Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 13.06.21
W tej Migawce rozmawiamy przede wszystkim o robieniu zdjęć martwej natury. Bo i nasz gość, Iwona Czubek zdobyła 2. nagrodę, oraz dwa wyróżnienia właśnie w tej kategorii uznanego i szanowanego konkursu Siena Creative Photo Awards 2021. Dodajmy, że wśród wyróżnionych innych twórców z Polski jest też były współautor Migawki, szczeciński fotografik Artur Magdziarz. A z Iwoną Czubek rozmawiamy o magii robienia zdjęć, gdy nikt nikogo nie pospiesza, gdy manualnym obiektywem można spokojnie uchwycić fotografowaną scenę. Zdjęcia Iwony Czubek możecie znaleźć między innymi tutaj.
MIGAWKA-Program z 06.06.21
Tydzień temu informowaliśmy i zapraszaliśmy na wernisaż w nowopowstałej galerii stowarzyszenia 1839 Association w Dawnej Zajezdni Nad Odrą w Szczecinie, gdzie prezentowane są prace Zbigniewa Wróblewskiego. Wystawa jest pokłosiem wcześniej wydanego albumu "Szczeciński Fotograf". Z przyczyn niezależnych od nas, nie mogliśmy wziąć udziału w wernisażu, ale dzięki uprzejmości redakcyjnej koleżanki Małgorzaty Frymus prezentujemy fragment jej rozmowy ze Zbigniewem Wróblewskim, całości za tydzień posłuchacie w magazynie Trochę Kultury. A w drugiej części audycji oczywiście rozmawiamy o Waszych zdjęciach ze 133. Pleneru Migawki, zorganizowanego wspólnie z Fotoklubem Zamek i Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym. Bardzo się cieszymy, że humory dopisały, niezmiernie przyjemnie było się znowu spotkać i razem fotografować!
MIGAWKA-Program z 30.05.21
133. Plener Migawki niniejszym przeszedł do historii... A najważniejsze, że ta historia - naszych spotkań fotograficznych - wraca na właściwe tory. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wstali na godzinę 4.30. Cóż, tym razem świt nie rozpieścił jakimś zjawiskowym światłem, ale jeszcze to nadrobimy, na kolejnych Plenerach Migawki, prawda? Krótka relacja z początku naszego spotkania w drugiej części tej, krótszej tym razem audycji. Natomiast wcześniej szczeciński fotografik Grzegorz Czarnecki opowiada o inicjatywie stowarzyszenia 1839 Association - fotograficznych spacerów nad Odrą. Zaprasza też na wernisaż wystawy Zbigniewa Wróblewskiego w nadchodzącym tygodniu.
MIGAWKA-Program z 23.05.21
Pół roku... pół roku bez Plenerów Migawki. Ale, co robić, skoro zdrowie jest zawsze najważniejsze. Jednakowoż - wracamy. I to wspólnie ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym i Fotoklubem Zamek. W takiej kompanii nawet zwykły spacer po Szczecinie będzie inny. Szczególnie, że 133. Plener Fotograficzny Migawki rozpoczniemy o świcie. Dokładnie w przyszłą niedzielę 30 maja, o 4.30 na mostku nad Rusałką w Parku Kasprowicza w Szczecinie. Niezależnie, jaka będzie pogoda (choć oczywiście bardzo wierzymy w piękne światło), z dobrymi humorami ruszamy w miasto. Zresztą, posłuchajcie rozmowy z Tomaszem Seidlerem z STF-u i Andrzejem Krupińskim z Fotoklubu Zamek - wszyscy są naprawdę zadowoleni, że znowu się spotkamy!
MIGAWKA-Program z 16.05.21
Życie pisze swoje scenariusze - skoro ogłoszono właśnie laureatów tegorocznych nagród Grand Press Photo, a laury trafiły też do fotografów ze Szczecina, więc oczywiście kontynuujemy temat w Migawce. Bo w ubiegłym tygodniu zaprosiliśmy do studia studentkę Akademii Sztuki Kingę Wnuk - wiadomo już, że dostała wyróżnienie za reportaż. Gratulujemy! Natomiast w tym programie krótka rozmowa z laureatem pierwszego miejsca w kategorii "Środowisko". Marcin Bielecki, fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej w tym programie pojawiał się nie raz - i tym przyjemniej, że tym razem właśnie z takiej okazji. Dodajmy jeszcze, że w tej edycji konkursu nominowany był także Tomasz Lazar.
MIGAWKA-Program z 09.05.21
Pierwszy reportaż - i od razu nominacja do nagrody Grand Press Photo 2021. W tym wydaniu Migawki gościmy studentkę szczecińskiej Akademii Sztuki Kingę Wnuk. Jak sama przyznaje, specjalizuje się w fotografii jeździeckiej, chociaż jej profesor Tomasz Lazar przekonuje też do fotoreporterki. Z sukcesem - jak widać. Zdjęcia Kingi Wnuk możecie oglądać między innymi na jej stronie internetowej. Co ciekawe, to nie jedyna audycja w tym roku, którą poświęciliśmy fotografii jeździeckiej. W lutym gościem Migawki był Łukasz Kowalski, także laureat nagrody za zdjęcia koni.
MIGAWKA-Program z 02.05.21
Dzień dobry, Andrzej Kutys przed mikrofonem czas na kolejną Migawkę - na początek trochę zadumy, bo w tym tygodniu pożegnaliśmy Krystynę Łyczywek. O jej fotografii wielokrotnie mówiliśmy w tej audycji. Dzięki uprzejmości redakcyjnej koleżanki Agaty Rokickiej prezentujemy krótkie wspomnienie szczecińskiej fotografik z audycji Trochę Kultury. A w drugiej części Migawki zapraszamy do serwisu polona.pl - tam od niedawna można oglądać ponad 1700 zdjęć nestora polskiej fotografii Jana Bułhaka, które trafiły do domeny publicznej. Po zarejestrowaniu się można je pobierać - opowiada Renata Słoma, kustosz w Zakładzie Zbiorów Ikonograficznych Biblioteki Narodowej. A to nie jedyne fascynujące zbiory w tym serwisie.
MIGAWKA-Program z 25.04.21
Impulsem do zaproszenia fotoreportera Tygodnika Podhalańskiego do audycji był jego sukces w fotograficznym konkursie Sony. Bartłomiej Jurecki zdobył wyróżnienie w sekcji Open, w kategorii "Street". I jak sam podkreśla, ulica to jest dla niego naturalne miejsce do robienia zdjęć. Oczywiście, co zauważa, nieco pomaga mu otoczenie, malownicze Zakopane, w tle majestatyczne Tatry. Ale zdjęcia same się nie robią, nasz gość tłumaczy, że bycie fotoreporterem prasowym przychodzi mu zupełnie naturalnie. Jego zdjęcia możecie zobaczyć nie tylko w Tygodniku Podhalańskim, ale także na jego stronie.
MIGAWKA-Program z 18.04.21
Bardzo dawno tego w Migawce nie robiliśmy - a, sięgając do przepastnego archiwum audycji, nie raz siadaliśmy aby obejrzeć i obgadać fotografie, jakie zdobywały laury w prestiżowych konkursach. I skoro ostatnio poznaliśmy wyniki Sony World Photography Awards, wspólnie ze szczecińskim fotografikiem Cezarym Dubielem zadumaliśmy się nad galerią wyróżnionych i nagrodzonych. Co dawno się w Migawce nie działo. Zresztą, mamy także zwycięzców World Press Photo - ale tu polecamy i odsyłamy do niedawnej rozmowy z Karoliną Jonderko. Właśnie zdobyła drugie miejsce za projekt długoterminowy.
MIGAWKA-Program z 11.04.21
W trudnym czasie pandemii, bardzo niełaskawym, dla wszelakich fotograficznych aktywności, miło zapowiedzieć w tym programie dwa wydarzenia, które odbędą się w Szczecinie. Na pierwsze o którym mówimy w audycji zaprasza Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, na ich facebookowym fanpage szukajcie szczegółów wydarzenia "Tomek Skrzypczak - Tanzania". A programie rozmawiamy właśnie z autorem zdjęć z Afryki. W drugiej części programu Marta Płachta z Fotoklubu Zamek zaprasza na wystawę "Lizbona. Portugalskie Serce". Możecie zobaczyć te zdjęcia na stronie Zamku Książąt Pomorskich, wierzymy, że będzie też okazja zobaczyć je w holu tej instytucji.
123