Zdaniem rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, fundacja skupiła się na działalności komercyjnej i doprowadziła do dewastacji dworku.
Gdy zdewastowany pałacyk zobaczył kanclerz uczelni, wyprowadził członków fundacji z Kulic i nie pozwolił poczekać na ciężarówkę, która miała zabrać ich rzeczy. Rektor podkreślił, że to dlatego, że władze fundacji ociągały się z wyprowadzką.
- Akademia otrzymała w październiku informację o tym, że ma opuścić Kulice do końca stycznia, a pierwszego marca wciąż tam była - wyjaśniał prof. Włodarczyk.
Rektor mówił też o powodach sprzedaży dworku. - To sąd zadecydował, że umowa między Akademią Europejską jest niezgodna z prawem - dodał.
Sprawa wyszła na jaw, kiedy fundacja zażądała na drodze sądowej od uczelni, aby ta opłacała jej sekretarkę.
Uniwersytet co roku płacił na utrzymanie dworku 230 tys. złotych. A to zdaniem rektora stanowczo za dużo. - Nie mogliśmy tego dalej robić, bo dyscyplina finansowa na uczelniach i wszystkich instytucjach budżetowych jest ogromna - tłumaczył profesor.
Uczelnia szuka wariantu "B". - Co będzie jeśli nie znajdzie się kupiec? Tego obiektu nie opuścimy, musimy go jakoś zagospodarować i mieć na niego pomysł - mówił rektor US.
Dlatego też sprawą zajmie się Komisja Nadzwyczajna Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego.
Znajdujący się w Kulicach dworek rodziny Bismarcków uczelnia otrzymała w 2002 r. od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Warunkiem było prowadzenie przez co najmniej 10 lat działalności edukacyjnej, naukowej i rozwijanie współpracy między Polską, a Niemcami. W ubiegłym tygodniu parlamentarzyści PO, zaapelowali by uczelnia nie sprzedawała "symbolu polsko-niemieckiego pojednania".
Posłuchaj "Rozmów pod krawatem" i zobacz wideo.
Zobacz także
2012-10-04, godz. 11:25
Radna pójdzie z tym do prokuratury? [WIDEO]
Radna niezależna, Małgorzata Jacyna-Witt zapowiedziała w "Rozmowach pod krawatem", że przygotowuje zawiadomienie o niezgodnej z prawem decyzji rajców w sprawie terenów miejskich przekazanych Szczecińskiemu Centrum Renowacyjnemu.
» więcej
2012-10-04, godz. 08:58
Jacyna-Witt: Śledczy powinni zająć się aleją [WIDEO]
Prokuratura powinna sprawdzić czy podczas przebudowy Alei Kwiatowej w Szczecinie nie naruszono prawa - powiedziała w "Rozmowach pod krawatem" miejska radna, Małgorzata Jacyna-Witt.
» więcej
2012-10-03, godz. 09:06
"Każdy trener jest inny, ale system powinien być jeden" [WIDEO]
Powinien być jednolity system szkolenia zawodników powiedział w "Rozmowach pod krawatem" prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Zdaniem Jana Bednarka, trening piłkarzy powinien być taki sam w całym kraju.
» więcej
2012-10-01, godz. 09:04
Co innego mówi Liberadzki, co innego Napieralski
Niespójne wypowiedzi polityków SLD w odniesieniu do planów gospodarczych Sojuszu wobec Szczecina.
» więcej
2012-09-28, godz. 10:26
"Sojusz powinien wybudować swoje muzeum"
Politycy SLD pomylili prawdę z propagandą - przyznał w "Rozmowach pod krawatem" Mieczysław Jurek, szef zachodniopomorskiej "Solidarności".
» więcej
2012-09-28, godz. 08:40
Jurek: Sprawa Azotów i Polic to sprawka Grada
Były minister skarbu Aleksander Grad szykował dla siebie ciepłą posadkę w Tarnowie, dlatego tamtejsze zakłady chemiczne Azoty wykupiły firmę z Polic, a nie na odwrót - uważa szef zachodniopomorskiej "Solidarności", Mieczysław …
» więcej
2012-09-26, godz. 10:30
Geblewicz: Sojusz chce "zawracać kijem Wisłę" [WIDEO]
Za późno na rozmowy przy okrągłym stole o Centrum Dialogu Przełomy - twierdzi marszałek województwa zachodniopomorskiego. Olgierd Geblewicz przyznał w "Rozmowach pod krawatem", że politycy SLD mieli dużo czasu, by zgłaszać uwagi…
» więcej
2012-09-25, godz. 10:48
Szczecin pominięty w programie SLD [WIDEO]
Szczecina nie ma w nowym programie gospodarczym Sojuszu Lewicy Demokratycznej - przyznał na naszej antenie europoseł SLD Bogusław Liberadzki.
» więcej
2012-09-25, godz. 09:03
Europoseł SLD chwali debatę zorganizowaną przez PiS [WIDEO]
Ekonomiczna debata PiS-u była Polsce potrzebna - powiedział na antenie Radia Szczecin, europoseł SLD, Bogusław Liberadzki.
» więcej
2012-09-24, godz. 09:10
Radny ma receptę na większe zarobki miasta
Szczecin mógłby zarabiać, gdyby miał centrum kongresowe - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" szef klubu radnych PO w szczecińskiej radzie miasta, Tomasz Grodzki.
» więcej
2012-09-21, godz. 09:03
Kęsik: Zagłosowałbym za kościołem, gdyby...
Decyzja w sprawie budowy kościoła na szczecińskim Warszewie powinna zapaść po wcześniejszych konsultacjach z mieszkańcami dzielnicy - uważa Piotr Kęsik.
» więcej
2012-09-20, godz. 09:10
Prezesi sądów nie są niezależni?
W niezawisłość sądów wątpi prezes zachodniopomorskiego PSL, Jarosław Rzepa.
» więcej
2012-09-19, godz. 09:08
"Prezesem nie będzie sędzia o twardym karku" [WIDEO]
- Politycy od lat próbują uzależnić od siebie sądy. Zdarzało się, że i do mnie dzwonili - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. W ten sposób Maciej Strączyński skomentował wpadkę…
» więcej
2012-09-14, godz. 09:02
"Niepełnosprawni dowiedli swojej wartości w Londynie"
- Chcę wierzyć, że rząd spełni obietnicę daną niepełnosprawnym sportowcom - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Longin Komołowski.
» więcej
2012-09-13, godz. 14:53
Jest reakcja na "bandytę" z Rozmów pod krawatem [WIDEO]
Poseł PiS strofuje szefa szczecińskiego SLD i uczy go historii. Leszek Dobrzyński zareagował na wypowiedź Dawida Krystka, który w Radio Szczecin mówił o oficerze AK, Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce".
» więcej