Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
- Protesty są w jakiejś mierze gestem desperacji oszukiwanych i okradanych od lat rolników. Sprawę problemów cenowych owoców miękkich obserwuję od lat. Rozumiem niezadowolenie rolników, którzy są producentami wiśni, malin czy truskawek - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu w wywiadzie dla wPolityce.pl powiedział, że dla ministerstwa kluczowym działaniem w sprawie protestów rolników jest "stabilizacja produkcji i cen w kolejnych latach". Rolnicy w piątek przez kilka godzin protestowali w Warszawie. Ich zdaniem, polskie rolnictwo jest w złym stanie, a rynek zalewają produkty rolne z zagranicy. Domagali się pomocy ze strony rządu, między innymi w związku z niskimi cenami skupu owoców i w walce z ASF. Protestujący przeszli z Placu Konstytucji przed budynek Kancelarii Premiera. Tam organizatorzy złożyli pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Michał Kołodziejczak z Unii Warzywno-Ziemniaczanej powiedział, że jest to "odezwa do premiera i ministra rolnictwa", po której "oczekują konkretnych działań". Zapowiedzieli, że jeśli rząd nie odpowie na ich postulaty, to po raz kolejny wyjdą na ulicę. W manifestacji wzięli też udział między innymi: Rolnicze OPZZ i Związek Sadowników RP.

- Rozumiem niezadowolenie rolników, ale do irytacji doprowadza mnie jednak, kiedy na czele protestów widzę działaczy i posłów PSL. To oni przez osiem lat rządów byli na rządowych i ministerialnych stołkach odpowiedzialnych za polskie rolnictwo. Rolnicy powinni zrozumieć, że na protestach niektórzy próbują zbić kapitał polityczny, żeby ratować się przed polityczną klęską - dodał minister rolnictwa. Zapowiedział, że rząd zajmie się projektem ustawy, która może pomóc rolnikom. Rada Ministrów będzie zajmowała się projektem ustawy, która ma wprowadzić zasadę umów kontraktacyjnych obejmujących obie strony, zarówno dostawcę, jak i odbiorcę owoców czy warzyw.
Do posłuchania audycji zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Dr Arkadiusz Malkowski - z Wydziału Ekonomicznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
  • Agnieszka i Leszek Jagerowie - właściciele gospodarstwa rolnego w Radziszewie koło Gryfina
  • Edward Kosmal - przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"
  • Witold Boguta - prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw
  • Stefan Grządziel - rolnik, plantator malin z Gryfic
  • Zygmunt Sumisławski - właściciel gospodarstwa sadowniczego w Mieszkowicach
 

Zobacz także

2024-09-26, godz. 20:46 85 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego Fenomen tego państwa wynikał z rozbudowanych struktur, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej oraz z zakresu prowadzonych działań. Jakie znaczenie… » więcej 2024-09-26, godz. 20:46 Obywatelski projekt zmian w sprawie ochrony zwierząt już w Sejmie Ponad pół miliona podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt”. Czy proponowane rozwiązania… » więcej 2024-09-26, godz. 20:43 Fala powodziowa już w Zachodniopomorskiem Fala wezbraniowa na Odrze dopływa na teren naszego województwa. Jak jesteśmy przygotowani na przyjęcie wielkiej wody i czy odrobiliśmy lekcję związaną… » więcej 2024-09-25, godz. 23:27 Senior Movie - festiwal nie tylko dla seniorów Już po raz 7. w Szczecinie rozpoczyna się festiwal filmowy Senior Movie. Co mówią seniorzy w swoich filmach? Co o seniorach mówią młodsi twórcy? Czy film… » więcej 2024-09-25, godz. 23:20 O co walczą pielęgniarki? Pielęgniarki zarabiają źle, a nawet jeśli zarabiają dobrze, to w wyniku tak zwanej pracy plecakowej czyli na dwóch, trzech etatach. Pielęgniarki się starzeją… » więcej 2024-09-25, godz. 23:06 Ożywienie w Powiecie Polickim Spotkania liderów lokalnych środowisk. Lepsza komunikacja pomiędzy mieszkańcami. Pozyskanie informacji na temat możliwości i metod finansowania działań… » więcej 2024-09-25, godz. 12:22 Fałszywe zbiórki Polacy chcą wesprzeć materialnie ludzi, którzy stracili swój dobytek w powodzi. Zbierane są dary i pieniądze. Jak to zrobić z głową? » więcej 2024-09-25, godz. 11:56 Zielone Szkoły dla powodzian Do naszego regionu przybędzie 65-cioro dzieci z Dolnego Śląska, które w Połczynie-Zdroju będą kontynuować naukę. Jak Zachodniopomorskie organizuje zielone… » więcej 2024-09-25, godz. 11:14 25 lat na NATO Pokazy sprzętu wojskowego, poczęstunek z żołnierską grochówką i atrakcje dla najmłodszych. Szczecinianie zostali zaproszeni do świętowania 25-lecia Wielonarodowego… » więcej 2024-09-24, godz. 09:31 Wybory w Brandendurgii Ciekawe rozstrzygnięcia w wyborach do parlamentu lokalnego w przygranicznym landzie Niemiec – Brandenburgii. Po przeliczeniu wszystkich głosów wiadomo, że… » więcej
12345