Książka na lato
Radio SzczecinRadio Szczecin » Książka na lato
Czasem za wolność trzeba zapłacić najwyższą cenę. Czy tak było w przypadku zamordowanej imigrantki z Turcji? Dziewczyna chciała żyć inaczej, na przekór woli swojej muzułmańskiej rodziny.
O najnowszej książce Katarzyny Marciszewskiej czyli "Owieczce" porozmawiamy w "Książce na lato" (wtorek - 16 lipca). Zapraszam po godzinie 19, Joanna Skonieczna
"Owieczka" - to kryminał, którego akcja toczy się we współczesnym Szczecinie.
Autorka jest rodowitą szczecinianką, absolwentką stosunków międzynarodowych ze specjalnością niemcoznawstwo Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracę magisterską napisała o historii Wielgowa. Jest także współautorką i współredaktorką dwóch książek, zbioru artykułów naukowych „Tym samym pociągiem. Przesiedlenia przymusowe, procesy dezintegracyjne i integracyjne na Pomorzu Zachodnim i ziemi lubuskiej w latach 1939–1949” oraz opowiadań historycznych wchodzących w skład tomu „Opowiadania Numizmatyczne”.
fot. wydawnictwo Bellona
fot. wydawnictwo Bellona
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
W "Książce na lato" przenieśliśmy się w czasy międzywojnia. Rozmawialiśmy o kinie i gwiazdach filmowych. Gościem Radia Szczecin był Marek Teler, który opowiadał przede wszystkim o swojej najnowszej książce czyli "Amantkach II Rzeczypospolitej". Opisał w niej historię pięknych i utalentowanych aktorek, które zachwycały publiczność na wielkim ekranie. Znajdziemy tam opowieść m.in o: Marii Malickiej, Jadwidze Smosarskiej, Inie Benicie, Helenie Grossównie i Elżbiecie Barszczewskiej.
„Amantki II Rzeczypospolitej” to zrekonstruowane na podstawie artykułów prasowych, dokumentów oraz wywiadów z bliskimi losy dwunastu gwiazd. Przed wojną utalentowane i piękne aktorki robiły oszałamiające kariery, ale ich rozwój został zaprzepaszczony z dnia na dzień. Część kobiet wybrała życie na emigracji, inne – działalność konspiracyjną, a jeszcze inne podjęły decyzję, które położyły się cieniem na ich życiorysach…
Marek Teler to dziennikarz oraz popularyzator historii, autor książek „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” oraz „Amanci II Rzeczypospolitej”. „Amantki II Rzeczypospolitej” podobnie jak wcześniejsze publikacje autora ukazały się nakładem wydawnictwa Bellona.

Zapraszam, Joanna Skonieczna
fot. facebook
fot. facebook
14 opowiadań we wspólnej antologii. Szczecińscy autorzy wydają razem zbiór opowiadań. Rozmawialiśmy o nim w audycji Książka na lato. Nasze studio odwiedzili: Monika Szymanik i Marzena Łopatkiewicz oraz Michał Dłużak i Wojciech Ciesielski.
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna

A czyje nazwiska znajdziecie we wspólnym zbiorze? Będą m.in Marek Stelar, Leszek Herman, Sylwia Trojanowska, Inga Iwasiów i Marcin Grzelak.
Autorzy, księgarze, wydawcy i dziennikarze wspólnie stworzyli grupę Szczecińska Klika Literacka. Razem promują działania wokół ukazujących się w naszym mieście książek.
Jednym z nich jest właśnie wspólny zbiór opowiadań. Krótkie historie napisało 14 autorów.
Całość zilustrował Wojciech Ciesielski. Koncepcję stworzyła Monika Wilczyńska z portalu szczecinCzyta.pl
Premiera zbioru opowiadań już 8 września. Antologia ukaże się w lokalnym wydawnictwie POZA. Wśród 14 opowieści pojawi się też historia związana z Radiem Szczecin.
A obok wspomnianych wcześniej autorów są także: Michał Dłużak, Jarosław Kociuba, Małgorzata Duda, Konrad Pawicki i Irena Naumowicz oraz Ewelina Kowalczyk.
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
Joanna Jax jest polską powieściopisarką. Urodziła się w 1969 roku w Olsztynie. Ukończyła Uniwersytet Warmińsko - Mazurski. W 2018 roku zrezygnowała z pracy etatowej w dużej korporacji finansowej na rzecz pisarstwa. Ponadto zajmuje się również grafiką komputerową i copywritingiem. Jest wolontariuszką „Fundacji dla Rodaka”, która wspiera Polaków mieszkających w Kazachstanie.
Niedawno Joanna Jax spotkała się z czytelnikami w Szczecinie. Odwiedziła też studio Radia Szczecin. Z Joanną Jax rozmawiała Joanna Skonieczna

Joanna Jax zadebiutowała w 2014 roku zachwycającą powieścią "Dziedzictwo von Becków". Rok później ukazała się "Długa droga do domu", a później "Saga von Becków". Od 2016 roku wydała serią powieści z cyklu "Zemsta i przebaczenie", a następnie Trylogię z serii "Zanim nadejdzie jutro". Jej powieści są fascynującym połączeniem historii, romansu oraz dramatu.
Znana i ceniona pisarka
Joanna Jax była finalistką Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur, na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014 roku. W 2016 roku otrzymała Wawrzyna – prestiżową Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. W 2017 roku pod pseudonimem Patrycja May wydała zabawną powieść "Pamiętnik ze starej szafy".
fot. Hanna Głuch
fot. Hanna Głuch
Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar i Joanna Sonieczna
Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar i Joanna Sonieczna
Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar i Joanna Sonieczna
Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar i Joanna Sonieczna
Wakacje, lato - czas na urlop i czytanie książek. W tym roku "Książka na lato" w Radiu Szczecin zmienia miejsce na półce. Tym razem można nas słuchać we wtorki po godzinie 19.
Gośćmi pierwszej w tym roku audycji byli ulubieni szczecińscy autorzy książek: Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski i Marek Stelar.
Rozmawialiśmy o książkach i... piłce nożnej. W czasie audycji trwała druga połowa meczu Polska:Francja. Mecz zakończył się remisem 1:1.
Zapraszam, Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
"Milczenie" - to najnowsza powieść szczecińskiego autora Marka Stelara. Książka trafi do czytelników we wrześniu. Będzie to kolejna, trzecia część opowieści, której bohaterem jest aspirant Dominik Przeworski. Podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych kryminałów, "Skruchy" i "Krzywdy", akcja toczy się w Nowym Warpnie.
Za drugą część tego cyklu, czyli powieść "Krzywda" autor otrzymał w tym roku Nagrodę Wielkiego Kalibru. To najważniejsza w Polsce nagroda przyznawana twórcom kryminałów i powieści sensacyjnych.
Marek Stelar to jeden z najchętniej czytanych szczecińskich autorów literatury popularnej. Na swoim koncie ma kilka cykli powieściowych.
Stelar to pseudonim literacki Macieja Biernawskiego. Autor jest z wykształcenia architektem, przez wiele lat zajmował się także modelarstwem.
Autor będzie gościem audycji Książka na lato. Zapraszam w sobotę, po godzinie 18, Joanna Skonieczna
fot. wydawnictwo Filia
fot. wydawnictwo Filia
mat. Prószyński i Spółka
mat. Prószyński i Spółka
fot. [Wydawnictwo Czarne]
fot. [Wydawnictwo Czarne]
Trzy książki i troje, bardzo różnych, bohaterów. Zbrodniarze oraz ten, który tropi ich zbrodnie i domaga się kary. W audycji „Książka na lato” zaprezentujemy trzy książki o podobnej tematyce. Wszystkie opowiedziane w nich historie są związane z obchodzoną wczoraj 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Pierwsza książka to „Polowanie na bestie z Majdanka” autorstwa Jarosława Molendy. To historia Hermine Braunsteiner, oprawczyni m.in. z Ravensbrück. Autor tej opowieści już wkrótce będzie naszym gościem. Powieść miała swoją premierę w miniony czwartek.
Przypomnimy dziś też dwie inne, niezwykle wartościowe książki. Zaczniemy od tej autorstwa Błażeja Torańskiego, będzie to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Będzie również biografia autorstwa dr. Filipa Gańczaka: „Jan Sehn. Na tropie nazistów”. Zapraszam Joanna Skonieczna
fo. mat. Wydawnictwa Widnokrąg
fo. mat. Wydawnictwa Widnokrąg
Rok 1999, Sorrento w Australii. Na mapie życia jedenastoletniej Fred zmienia się niemalże wszystko. Do Sorrento, gdzie mieszka, przybywa duża grupa albańskich uchodźców z Kosowa, w którym trwa wojna. To dzieli lokalną społeczność.
Ten rok zmieni wszystkich, a Fred dowie się, co oznacza wyjście poza własny zakątek mapy.
Powieść jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, które autorka pamięta ze swojego dzieciństwa, ale w fabule jest też wiele wymyślonych historii. Główna bohaterka, Fred jest w tym samym wieku co autorka w 1999 roku. Jej tata był policjantem, podobnie jak ojciec Fred.
W najbliższej Książce na lato porozmawiamy z tłumaczką powieści Danielle Binks "Rok, w którym zmieniły się mapy" Anną Klingofer-Szostakowską. Zapraszam po godzinie 18, Joanna Skonieczna
Małgorzata Narożna i Tomasz Samojlik
Małgorzata Narożna i Tomasz Samojlik
Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie, Festiwal Literatura Działa i Jarmark Szczeciński na Jasnych Błoniach - to wszystko przez najbliższe dni. Jeśli chodzi o książki, to w Szczecinie mamy w czym wybierać. Czeka nas bardzo dużo spotkań z pisarzami ze Szczecina jak i najbardziej popularnymi w Polsce autorami książek dla najmłodszych.
W "Książce na lato" porozmawiamy dziś o Festiwalach, będzie też wyjątkowy gość specjalny - Tomasz Samojlik. To autor książek dla dzieci, które dotyczą przyrody. Pisarz cały czas pracuje jako naukowiec Polskiej Akademii Nauk, a pisze i rysuje wybornie. Nasze studio odwiedzi w sobotę po godzinie 18. Zapraszam, Joanna Skonieczna
fot. materiały wydawnictwo Znak
fot. materiały wydawnictwo Znak
Maria zaginęła na 3 dni. To było 20 lat temu, kiedy spędzała ostatnie lato u babci w Górach Sowich. Ani ona, ani nikt inny nie wie, co wtedy się z nią działo.

Teraz, gdy wraca w tamto miejsce, nie przypuszcza, że będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoją traumą, ale i z tym, co zdarzyło się na tych terenach pod koniec wojny. Stare poniemieckie domy w spowitej mgłą dolinie szepczą mroczne tajemnice.

Maria, Mereike, Marianna – wszystkie musiały coś ukryć i wszystkie musiały milczeć. Zbyt długo skrywane tajemnice teraz okazują się zbyt trudne do wypowiedzenia. Czy Marię budzi w nocy krzyk saren, a może to głosy kobiet z przeszłości?

Autorka "Nocami krzyczą sarny" Katarzyna Zyskowska będzie gościem audycji Książka na lato. Zapraszam w sobotę po godzinie 18, Joanna Skonieczna
12345