Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2011 - Migawka
Tak naprawdę tematem robienia zdjęć sztucznych ogni zajęliśmy się pod koniec tego wydania programu, ale oczywiście zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Skoro już w przyszłą sobotę zapraszamy na 36 Plener Migawki - i ma być to fotografia wieczorno-nocna - to stwierdziliśmy, że warto przypomnieć sobie szczegóły używania długich czasów naświetlania. Okazuje się bowiem, iż mimo że sprawa wydaje się dosyć prosta w ogóle, to w szczególe jest jednak parę rzeczy, na które powinniśmy uważać. Niskie ISO? - zgadza się, statyw? - zgadza się - ale co zrobić, gdy czas naświetlania wychodzi na ponad 30 sekund i nasz aparat nie jest w stanie pokazać nam, dokładnie ile powinniśmy trzymać otwartą migawkę? W tej audycji między innymi odpowiedzi na te i inne pytania związane z fotografią nocną. No i oczywiście zaproszenie na Plener. Szczegóły poniżej, w dziale Aktualności.
Gdy przeglądamy Archiwum Migawki w 2011 roku, to - podsumowując nasze audycje - możemy cieszyć się z wielu znamienitych Gości, setek fotoamatorów na Plenerach Migawki i wielu naprawdę udanych zdjęć. Więc dla naszej redakcji to był dobry 2011 rok. Jaki będzie zaś fotograficzny 2012? Mamy sporo różnych planów - wierzymy, że tematy audycji i plenerów Państwa zainteresują - i możemy obiecać, że będziemy też reagowali na wszystko to, co ciekawego się w fotografii będzie działo. Tymczasem pytamy o podsumowanie roku i plany na kolejne 12 miesięcy zaproszonych do tej Migawki gości. Witamy w tej wyjątkowej - z racji daty (nie sobota, a poniedziałek, drugi dzień Bożego Narodzenia) i świątecznego nastroju - audycji: Timma Stutza, Tomasza Seidlera, Marcina Bieleckiego, Pawła Charę i Marcina Bublewicza. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o ich tegorocznych osiągnięciach i fotograficznych zamiarach.
Trudno doprawdy zliczyć w ilu audycjach podkreślaliśmy specjalną rolę fotografii, jako medium, dzięki któremu żywa jest historia. I po raz kolejny przekonujemy się, jak ważne są zdjęcia sprzed lat, dokumentujące wydarzenia, które nieuchronnie zacierają się w naszej pamięci. 17 grudnia, w dniu, w którym przypominamy tragiczne wydarzenia szczecińskiego Grudnia 70 mamy wyjątkowy przywilej, aby zaprezentować Państwu kadry szczególne: zrobione właśnie wtedy, podczas demonstracji, gdy w powietrzu latały kule i unosił się gaz łzawiący. W Galerii Migawki można oglądać fotografie tamtych wydarzeń, które udostępnił nam Instytut Pamięci Narodowej. Dziękujemy! Naszym gościem jest także historyk IPN Paweł Miedziński, który opowie o tych niesamowitych fotografiach.
Tak, wiemy, że to bardzo odważny tytuł. Wszak Andre Rouille to poważany na świecie autorytet, ceniony autor publikacji na temat fotografii. Zapraszaliśmy Państwa na jego wykład w Akademii Sztuki - skądinąd niezmiernie się cieszymy i doceniamy, że dzięki staraniom tej uczelni mogliśmy w nim uczestniczyć - a teraz zapraszamy do dyskusji na temat tez, które szacowny Profesor wygłosił. A wygląda na to, że się z nimi trochę nie zgadzamy. Ta Migawka więc niech będzie kontrowersyjna, przy czym podkreślamy, że nie absolutnie nie zamierzamy nikomu narzucać jakiegokolwiek zdania. Raczej chcemy pobudzić do myślenia i dyskusji na temat fotografii. W tej Migawce witamy Gości: fotoreportera Radia Szczecin Łukasza Szełemeja i organizatorkę wystaw Magdalenę Szyłow z PhotoArtPress - kto się zgadza z Andre Rouille, kto się nie zgadza? Odpowiedź w audycji...
No po prostu pięknie udał nam się ten Plener! Bardzo się z tego cieszymy - przede wszystkim, że mimo bardzo wielu uczestników, udało się w miarę swobodnie fotografować. To niewątpliwa zasługa pracowników spółki PKP Cargo S.A. Zachodniopomorski Zakład Spółki: począwszy od pani dyrektor Mirosławy Pietkiewicz, poprzez inżyniera Marcela Durbajło, dzięki któremu mieliśmy tak wiele luzu w halach Lokomotywowni Szczecin Port Centralny, aż po bardzo sympatycznych panów, którzy mieli baczenie na naszych plenerowiczów. Bardzo dziękujemy. Tradycyjnie tydzień po naszym spotkaniu oglądamy nadesłane przez Państwa fotografie. I proponujemy najpierw obejrzeć film nakręcony przez Piotra Sawińskiego z Redakcji On-line (jest w dziale Aktualności), później włączamy audycję i "odpalamy" zdjęcia z naszej Galerii. Jest co oglądać!