Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 11.04.21
W trudnym czasie pandemii, bardzo niełaskawym, dla wszelakich fotograficznych aktywności, miło zapowiedzieć w tym programie dwa wydarzenia, które odbędą się w Szczecinie. Na pierwsze o którym mówimy w audycji zaprasza Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, na ich facebookowym fanpage szukajcie szczegółów wydarzenia "Tomek Skrzypczak - Tanzania". A programie rozmawiamy właśnie z autorem zdjęć z Afryki. W drugiej części programu Marta Płachta z Fotoklubu Zamek zaprasza na wystawę "Lizbona. Portugalskie Serce". Możecie zobaczyć te zdjęcia na stronie Zamku Książąt Pomorskich, wierzymy, że będzie też okazja zobaczyć je w holu tej instytucji.
MIGAWKA-Program z 04.04.21
Gdy niespełna rok temu rozmawialiśmy z Tomaszem Lazarem, jego "Notatki z pustki" zdobywały laury krajowego Grand Press Photo. Teraz na ten długoterminowy projekt zwrócili uwagę jurorzy Sony World Photographic Awards. To był oczywiście przyczynek do rozmowy z fotografikiem, który ze Szczecina przeniósł się do Warszawy. Także o tym rozmawiamy w tej Migawce, choć naturalnie punktem wyjścia jest wspomniany cykl "Voids Diary". Dlaczego autor zastosował taką a nie inną obróbkę tych zdjęć, jak zmienia się nasza "kowidowa" rzeczywistość w obiektywie naszego Gościa - zapraszamy do wysłuchania tej rozmowy.
MIGAWKA-Program z 28.03.21
Przez 13 lat Dom Kultury "Skolwin" organizuje konkurs fotograficzny poświęcony, najpierw, dzielnicy w której działają - a później, przekształcił się ten konkurs w "Szczecin - Kadry Drugie". Gdy oglądamy listy laureatów, widzimy, że także słuchacze Migawki, uczestnicy naszych Plenerów Migawki, oraz członkowie różnych działających w mieście grup fotograficznych regularnie wysyłają zdjęcia do oceny jury. W tej audycji nadrabiamy więc nasze zaniedbanie i do rozmowy zaprosiliśmy dyrektora Domu Kultury "Skolwin" Adama Komorowskiego, aby porozmawiać nie tylko o konkursie, ale także wystawach fotograficznych czy warsztatach które organizują. A tu znajdziecie film z prezentacją zdjęć nagrodzonych w ostatniej jak na razie, XIII edycji konkursu "Szczecin - Kadry Drugie".
MIGAWKA-Program z 21.03.21
W tym czasie każda nowa ekspozycja budzi nasze duże zainteresowanie. Choć z racji pandemicznych obostrzeń skorzystaliśmy z pomocy koleżanki z redakcji kulturalnej Radia Szczecin Małgorzaty Frymus. I w pierwszej części audycji relacja z otwarcia wystawy „Szczecin. Atlas Obecności” w Zamku Książąt Pomorskich. Swoje zdjęcia udostępnił też nasz radiowy fotoreporter Robert Stachnik. W drugiej części audycji rozmowa z Martą Płachtą, która przekonała znajome szczecińskie artystki do przygotowania ekspozycji "Ja w mieście, miasto we mnie" w Klubie 13 Muz. Ok - zdjęć nie ma tam zbyt wielu, ale autorki fotografią się jak najbardziej parają, a sama wystawa doprawdy fotogeniczna.
MIGAWKA-Program z 14.03.21
Trójka Polaków nominowana w wielce prestiżowym konkursie World Press Photo. Udało się porozmawiać z jedną z tych osób. Karolina Jonderko już była kiedyś gościem Migawki, przyjeżdżała do Szczecina prowadzić warsztaty. A tej audycji opowiada między innymi o wspomnianej nominacji do World Press Photo z długoterminowym projektem "Reborn". Dyskutujemy nie tylko o nim, ale także o innych pracach artystki. Zastanawiamy się między innymi nad doborem środków fotograficznych do tematów prac. Zwracamy uwagę, jak trzeba być otwartym na rzeczywistość, żeby dostrzec jej drugie dno.
MIGAWKA-Program z 07.03.21
Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy temat sprzed tygodnia: Jakub Śledziowski w Akademii Latania uczy potencjalnych pilotów dronów. Bo warto pamiętać, że nie wystarczy kupić sobie urządzenie, wyciągnąć je z pudełka - i można startować. Drony to bardzo fajne urządzenia dla fotografów, ale i urządzenia, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla osób postronnych. Dlatego pilot drona musi się zapoznać z przepisami i nauczyć się obsługiwać urządzenie. Koniecznie trzeba też mieć konieczne aplikacje. Z drugiej strony, gdy już spełnimy wszystkie wymogi formalne, zabawa w fotografię z góry może być uzależniająca.
MIGAWKA-Program z 28.02.21
Wracamy do tematu fotograficznych dronów. Coraz popularniejszy to sprzęt. Zresztą, zdradzając kulisy powstania tej audycji: gdy zadzwoniłem do Cezarego Dubiela, szczecińskiego fotografika, który w miarę regularnie pojawia się w audycji, przyznał się, że też zaczyna myśleć o zakupie "latającego fotografa". I że szczegółową wiedzą na ten temat dysponuje inny fotografik, Waldemar Żak. Którego to zresztą już gościliśmy w audycji. Zaprosiliśmy więc Waldemara Żaka do rozmowy o fotograficznych aspektach, wiedzy przydatnej, gdy myślimy o kupnie drona. I od razu zapraszamy na część drugą za tydzień, porozmawiamy o formalnych aspektach pilotowania takiej maszyny.
MIGAWKA-Program z 21.02.21
Geneza tej audycji sięga roku 1959 - gdy Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński i Bronisław Schlabs otworzyli w Gliwicach wystawę "Pokaz zamknięty". Wiele lat później wracamy do tych wydarzeń, także dzięki publikacji wydanej przez Muzeum w Gliwicach. O tej książce o fotografii (nie albumie!) rozmawiamy ze współpracującym z Muzeum Wojciechem Nowickim. Placówka od lat prezentuje kadry uznanych twórców - i była okazja, żeby zaprosić do oglądania tych prac na stronie Czytelni Sztuki. To także strona samego Muzeum w Gliwicach.
MIGAWKA-Program z 14.02.21
Drugi raz artystce ze Słupska udało się zaistnieć na prestiżowym i wielce obleganym zgłoszeniami konkursie Sony World Photography Awards (a to nie jedyne nagrody, jakie udało się zdobyć). Kamila J. Gruss dostała National Award, za najlepsze zdjęcie nadesłane z Polski. "The Moon Girl" to nie tylko portret, a przede wszystkim praca, która w zamyśle autorki, ma nieść poważne przesłanie na temat naszych czasów. Między innymi o tym rozmawiamy z Kamilą J. Gruss. Poza tym, była też chwila, aby się zastanowić nad innymi jej kadrami. Znajdziecie je na profilu artystki w serwisie Instagram oraz na jej stronie internetowej.
MIGAWKA-Program z 07.02.21
Zawsze miło czytać informacje, jak to kolejni twórcy z Polski są doceniani na międzynarodowych konkursach. Tym razem padło na Monochrome Photography Awards - nasz dzisiejszy gość, Łukasz Kowalski zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "Natura". Jak się dowiecie z naszej rozmowy, twórca specjalizuje się przede wszystkim w fotografii jeździeckiej. I łączy w niej zmysł do fotografii reporterskiej z bardzo dobrą znajomością tematu. O robieniu zdjęć szerokimi kątami, o historii powstania nagrodzonej fotografii - między innymi o tym rozmawiamy w Migawce. A zdjęcia Łukasza Kowalskiego znajdziecie chociażby na jego stronie internetowej.
12