Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Być może we wtorek Sejm przegłosuje projekt tzw. "ustawy degradacyjnej". Nowe przepisy mają pozwolić pozbawić stopni wojskowych między innymi członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która - łamiąc prawo - przejęła w Polsce władzę w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku i wprowadziła stan wojenny. W ustawie chodzi o osoby i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu, "będąc w organach bezpieczeństwa państwa działały na rzecz podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz na szkodę państwa polskiego". Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego składała się z 22 osób, w tym 16 generałów, jednego admirała, trzech pułkowników i dwóch podpułkowników. Dziś żyje jeszcze siedmiu członków WRON, wśród nich wówczas podpułkownik Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski lotnik - kosmonauta. W myśl ustawy, i on miałby stracić stopień oficerski. Obecne przepisy pozwalają zdegradować oficera, dotyczą jednakże wyłącznie osób żyjących i w sytuacjach, gdy zostaną skazane przez sąd.

Dwóm posłom: Michałowi Jachowi z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącemu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, i Tomaszowi Siemoniakowi z Platformy Obywatelskiej, byłemu ministrowi obrony zadaliśmy to samo pytanie: Czy i dlaczego ustawa jest potrzebna lub niepotrzebna? Obu polityków nagraliśmy w ciągu dnia, jeszcze przed posiedzeniem Komisji Obrony Narodowej, zaplanowanym na godz. 18. Obaj posłowie w nim uczestniczą, dlatego nie mogli przyjąć zaproszenia do rozmowy na żywo.
Do posłuchania audycji zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Dr Piotr Chrobak - politolog, z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Piotr Semka - publicysta, dziennikarz, historyk, współprowadzący "Magazyn Międzynarodowy" na antenie Radia Szczecin
  • Gen. Waldemar Skrzypczak - były dowódca wojsk lądowych
 

Zobacz także

2026-05-13, godz. 23:56 Przepływ PRZEPŁYW - Akademicki Festiwal Sztuki i Nauki w Szczecinie zaczyna się już jutro. Czy to oznacza, że rodzi się nowa jakość kultury studenckiej? » więcej 2026-05-13, godz. 23:50 Festiwal Sztuki Pod Drzewami Festiwal Sztuki Pod Drzewami z Babskim Targiem to pomysł niekłończyckich kobiet. Jak jest rola współczesnej sołtyski? » więcej 2026-05-13, godz. 23:39 Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne to dziś temat na świecie numer jeden. Czy możemy być w tej kwestii samowystarczalni? » więcej 2026-05-12, godz. 13:41 Istota działania wolontariatu Zbiórka zorganizowana przez Łatwoganga pokazała empatię młodych ludzi. Ale była to jednostkowa akcja. Wolontariat może mieć charakter akcyjny, jednak jego… » więcej 2026-05-12, godz. 13:38 Kolejna odsłona Międzynarodowego Kongresu Morskiego W Szczecinie rozpoczyna się 12. Międzynarodowy Kongres Morski. Czy poprzednie edycje tego wydarzenia przyniosły wymierne efekty? Jakie są największe wyzwania… » więcej 2026-05-12, godz. 13:33 Zapytaj eksperta: Czym jest świadoma komunikacja? W cyklu „Zapytaj eksperta”: czym jest „świadoma komunikacja” i jak korzystać z tej ważnej umiejętności – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym?… » więcej 2026-05-11, godz. 19:27 Noc sądów 2026 Symulacje rozpraw i spotkania z sędziami to niektóre atrakcje najbliższej Nocy Otwartych Sądów. Jak Polacy postrzegają wymiar sprawiedliwości? » więcej 2026-05-11, godz. 19:04 Czy "Dar Młodzieży" trafi do Szczecina? Żaglowiec „Dar Młodzieży” po zakończeniu służby, powinien trafić do Szczecina - uważają szczecińscy kapitanowie żeglugi wielkiej. Czy ten pomysł… » więcej 2026-05-11, godz. 19:01 Polska podpisała umowę Safe Polski rząd podpisał umowę Safe na dozbrojenie naszej armii. Na co konkretnie wydamy 180 miliardów złotych pożyczki? » więcej 2026-05-07, godz. 16:50 Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Szczecinie XVII Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Szczecinie. Przed nami koncerty i spotkania. Na co warto się wybrać? » więcej
12345