Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szpital na Pomorzanach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szpital na Pomorzanach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo Zdrowia jeszcze raz przeanalizuje ewentualny projekt zmian w ustawie o działalności leczniczej – poinformował resort w komunikacie, opublikowanym po spotkaniu premier Beaty Szydło z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

Nowelizacja ustawy miałaby umożliwić placówkom publicznej służby zdrowia świadczenie usług zarówno opłacanych przez NFZ jak i bezpośrednio z kieszeni obywateli. Teraz takie prawo mają tylko spółki medyczne.

Minister Konstanty Radziwiłł projekt zmian przedstawił 13 czerwca. I od razu wywołał ożywioną dyskusję. Jedni zarzucali mu, że bogatsi albo bardziej zdesperowani pacjenci będą omijać kolejki, inni cieszyli się, że wreszcie państwowa służba zdrowia będzie miała szanse na jakiekolwiek dofinansowanie.

A jest o co walczyć. Według szacunków firmy PMR – Polacy w 2015 roku wydali na prywatną służbę zdrowia prawie 40 miliardów złotych: na wizyty w prywatnych gabinetach, badania i diagnostykę, leki i suplementy, firmowe i prywatne abonamenty medyczne, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

W tym samym roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia wynosił niecałe 70 miliardów złotych. Gdyby choć część tego strumienia pieniędzy udało się przekierować do niedofinansowanych publicznych placówek... Na razie jednak pomysł pozostaje w zawieszeniu.

Nie jest to pierwszy pomysł tego typu. Wcześniej pojawił się on, gdy ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości w 2007 roku był prof. Zbigniew Religa, potem koszyk bezpłatnych i gwarantowanych świadczeń medycznych opracowano, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz. Wtedy związkowcy alarmowali, że będzie to furtka do wprowadzenia także usług płatnych.

Aby chorować – trzeba mieć żelazne zdrowie – i zasobną kieszeń. Wielu z nas rezygnuje z walki o miejsce w kolejce do lekarza rodzinnego lub wielomiesięcznych oczekiwań na rejestrację u specjalisty – i wybiera prywatny gabinet lub klinikę. Zamiast badań, przepisanych przez lekarza – robimy je na własny koszt. Nie dla wygody, ale dlatego – że inaczej nie ma szans. A choroba nie poczeka na nowe limity z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieszkańcy Szczecina przyznają, że korzystają z prywatnej służby zdrowia z konieczności.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Anna Czech - posłanka Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Zdrowia;
  • Elżbieta Gelert - posłanka Platformy Obywatelskiej, członek sejmowej Komisji Zdrowia;
  • Dr n. med. Paweł Gonerko - z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Szczecinie-Zdrojach;
  • Dr Krzysztof Bukiel - przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy;
  • Maria Libura - Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego;
  • Dr Jerzy Gryglewicz - ekspert projektu „Obywatele dla Zdrowia”, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
 

Zobacz także

2024-07-18, godz. 23:17 Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 już w przyszły piątek Już tylko 8 dni dzieli nas od rozpoczęcia XXXIII Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Jakie będą te igrzyska? Jakie szanse ma nasza reprezentacja? » więcej 2024-07-18, godz. 23:16 Areszt tymczasowy, zwany wydobywczym - nadużywany w Polsce W ostatnich latach areszt tymczasowy stosowany jest dwukrotnie częściej niż wcześniej – wynika z raportu Court Watch Polska. Pytanie o stosowanie tego środka… » więcej 2024-07-17, godz. 19:44 Węgry wprowadzają ubezpieczenie OC dla użytkowników e-hulajnóg. A my? Wczoraj Węgry wprowadziły obowiązkowe ubezpieczenie OC na elektryczne hulajnogi. Podobnie jest w innych europejskich krajach. Czy w Polsce powinno obowiązywać… » więcej 2024-07-17, godz. 19:43 Leśnicy kontra ekolodzy. Kością niezgody gospodarka leśna Brak zgody na niszczenie polskich leśników! – mówią leśnicy. Brak zgody na niszczenie polskich lasów! – mówią ekolodzy. W tym roku Dzień Leśnika… » więcej 2024-07-16, godz. 20:06 Turyści ruszają na północ Europy. Winne upały na południu Już nie upał, lazurowe morze i drink z palemką. Czas na coolcation. To gra słów, gdzie „cool" znaczy „chłodny" lub „fajny", a "vacation" - wiadomo… » więcej 2024-07-15, godz. 14:32 Komentarze po Euro 2024 Hiszpania pokonała Anglię 2 : 1 i po raz czwarty zdobyła tytuł Mistrzów Europy w piłce nożnej. Nasza reprezentacja zakończyła rywalizację na fazie grupowej… » więcej 2024-07-15, godz. 14:32 Zamach na Donalda Trumpa a kampania Nieudany zamach na Donalda Trumpa to punkt zwrotny w wyborach prezydenckich w USA. Dlaczego pomimo obecności amerykańskich służb ochrony zamachowiec oddał… » więcej 2024-07-11, godz. 19:56 "Czarne skrzynki" w samochodach. Nowe unijne przepisy, by ograniczyć liczbę wypadków drogowych Od 7 lipca wszystkie nowo rejestrowane samochody muszą być wyposażone w "czarne skrzynki" rejestrujące parametry jazdy i okoliczności wypadków, co pomoże… » więcej 2024-07-11, godz. 19:55 75. rocznica powstania NATO. Szczyt w Waszyngtonie w cieniu wojny na Ukrainie Wzmocnienie kolektywnej obrony i odstraszania, pomoc dla Ukrainy na drodze do NATO i krytyka chińskiego wsparcia dla Rosji - to najważniejsze punkty deklaracji… » więcej 2024-07-10, godz. 13:55 Utonięcia - przerażające statystyki Tylko w czerwcu w Polsce utonęły 52 osoby. Jak bezpiecznie spędzać czas nad rzeką, jeziorem czy morzem? Jak korzystać z życia, nie tracąc go? » więcej
12345