aby odwiedzić prezentowane w Szczecinie wystawy. Na jeden wernisaż udało się dotrzeć, później, no cóż, wiecie doskonale, co się stało. Ale w takim razie posłuchajcie na początku audycji relacji z otwarcia ekspozycji "Linia, kolor, światło" działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Grupy Fotograficznej "GF 16x24". A w drugiej części tego programu wspólnie ze szczecińskim fotografikiem Cezarym Dubielem zastanawiamy się, jak fotograficznie wypełnić sobie czas w domu. I zapewniamy, wystarczy odrobina chęci i roboty nie zabraknie.
Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
MIGAWKA-Program z 08.03.20
Tydzień po naszym spotkaniu w Radiu Szczecin siadamy wygodnie i oglądamy kadry, jakie zrobiliście na 128. Plenerze Migawki. Dzięki uprzejmości i pomocy foto-team.pl oraz Drużyny Grodu Trzygłowa mogliście spróbować swoich sił w fotografii studyjnej, gdy za modeli służyli właśnie członkowie wspomnianej grupy rekonstrukcyjnej. Tradycyjnie polecamy całą galerię poniżej na tej stronie. Natomiast w tym akapicie macie kadry, o których rozmawiamy z Marcinem Haczykiem z foto-team.pl - który to również wybrał trzy osoby i obdarował miejscami na warsztatach prowadzonych przez studio. Posłuchajcie audycji.
MIGAWKA-Program z 01.03.20
Wspólnie z foto-team.pl oraz Drużyną Grodu Trzygłowa w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin fotografowaliśmy na 128. Plenerze Migawki. Studia były gotowe, Wikingowie byli gotowi - i dopisali Plenerowicze. Bardzo się cieszymy z sympatycznej atmosfery podczas naszego spotkania z fotografią studyjną. Dla niewtajemniczonych momentami może się wydać skomplikowana, ale dzięki pomocy foto-team.pl okazało się, że nie jest aż tak źle. Chociaż trzeba było wykazać się cierpliwością i pewną pomysłowością, heh. To drugi tego typu Plener Migawki i wydaje się, że nie ostatni. Naturalnie kolejne zapowiedzi naszych spotkań w następnych audycjach.
MIGAWKA-Program z 23.02.20
W pierwszej części audycji spotykamy się z managerem studia foto-team.pl Marcinem Haczykiem. Skoro zapraszamy na 128. Plener Migawki "Wikingowie w S-1" - wspólnie z Drużyną Grodu Trzygłowa - to porozmawialiśmy chwilę o tym, czego możecie się spodziewać po studyjnym spotkaniu. Przede wszystkim - nie ma się czego bać! A w drugiej części audycji odwiedzamy szczecińską Filharmonię, tam można oglądać ekspozycję zdjęć zatytułowaną Roses for Mother. Autor Dominik Tarabański dzieli się refleksjami na temat swojej pracy i tej wystawy.
MIGAWKA-Program z 16.02.20
Wspólnie ze studiem foto-team.pl oraz Drużyną Grodu Trzygłowa zapraszamy na kolejny Plener Migawki z fotografią studyjną. Tym razem spotkamy się w Studiu Koncertowym Radia Szczecin S-1 im. Jana Szyrockiego, tam rozstawimy lampy a pozować nam będą rekonstruktorzy historyczni. Kiedyś już była taka okazja, także dzięki pomocy foto-team.pl - wtedy robiliśmy zdjęcia w Starej Rzeźni na Łasztowni. W tym programie krótka zapowiedź 128. Pleneru Migawki (do tematu fotogafii studyjnej wrócimy w kolejnej audycji za tydzień), spotkaliśmy się oczywiście w S-1, rozmawiamy z Marcinem Haczykiem z foto-team.pl oraz Igorem Górewiczem, wojewodą Drużyny Grodu Trzygłowa. Szczegóły w audycji i poniżej na tej stronie w dziale Aktualności.
MIGAWKA-Program z 09.02.20
W pierwszej części audycji odwiedzamy szczecińskie Liceum Plastyczne, żeby zobaczyć zdjęcia 18 autorów na wystawie "TheBestOfSzczecin". A później zapraszamy do Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni, gdzie swoją wystawę "To tu, to tam" prezentuje członek Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego Zbyszek Pajewski. Zdjęcia w bardzo różnym klimacie, kadry uchwycone nieopodal Szczecina - jak podkreśla Autor, to próba uchwycenia czegoś nieuchwytnego, gdy obraz dopełniany jest poetyckim słowem. To zdjęcia przyrody wydawałoby się, ale takie, które starają się pokazać znacznie więcej, niż można by było przypuszczać.
MIGAWKA-Program z 02.02.20
W tej Migawce rozmowa z portrecistką: Gosia Jurasz wyspecjalizowała się w zdjęciach dzieci. Zresztą, właśnie przy okazji warsztatów w foto-team.pl mieliśmy okazję się spotkać. A i stało się to w momencie gdy nasz Gość zdobył prestiżową nagrodę za swoje prace. Fotografia portretowa - temat rzeka, temat chyba najczęściej eksplorowany od początku istnienia samej fotografii. Gosia Jurasz ma swój wypracowany styl, ale i podkreśla, że każdy powinien go szukać u siebie, bo kopiowanie innych nie przyniesie ani satysfakcji, ani efektu. Posłuchajcie rozmowy - obejrzyjcie też zdjęcia.