Tym razem aby obejrzeć wystawę nie trzeba było nigdzie wyjeżdżać: zapraszamy i polecamy, aby zajrzeć na plac Armii Krajowej w Szczecinie, przed urzędem miasta wystawa zdjęć fotoreporterów ze szczecińskich mediów. "Prasowy Set" to, można powiedzieć, preludium przed rozpoczynającym się wkrótce turniejem tenisowym PEKAO Open. Sprawdźcie, jak historię imprezy udokumentowali nasi dobrzy znajomi - wszak to ich kadry regularnie pokazują rzeczywistość wokół nas. A później wybieramy się z mikrofonem do hali Arena Szczecin przy ulicy Szafera. Oprowadza nas Monika Pyrek, razem zapraszamy na nasze kolejne fotograficzne spotkanie na 68. Plenerze Migawki.
Ta Migawka niejako podzielona na dwie części: na początku klimat nieco smutny i nastrojowy, a to dlatego, że żegnamy wieloletniego opiekuna Fotoklubu Zamek Leszka Kurpiewskiego. Wierzymy, że ta zasłużona grupa będzie działać dalej. Później w programie nastrój zupełnie inny, bo wybraliśmy się z mikrofonem do Międzyzdrojów, tam można oglądać najnowszą wystawę Pawła Chary (która powstała dzięki współpracy z firmą PGNiG). Pochodzący z Dębna fotografik był już gościem programu, Paweł kojarzy się z dalekimi wyprawami, egzotycznymi kadrami - a tu niespodzianka. Posłuchajcie zresztą sami, jak to się stało, że przez ostatnie dwa lata towarzyszył z aparatem samemu Sławomirowi Mrożkowi.
Fotoreporter Gościa Niedzielnego Jakub Szymczuk w tym roku zdobył nagrodę główną Grand Press Photo. Co więcej, dramatyczną fotografię, którą zrobił w "czarny czwartek" na kijowskim Majdanie, wybrano również "Zdjęciem Dekady" tego prestiżowego konkursu dla fotografów prasowych. Ekspozycję najlepszych kadrów tegorocznej edycji można jeszcze krótko (do 19 sierpnia) oglądać w Galerii Kaskada w Szczecinie. A w Migawce rozmowa z autorem zdjęcia dekady - opowiada między innymi o swoich doświadczeniach na wojnie, o tym, jak można interpretować obrazki, jakie widzimy w prasie czy wreszcie o tym, czy jakakolwiek fotografia, kiedykolwiek opowiedziała coś prawdziwego.
Jubileuszowy, XX. Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie za nami, jak zawsze jest to świetne miejsce do fotografowania. Chociaż trzeba i sporo zachodu, aby "wyrwać" fajne kadry w tłumie i upale. Jak to się udało uczestnikom naszego ostatniego spotkania? Oczywiście zapraszamy do działu Galeria Migawki na tej stronie, tam można obejrzeć wszystkie zdjęcia, jakie przysłaliście do naszej redakcji. A pod tym akapitem fotografie, o jakich mówimy w audycji. Razem z gościem, czyli dyrektorem kreatywnym agencji Oskar Wegner Ryszardem Filipowiczem. Który to podpowiada też, jak sensownie używać lampy błyskowej w ciągu dnia fotografując na zewnątrz. Oczywiście mówimy tu o podstawach takiej fotografii, mamy nadzieję, że temat zainteresuje Państwa na tyle, aby też i poszukać więcej informacji na ten temat.
Ten program w całości nagraliśmy w Wolinie, w czasie jubileuszowego, XX Festiwalu Słowian i Wikingów. W odstępie kilku lat to drugi Plener Migawki na tej imprezie, niezmiennie jest to kopalnia fotograficznych tematów - chociaż trzeba nieco zachodu, aby uchwycić ciekawe kadry. Między innymi o tym rozmawiamy z Jackiem Boneckim, znanym polskim fotografem, który chętnie odwiedza też Wolin. Tak się zresztą umówiliśmy, że spotkamy się na Festiwalu (sprawdźcie zresztą w naszym Archiwum, niedawno rozmawialiśmy przez telefon) - przy okazji Jacek Bonecki zaprosił nas na swoją prezentację w przyszłą sobotę 9 sierpnia o godzinie 20 w Dziwnowie. Na Festiwalu Słowian i Wikingów spotkaliśmy także Ryszarda Filipowicza, dyrektora kreatywnego agencji Oskar Wegner czy wojewodę Drużyny Grodu Trzygłowa Igora Górewicza. No i naturalnie czekamy na Państwa kadry, omówimy je w przyszłej audycji.