Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2018 - Migawka
MIGAWKA-Program z 29.07.18
Tytułem wyjaśnienia - ponieważ trwają wakacje i natrafiłem na pewne trudności z organizacją kolejnego Pleneru Migawki - nasze kolejne spotkanie nieco się opóźni - ale spokojnie, na pewno odbędą się kolejne Plenery Migawki. Czekajcie na informacje w kolejnych wydaniach programu. Natomiast najbliższe dwie Migawki - już teraz mogę Wam o tym powiedzieć - będziemy w nich rozmawiać o robieniu filmów lustrzanką cyfrową. Ta możliwość pojawiła się już kilka lat temu, niezbyt często jednak poruszałem ten temat w programie - i czas to zmienić. Do studia zaprosiłem dziennikarza Radia Szczecin Macieja Papke z redakcji on-line. Tej, w której pracują również nasi fotoreporterzy, odpowiedzialnej także za materiały wideo na radioszczecin.pl - na przykład nasz serwis informacyjny RS News - polecam od poniedziałku do piątku.
MIGAWKA-Program z 22.07.18
Temat prawnych aspektów robienia zdjęć choć pojawiał się w Migawce, to nie był szczególnie eksploatowany. A wakacje to moment, kiedy pstrykamy najwięcej. I w trakcie wyjazdów zdarzają się różne sytuacje, w których możemy się zastanawiać "czy ja mogę taki kadr zrobić?", "czy mogę go publicznie pokazać?". Do studia Migawki zaprosiłem szczecińskiego prawnika Jacka Toczkowskiego, współpracującego ze szczecińskim studiem foto-team.pl . A jak widzicie, to pierwsza część audycji o tej tematyce, bo kwestia prawa w fotografii (to także nazwa facebookowej grupy, którą założył nasz dzisiejszy gość), to rozległa materia, do której będziemy wkrótce wracać.
MIGAWKA-Program z 15.07.18
W tym programie spotkanie z fotografikiem, który przypłynął do Szczecina z Opolszczyzny. I nie przez przypadek użyte jest słowo "przypłynął" - Roman Hlawacz przybył do nas na tratwie Flisu Odrzańskiego. Zresztą, między innymi ten spływ rzeką był inspiracją do robienia zdjęć, które ostatecznie stały się częścią wystawy "Odra - temat rzeka". W ten weekend w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie odbył się wernisaż tej ekspozycji. Udało się spotkać z Autorem, który jako także członek ZPAF ma dużo innych projektów fotograficznych, które możecie zobaczyć na jego stronie .
MIGAWKA-Program z 08.07.18
Kogoś może zastanowić tytuł tej audycji, wszak fotografowanie w czasie wakacji nie powinno się szczególnie różnić od robienia zdjęć w czasie innych pór roku. Ale, w letnim zaaferowaniu czasami drobiazgi nam umykają. I w tej audycji parę uwag i porad dotyczących właśnie fotografowania na wakacjach. Zerknijcie też poniżej: cztery zdjęcia, które przygotowaliśmy jeszcze w 2010 roku do audycji "Jak widzi obiektyw" - program znajdziecie oczywiście w Archiwum na tej stronie (autorem był Artur Magdziarz). Przyjrzyjcie się im uważnie, zwróćcie uwagę, że robiący za "modela" słupek jest na każdym kadrze tej samej wielkości - ale to nie są takie same zdjęcia. Dlaczego, wyjaśniam w audycji - i jest to jednocześnie dobra ilustracja tezy, że także w czasie wakacji warto stosować "zomm nożny".
MIGAWKA-Program z 01.07.18
Wystawę "Pagliacci w Szczecinie" możecie oglądać do 10 lipca w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni. W tej Migawce udało się spotkać z Autorem: Piotr Dul ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, jak sam mówi, chciał zmierzyć się z inną fotografią od tej, jaką głównie uprawiał. I tak, prezentuje wystawę portretu: czarno-białe kadry na których widzimy członków miejskiego chóru, niezawodowych muzyków, którzy wzięli udział w przedstawieniu szczecińskiej Opery na Zamku "Pajace". Poza tym, w audycji oglądamy zdjęcia po naszym 112. Plenerze Fotograficznym na rekonstrukcji historycznej z okazji Dni Cedyni. Zaproszeni przez Andrzeja Łazowskiego z Cedyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zrobiliśmy kadry, z których część może znaleźć się na plenerowej wystawie.