Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rodzice przedszkolaków i uczniów z niepokojem śledzą medialne doniesienia o kolejnych nieudanych turach negocjacji w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Jeśli związki zawodowe i rząd nie dojdą do porozumienia – w poniedziałek zacznie się strajk w oświacie.

Rozmowy zostaną wznowione w piątek o godz. 8. Związki zawodowe przedstawiły w środę swoje propozycje. W piątek wicepremier Beata Szydło ma przybyć ze swoimi. Czasu jest coraz mniej, a nerwy coraz większe. Nie wiadomo, co w przyszłym tygodniu zrobić z młodszymi dziećmi, którym trzeba zapewnić opiekę, a środę 10 kwietnia powinny się rozpoczynać egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalne. Według związkowców z ZNP w strajku ma wziąć udział 15,5 tysiąca szkół. To 3/4 wszystkich placówek oświatowych w całej Polsce.

Tymczasem ze strajku głodowego zrezygnowało dziewięciu pedagogów z oświatowej Solidarności, którzy od 11 marca prowadzili strajk głodowy w krakowskim kuratorium. Zapewniają oni jednak, że to tylko rezygnacja z takiej drastycznej formy protestu, a nie jego definitywny koniec.

Nauczyciele z ZNP i Forum Związków Zawodowych już nieco zmodyfikowali żądania płacowe, teraz chcą 30-procentowej podwyżki, 15 procent teraz, a drugie tyle od września. Oświatowa Solidarność zgodziłaby się na taką samą podwyżkę, ale rozłożoną na dwa lata.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:

  • Jerzy Sołtysiak - Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty
  • prof. Antoni Jeżowski - Instytut Badań w Oświacie, ekspert Sieci Europejskich Specjalistów w zakresie Ekonomiki Edukacji
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół i tego konsekwencje Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej
12345