Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2013 - Migawka
MIGAWKA-Program z 30.03.13
Skoro w ostatnią niedzielę marca wypada Wielkanoc, oczywiście przekładamy nasze 51 spotkanie ze słuchaczami Migawki i zapraszamy w niedzielę 7 kwietnia. Tym razem odwiedzimy Zamek Książąt Pomorskich. Będziemy mieli okazję sfotografować zabytek przed planowanym dużym remontem. W tej audycji odwiedzamy Zamek i sprawdzamy, gdzie i co można tam sfotografować. Dziękujemy też wszystkim osobom z Zamku zaangażowanych w pomoc dla naszych plenerowiczów. W kąciku dla początkujących podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę kupując kartę pamięci do naszego aparatu - rzecz, wydawałoby się, błaha, ale przecież to na niej zapisujemy nasze bezcenne zdjęcia. Na Wielkanoc namawiamy też do robienia zdjęć rodzinnych. I życzymy Państwu Wszystkiego Najlepszego.
MIGAWKA-Program z 23.03.13
Miłośnikom fotografii pewnie naszego Gościa przedstawiać nie trzeba, wszak lata pracy dla National Geographic, liczne wydawnictwa, wystawy pokazały nam niezwykle ciekawego artystę, który inspiruje wielu fotoamatorów. Dlatego, gdy dowiedzieliśmy się, że przyjedzie na warsztaty do Domu Kultury "Skolwin", nie mogliśmy przepuścić tej okazji. Dziękujemy od razu za wyrozumiałość wszystkim uczestnikom, bo Tomasz Tomaszewski to gawędziarz i nasza rozmowa mocno się przeciągnęła. Nie brak w niej ostrych tez i paru mocnych słów, bo i temat wybraliśmy sobie poważny, czyli kondycja fotografii w dzisiejszych czasach. Zapraszamy do wysłuchania tego, co sądzi na ten temat Tomasz Tomaszewski.
MIGAWKA-Program z 16.03.13
Jak wskazuje tytuł tej audycji, w Migawce skupiamy się na omówieniu zdjęć, jakie przyszły do nas po 50 Plenerze Fotograficznym. Atmosfera była świetna - co zawdzięczamy tak sobie, jak przede wszystkim strażakom, którzy się nami zaopiekowali. Także jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej przy ulicy Grodzkiej w Szczecinie - to było naprawdę niezwykle przyjemne popołudnie. W tej Migawce omawiamy po jednej fotografii z każdego zbioru przysłanego przez naszych słuchaczy. Polecamy też oglądanie galerii, aby samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat. W dziale dla początkujących temat "Jak widzi obiektyw": poniżej znajdą Państwo zdjęcia, które przy tej okazji omawiamy i wyjaśniamy, dlaczego mimo identycznie umieszczonego motywu na każdym z nich, każde wygląda inaczej.
MIGAWKA-Program z 09.03.13
Coroczny wernisaż pokonkursowej wystawy Wildlife Photographer of the Year zawsze budzi ogromne zainteresowanie amatorów dobrych zdjęć. Nie ma bowiem znaczenia, jaką fotografią się paramy - w organizowanym od 47 lat konkursie wygrywają kadry po prostu fantastyczne. Jak jest teraz, relacja w audycji. W kąciku dla początkujących zapraszamy na drugą część rozmowy o obiektywach, mówimy, cóż to takiego dystorsja, winieta, aberracja chromatyczna i flara. Dzięki temu, mamy nadzieję, łatwiej będzie kupić szkło z najlepszą relacją ceny do jakości. Najprościej oczywiście zaopatrzyć się w profesjonalne szkła, ale mają one jeden poważny - chociaż poza fotograficzny - feler: są bardzo drogie...
MIGAWKA-Program z 02.03.13
To będzie prawdziwe spotkanie "Z pompą"... strażacką. Na nasz 50 Plener Migawki zapraszamy do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej przy ulicy Grodzkiej w Szczecinie. Jesteśmy przekonani, że wiele razy, gdy przechodzili Państwo w pobliżu tych bram, zastanawialiście się, jak jest w środku. Będzie więc okazja, aby się przekonać. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od sprzętu i umiejętności. A w dziale dla początkujących rozpoczęliśmy dzisiaj rozmowę o obiektywach. Zagadnień jest tutaj wiele, po kolei postaramy się je wyjaśnić. Pierwsze z nich to "ostrość" szkła: jak się je mierzy, jak czytać wykresy MTF? Na koniec zapraszamy także na czwartkowy wernisaż wystawy Wildlife Photographer of the Year 2013, w dziale linki kilka ciekawych stron właśnie z fotografią dzikiej przyrody.