Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym od wtorku powinni przejść w stan spoczynku sędziowie, który ukończyli 65 lat. Mogą oni dalej orzekać po złożeniu odpowiedniego wniosku do prezydenta. Wśród sędziów, których obejmuje ten zapis, jest także Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Pierwsza prezes nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie swojej kadencji. Jej zdaniem ustawa zasadnicza gwarantuje jej 6-letnią kadencję.

We wtorek po południku Prezydent Andrzej Duda poinformował Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego o tym, że w związku z obowiązywaniem ustawy z 3 kwietnia, przechodzi ona w stan spoczynku. Od środy obowiązki Pierwszego Prezesa będzie pełnił prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Józef Iwulski. Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że Polska potrzebuje naprawy wymiaru sprawiedliwości i jednym z jej etapów jest reforma Sądu Najwyższego.

Sędzia Małgorzata Gersdorf, która do wtorku była pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, przyszła po godzinie 8.00 rano do pracy. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 roku, od teraz jest ona sędzią w stanie spoczynku. Przed wejściem do budynku sądu Małgorzata Gersdorf zwróciła się do zebranych osób. Powiedziała, że jej obecność w pracy nie ma związku z "uprawianiem polityki". Była prezes Sądu Najwyższego dodała, że w jej ocenie zachodzące obecnie zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości są niepokojące. Małgorzata Gersdorf poinformowała, że zamierza pójść na urlop.

Obecnie w Sądzie Najwyższym jest 27 sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Dziewięciu z nich złożyło wnioski wymagane prawem z prośbą o dalsze orzekanie. Siedmiu kolejnych wystosowało oświadczenia o woli dalszej pracy w Sądzie Najwyższym, ale z powołaniem się na konstytucję, bez dołączenia wymaganego przez przepisy orzeczenia lekarskiego. Pytany we wtorek o to minister Paweł Mucha powiedział, że wnioski sędziów są obecnie analizowane.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • mec. Andrzej Zajda - adwokat;
  • mec. Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie;
  • dr Jacek Sokołowski - ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik naukowy Instytutu Allerhanda;
  • Piotr Andrzejewski - prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej Konstytucji.
 

Zobacz także

2025-01-02, godz. 13:52 Plany eksploracji kosmosu w 2025 Rok 2025 to wiele ciekawych misji dotyczących dalszej eksploracji kosmosu. Na liście są między innymi Księżyc, asteroidy oraz rozwój największych rakiet… » więcej 2025-01-02, godz. 13:51 Sport, polityka i kobiety. Zamieszanie wokół noweli ustawy o sporcie Zastrzeżenia prezydenta Andrzeja Dudy do nowelizacji ustawy o sporcie dotyczą ustawowego przymusu parytetu płci w związkach sportowych. Obecnie jedynie w czterech… » więcej 2025-01-02, godz. 13:50 Polska szefuje Unii Europejskiej. Przez pół roku Rozpoczynająca się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to szansa na zainicjowanie ważnych projektów na rzecz bezpieczeństwa Europy. Jakie wyzwania… » więcej 2024-12-30, godz. 13:02 2024 w USA rokiem Donalda Trumpa Donald Trump wygrał listopadowe wybory prezydenckie w USA i 20 stycznia znów obejmie rządy w Białym Domu. Jaka będzie amerykańska polityka wobec Rosji, NATO… » więcej 2024-12-30, godz. 13:02 Po prawie trzech latach końca wojny na Ukrainie nie widać W 2024 roku trwa pełnoskalowa wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Wojska Putina, wspierane przez żołnierzy Korei Północnej, zdobywają kolejne tereny. Natomiast… » więcej 2024-12-30, godz. 13:01 2024 w polityce. Hegemonia PO i PiS, ale rośnie Konfederacji Minione 12 miesięcy to czas rządu koalicji 15 października. Które z ugrupowań tworzących rząd oraz ugrupowań opozycyjnych wzmocniło swoją pozycję na… » więcej 2024-12-30, godz. 13:01 2024 w gospodarce lepszy niż ubiegły, ale do dobrego daleko Po słabym 2023 roku, w którym polska gospodarka była bliska recesji, mijający rok był o wiele lepszy – gospodarczo urośliśmy o około 2,8 proc. Jak 2024… » więcej 2024-12-26, godz. 06:00 „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” - książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej Ostatni dni większość z nas spędziła na rodzinnych spotkaniach, spacerach i przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawiły się potrawy z różnych… » więcej 2024-12-25, godz. 18:21 Niesamowita historia. Romuald Traugutt i Zygmunt Miłkowski Kobiety nosiły czarne suknie w białe pasy, mężczyźni – czarne płaszcze zwane czamarkami, oblamowane białą tasiemką na kołnierzu. Pojawiły się szpilki… » więcej 2024-12-25, godz. 06:00 "Życie na kraterze" - opowieść o Melchiorze Wańkowiczu Polszczyzna Melchiora Wańkowicza ma smak i zmysłową urodę. Wino jest dostałe, mocne wonne, rzetelnie człowiecze – pisano o języku pisarza - autora „Szczenięcych… » więcej
12345