Pro-rock
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pro-rock » Pro-rock - 2014
Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą. Często to właśnie cover wydobywa na światło dzienne zapomniany utwór, czy wręcz nadaje nowe, lepsze życie jakiejś kompozycji. Czasem "uczeń przerasta mistrza" i dopiero kolejne wersje, nowe aranżacje wydobywają z piosenki to co najlepsze.
Knockin' on Heaven's Door jest dobrym przykładem. Owszem, Bob Dylan Wielkim Poetą i Pieśniarzem jest, ale to Guns N' Roses nadał właściwej mocy tej kompozycji.

Zazwyczaj cover jest jazdą na gapę w świecie szołbiznesu i show biznesu. Otrzymujemy kopię, często nieudaną dobrze znanej piosenki. Takich nagrań nie lubię. Bo ogólnie rzecz ujmując lubię covery, nie obruszam się, gdy jakiś wykonawca sięga po tzw. "cudzesy". Dzięki temu powstają standardy muzyczne zwane też evergreen'ami

Evergreen (od ang. evergreen, czyli wiecznie zielony) – określenie (głównie w dziennikarstwie muzycznym) piosenki, utworu muzycznego cieszącego się niesłabnącą popularnością przez wiele lat, często wykonywanego przez różnych wykonawców, czasem w kolejnych pokoleniach, inaczej standard. Do klasy evergreen zalicza się utwory, które przeszły próbę co najmniej 20 lat.

Dziś w Prorocku sięgamy po raz kolejny do tematu wdzięcznego jakim są covery.
Zapraszam na audycję. Maciej Papke.