Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym od wtorku powinni przejść w stan spoczynku sędziowie, który ukończyli 65 lat. Mogą oni dalej orzekać po złożeniu odpowiedniego wniosku do prezydenta. Wśród sędziów, których obejmuje ten zapis, jest także Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Pierwsza prezes nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie swojej kadencji. Jej zdaniem ustawa zasadnicza gwarantuje jej 6-letnią kadencję.

We wtorek po południku Prezydent Andrzej Duda poinformował Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego o tym, że w związku z obowiązywaniem ustawy z 3 kwietnia, przechodzi ona w stan spoczynku. Od środy obowiązki Pierwszego Prezesa będzie pełnił prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Józef Iwulski. Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że Polska potrzebuje naprawy wymiaru sprawiedliwości i jednym z jej etapów jest reforma Sądu Najwyższego.

Sędzia Małgorzata Gersdorf, która do wtorku była pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, przyszła po godzinie 8.00 rano do pracy. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 roku, od teraz jest ona sędzią w stanie spoczynku. Przed wejściem do budynku sądu Małgorzata Gersdorf zwróciła się do zebranych osób. Powiedziała, że jej obecność w pracy nie ma związku z "uprawianiem polityki". Była prezes Sądu Najwyższego dodała, że w jej ocenie zachodzące obecnie zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości są niepokojące. Małgorzata Gersdorf poinformowała, że zamierza pójść na urlop.

Obecnie w Sądzie Najwyższym jest 27 sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Dziewięciu z nich złożyło wnioski wymagane prawem z prośbą o dalsze orzekanie. Siedmiu kolejnych wystosowało oświadczenia o woli dalszej pracy w Sądzie Najwyższym, ale z powołaniem się na konstytucję, bez dołączenia wymaganego przez przepisy orzeczenia lekarskiego. Pytany we wtorek o to minister Paweł Mucha powiedział, że wnioski sędziów są obecnie analizowane.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • mec. Andrzej Zajda - adwokat;
  • mec. Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie;
  • dr Jacek Sokołowski - ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik naukowy Instytutu Allerhanda;
  • Piotr Andrzejewski - prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej Konstytucji.
 

Zobacz także

2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 15 kwietnia, w wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był filozofem religii, historykiem idei, poetą i bardzo medialną postacią. Często i chętnie… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 57. Kontrapunkt przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej 2024-04-29, godz. 19:11 Polska Misja Medyczna - ćwierć wieku pomagania 5 kontynentów, 30 krajów i ponad 1 000 000 osób, do których dotarła pomoc – to efekty 25 lat działalności Polskiej Misji Medycznej. Na czym polega i… » więcej 2024-04-29, godz. 19:10 20. rocznica naszej akcesji do Unii Europejskiej Ponad 161 mld euro – tyle pieniędzy Polska otrzymała po potrąceniu składek członkowskich z UE przez ostatnie 20 lat. Jaki jest polityczny bilans przynależności… » więcej 2024-04-29, godz. 19:10 Partie polityczne kończą układać listy wyborcze do Europarlamentu Partie polityczne ogłaszają listy kandydatów w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego ugrupowania wystawiają na listach bardzo znane nazwiska… » więcej 2024-04-25, godz. 19:59 90. rocznica utworzenia polskiego harcerstwa w niemieckim Szczecinie W niemieckim Szczecinie, w 1934 roku, powstała Drużyna Harcerska „Gryf” utworzona przez nauczyciela Maksymiliana Golisza. 90 rocznica tego wydarzenia jest… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Expose szefa MSZ w Sejmie Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej, zacieśnienie więzi z USA, Niemcy i Francja jako nasi najważniejsi partnerzy we Wspólnocie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Coraz więcej niezaszczepionych dzieci W Polsce i krajach Europy rośnie liczba zachorowań na krztusiec oraz odrę. Choroby zakaźne wracają, bo coraz więcej osób nie wykonuje szczepień ochronnych… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Pracownicy hospicjów też potrzebują wsparcia Praca w hospicjum to niesienie pomocy, obdarowywanie empatią, życzliwością i troską. Brzmi pięknie. Ale to zaledwie pół prawdy. Praca w hospicjum to również… » więcej
12345