Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 19.01.20
127. Plener Migawki, to była propozycja naszej słuchaczki, pani Doroty. Dzięki jej pomocy, uprzejmości dyrekcji Zespółu Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica przy ulicy 3 Maja w Szczecinie oraz opiece nauczyciela tejże Jakuba Pleskacza, mieliśmy przyjemność zrobić zdjęcia w tym miejscu. Aula, dach, czytelnia, strych czy korytarze - te tematy pewnie i najczęściej będą pojawiały się na Waszych zdjęciach. O nich porozmawiamy za tydzień, a teraz posłuchajcie krótkiej relacji ze spotkania w sobotę 18 stycznia.
MIGAWKA-Program z 12.01.20
Pewnie nie raz przejeżdżaliście obok tego budynku, może nawet zwróciliście uwagę na ciekawą fasadę. Ale, chociaż jest wpisany do rejestru zabytków, wciąż czeka na odkrycie. Pójdziemy tam na 127. Plener Migawki, to propozycja naszej słuchaczki, pani Doroty. Dziękujemy, tak jak dziękujemy dyrekcji tej instytucji za pomoc w organizacji Pleneru Migawki. O tym ciekawym budynku, w którym mieści się Zespół Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica przy ulicy 3 Maja w Szczecinie opowiada nauczyciel tej szkoły Jakub Pleskacz. Niezwykła aula, ciekawa klatka schodowa, strych, widok z dachu - między innymi tam będziemy fotografować.
MIGAWKA-Program z 05.01.20
Pierwsze wydanie Migawki w Nowym Roku zaczynamy od relacji z otwarcia wystawy... co stało się jeszcze pod koniec grudnia 2019. To się nazywa magia radia - czyli na zaproszenie Grupy Fotograficznej GF16x24 działającej przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku obejrzeliśmy ekspozycję "Martwa natura" pokazywaną w Centrum Seniora przy ulicy Bolesława Śmiałego. O pracy Grupy opowiada jej szef Marian Kowalski. W drugiej części audycji rozmawiamy ze szczecińskim fotografikiem Cezarym Dubielem. Laureat niezliczonej ilości nagród w konkursach organizowanych przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP opowiada, jak zacząć swoją przygodę i również konkurować z innymi twórcami pod patronatem FIAP właśnie.
MIGAWKA-Program z 29.12.19
W 2019 roku dziesięć razy spotkaliśmy się, aby wspólnie fotografować na Plenerach Migawki. Byliśmy w Centrum Dialogu Przełomy i EcoGeneratorze, fotografowaliśmy piłkarki nożne Olimpii Szczecin oraz pucharowy mecz szczypiornistek (nieistniejącej już niestety) SPR Pogoni Szczecin. Spacerowaliśmy po Skolwinie i Nowym Mieście, wypłynęliśmy też w Wiosenny Rejs. To także dwa spotkania w Muzeum Techniki - z rajdem Rallye Stettiner Haff oraz nową kolekcją Stoewera. Odwiedziliśmy też z aparatami urokliwy szczeciński kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Posłuchajcie jak było - i już czekamy na kolejne Plenery Migawki w 2020 roku!
MIGAWKA-Program z 22.12.19
Był taki grudzień w historii naszego miasta, który zapisał się dramatycznie w dziejach Polski i Szczecina. Grudzień '70 - w tym tygodniu obchodziliśmy 49. rocznicę dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce dokładnie 17 grudnia pod stocznią czy ówczesną komendą wojewódzką milicji. A mówimy o tym, bo w tej audycji oglądamy album fotograficzny "Od PRL do III RP. Szczecińskie lata przełomu w obiektywie Jarosława Kaczorowskiego i Pawła Woźniaka" autorstwa Michała Siedziako, Igi Bańkowskiej oraz Krzysztofa Kowalczyka. Album wydany przez Archiwum Państwowe w Szczecinie. Pamiętacie - jak byliśmy tam z plenerem Migawki? Fotograficznie rzecz biorąc, nie są to kadry, które zawsze są idealnie skadrowane, naświetlone i tak dalej. Ale są niezwykłym dokumentem historii. Posłuchajcie rozmowy ze współautorami albumu.

Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia i fotograficznych prezentów!!!
MIGAWKA-Program z 15.12.19
Oba wydarzenia miały miejsce w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej w Szczecinie. Dzięki uprzejmości dyrektora Stanisława Horoszko oraz pomocy kuratora wystawy Wojciecha Felińskiego, na 126. Plenerze Migawki mogliśmy porwać się "Z klasyką na Stoewera". Dopiero co zakupiona kolekcja Stoewera zrobiła na nas wszystkich ogromne wrażenie, piszecie o tym w mailach, które ze zdjęciami dostałem po Plenerze. I o tych kadrach rozmawiamy - całość w Galerii, poniżej w tym akapicie ujęcia o których mowa w audycji. A na koniec relacja z otwarcia wystawy szczecińskich fotoreporterów. Od ośmiu lat spotykają się także w Muzeum Techniki, nie brakuje także Roberta Stachnika z Radia Szczecin.
MIGAWKA-Program z 08.12.19
W tej Migawce po pierwsze zapraszamy na wystawę zdjęć w Galerii szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików. Krzysztof Ślachciak z Poznania do Szczecina przywiózł ekspozycję zatytułowaną "Mara". Odwiedźcie wydział elektryczny ZUT-u, a zdjęcia autora znajdziecie tu (rozmawiamy też o fotografii reklamowej). Do rozmowy zaprosiliśmy też Magdalenę Seredyńską, która opowiada o projekcie "Inni czy tacy sami?". A na koniec polecamy krótką doprawdy relację z najnowszego 126. Pleneru Migawki "Z klasyką na Stoewery". Dzięki uprzejmości dyrektora szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji Stanisława Horoszko oraz dzięki pomocy kuratora wystawy Wojciecha Felińskiego mieliśmy okazję fotografować najnowsze eksponaty w zbiorach szczecińskiej placówki.
MIGAWKA-Program z 01.12.19
Jeżeli słuchaliście poprzedniej audycji, to miejsce i temat naszego najnowszego Pleneru Migawki nie jest zaskoczeniem. Czyli, zgodnie z zapowiedzią, wybierzemy się do szczecińskiego Muzeum Techniki przy ulicy Niemierzyńskiej, żeby obfotografować najnowsze eksponaty tej placówki. Kolekcja wyrobów przedwojennej niemieckiej szczecińskiej firmy Stoewer robi duże wrażenie. I o tym rozmawiamy z kuratorem tej wystawy, Wojciechem Felińskim - który to zresztą już w połowie tego roku zapraszał Migawkę właśnie do zrobienia zdjęć, bo już wiadomo było, że Stoewery trafią do Szczecina. A, żeby było "z klasyką", to tym razem spróbujmy zmierzyć się z klasycznym obiektywem 50mm. Szczegóły w audycji i niżej w dziale Aktualności.