Zdaniem rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, fundacja skupiła się na działalności komercyjnej i doprowadziła do dewastacji dworku.
Gdy zdewastowany pałacyk zobaczył kanclerz uczelni, wyprowadził członków fundacji z Kulic i nie pozwolił poczekać na ciężarówkę, która miała zabrać ich rzeczy. Rektor podkreślił, że to dlatego, że władze fundacji ociągały się z wyprowadzką.
- Akademia otrzymała w październiku informację o tym, że ma opuścić Kulice do końca stycznia, a pierwszego marca wciąż tam była - wyjaśniał prof. Włodarczyk.
Rektor mówił też o powodach sprzedaży dworku. - To sąd zadecydował, że umowa między Akademią Europejską jest niezgodna z prawem - dodał.
Sprawa wyszła na jaw, kiedy fundacja zażądała na drodze sądowej od uczelni, aby ta opłacała jej sekretarkę.
Uniwersytet co roku płacił na utrzymanie dworku 230 tys. złotych. A to zdaniem rektora stanowczo za dużo. - Nie mogliśmy tego dalej robić, bo dyscyplina finansowa na uczelniach i wszystkich instytucjach budżetowych jest ogromna - tłumaczył profesor.
Uczelnia szuka wariantu "B". - Co będzie jeśli nie znajdzie się kupiec? Tego obiektu nie opuścimy, musimy go jakoś zagospodarować i mieć na niego pomysł - mówił rektor US.
Dlatego też sprawą zajmie się Komisja Nadzwyczajna Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego.
Znajdujący się w Kulicach dworek rodziny Bismarcków uczelnia otrzymała w 2002 r. od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Warunkiem było prowadzenie przez co najmniej 10 lat działalności edukacyjnej, naukowej i rozwijanie współpracy między Polską, a Niemcami. W ubiegłym tygodniu parlamentarzyści PO, zaapelowali by uczelnia nie sprzedawała "symbolu polsko-niemieckiego pojednania".
Posłuchaj "Rozmów pod krawatem" i zobacz wideo.
Zobacz także
2013-01-16, godz. 10:17
Balazs ujawnia listę. "Takiego poziomu upartyjnienia nie było od lat" [WIDEO]
Zaplecze polityczne Platformy Obywatelskiej zawłaszcza stanowiska - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" były minister rolnictwa, Artur Balazs. Na potwierdzenie tych słów zostawił w Radiu Szczecin listę nazwisk.
» więcej
2013-01-16, godz. 09:14
Były minister odpiera zarzuty Gawłowskiego [WIDEO]
Były minister rolnictwa zaprzecza, że ma coś wspólnego z odwołaniem dyrektora szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Artur Balazs powiedział w "Rozmowach pod krawatem", że takie sugestie to bzdura.
» więcej
2013-01-15, godz. 10:02
Słupy nie tylko w przetargach na zakup ziemi?
Przy sprzedaży kamienicy przy al. Niepodległości w Szczecinie mogło dojść do złamania prawa - uważa Robert Stankiewicz z Solidarnej Polski.
» więcej
2013-01-15, godz. 09:03
"To przyczyni się do zmiany sił politycznych w regionie" [WIDEO]
Biuro Solidarnej Polski powstanie w Szczecinie. Członek tej partii i radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Robert Stankiewicz powiedział w "Rozmowach pod krawatem", że swoją twarzą firmować je będzie "bardzo znany polityk"…
» więcej
2013-01-14, godz. 09:51
"Samo Centrum nie wystarczy. Potrzebny jest zakład" [WIDEO]
Strzeboński krytycznie o Bałtyckim Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Gospodarki Morskiej. Wiceprezes upadłej Porty Holding uważa, ze ośrodek naukowy to za mało, by wznowić w Szczecinie produkcję statków. Najpierw trzeba odbudować s…
» więcej
2013-01-14, godz. 08:40
Były wiceszef Porty: Szansa jest, bo jest zapotrzebowanie [WIDEO]
Dekadę po upadku zakładu wierzy w reaktywację szczecińskiej stoczni. Wiceprezes Porty Holding, Andrzej Strzeboński przyznał w "Rozmowach pod krawatem", że wciąż jest zapotrzebowanie na duże statki. Są też fachowcy gotowi wrócić…
» więcej
2013-01-11, godz. 19:24
In vitro z kasy miasta? Gawłowski nie popiera
Szef zachodniopomorskiej Platformy krytycznie o pomysłach partyjnych kolegów ze Szczecina. Stanisław Gawłowski powiedział w "Rozmowach pod krawatem", że jest przeciwny finansowaniu zabiegów in vitro z kasy miasta.
» więcej
2013-01-11, godz. 10:12
Gawłowski do rolników: Słupy to wasi koledzy
Protest rolników to sprawa polityczna - po Januszu Piechocińskim powtarzał to dziś Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.
» więcej
2013-01-11, godz. 08:35
"Piechociński naszym ambasadorem? Cieszę się" [WIDEO]
Bardzo się cieszę z deklaracji Janusza Piechocińskiego - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" wiceminister środowiska i szef zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski.
» więcej
2013-01-10, godz. 10:12
Tałasiewicz: Problemem jest brak zaplecza
Bałtyckie Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Gospodarki Morskiej szansą na wykorzystanie terenów postoczniowych w Szczecinie. Były wiceszef upadłego zakładu, Marek Tałasiewicz, przyznał w "Rozmowach pod krawatem", że ośrodek mógłby…
» więcej
2013-01-10, godz. 08:43
Były wiceszef stoczni: Dziś nie ma popytu na duże statki [WIDEO]
Reaktywacja Stoczni Szczecińskiej jest w najbliższym czasie nierealna - przyznał w "Rozmowach pod krawatem" Marek Tałasiewicz, były wiceprezes zakładu i obecny przewodniczący sejmiku województwa.
» więcej
2013-01-09, godz. 08:42
Sprawa szefa komisji rewizyjnej. PiS pójdzie do wojewody [WIDEO]
Prawo i Sprawiedliwość poprosi wojewodę zachodniopomorskiego o interwencję. Jak powiedział w "Rozmowach pod krawatem" Paweł Mucha, przewodniczący klubu PiS w sejmiku, Platforma Obywatelska blokuje kandydatów jego partii na stanowisko…
» więcej
2013-01-08, godz. 09:08
Tarnowski: Piechociński woli salony od rolników [WIDEO]
Zachodniopomorscy rolnicy, którzy domagają się zmiany zasad sprzedaży państwowej ziemi, są rozczarowani wizytą wicepremiera w Szczecinie.
» więcej
2013-01-07, godz. 10:16
Piechociński upomni się o strefy ekonomiczne [WIDEO]
Strefy ekonomiczne w Polsce powinny działać dłużej niż planowano, poza 2020 rok - uważa wicepremier i minister gospodarki.
» więcej
2013-01-04, godz. 10:55
Może dojść do kompromisu w sprawie in vitro
SLD chce dogadać się z PO i wspólnie przeforsować projekt zakładający dotowanie in vitro z kasy miasta oraz województwa - zapowiedział w "Rozmowach pod krawatem" radny sejmiku, Dariusz Wieczorek.
» więcej